Afric Simone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Afric Simone
Imię i nazwisko Henrique Simone
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1956
Maputo
Gatunki pop, etno-disco
Zawód wokalista
Aktywność 1975 -
Wydawnictwo Barclay Records, Hansa Records, Musart Records

Afric Simone (ur. 17 lipca 1956 w Maputo) – muzyk pochodzący z Mozambiku.

W swojej muzyce miesza rozmaite wątki, zwłaszcza przesłanie folkloru afrykańskiego z europejską muzyką pop. Niektóre jego kompozycje uległy też wpływowi rytmów latynoamerykańskich i muzyki karaibskiej. Jego utwory charakteryzują się prostotą.

Znaczenie języka[edytuj | edytuj kod]

Afric Simone używa w tekście swoich piosenek rozmaitych afrykańskich języków i dialektów, a o problemie "zrozumiałości" tekstów mówi:

Język nie jest wcale żadnym problemem, jeśli w porządku są rytm, muzyka i głos. Chodzi mi o syntezę rodzimego języka z muzyką europejską i o przekaz muzyczny z mojej ojczyzny, co jest połączeniem, jakiego nie słyszy się codziennie. A że słuchacz nie rozumie tekstu? Ramaya podobała się mimo tego, że nikt nawet nie przeczuwał, co znaczy.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Syn Brazylijczyka i Mozambijki, urodzony w Maputo (Mozambik), po śmierci ojca, w wieku 9 lat przeprowadził się do Mozambiku. Dorastał w mieście Lourenco Marques, tam też pierwszy raz zaprezentował się na estradzie. Szlify dla swojego przyszłego zawodu zdobywał w Londynie, gdzie działał jako wokalista, a przede wszystkim jako tancerz rytmiczny. Gdy przeprowadził się do kontynentalnej Europy, nagrał pierwszą swoją małą płytę (Mr. Barracuda) i dotarł wraz z nią na szczyt popularności w Wenezueli. Zdobył uznanie także w Boliwii, Peru i Brazylii, a w Wenezueli i Kolumbii zdobył złotą płytę.

W Europie zadebiutował w 1975 utworami Ramaya oraz Hafanana. Pierwszy z nich szybko znalazł się na pierwszych miejscach list przebojów w Holandii, Belgii i Luksemburgu. Gdy została ona wydana we Francji, wspięła się na drugie miejsce oficjalnej francuskiej listy przebojów. Afric Simone otrzymał kolejną złotą płytę. Skutkiem tego był czterotygodniowy kontrakt w paryskiej Olimpii.

Najbardziej rozpoznawalnym albumem Afric Simona jest Ramaya. Zostały z niego wydane dwa single - tytułowa Ramaya oraz Hafanana. Inny znany utwór z tego albumu nosi tytuł Todo Pasara Maria, co oznacza wszystko minie Mario.

W 1977 Ramaya znalazła się na pierwszym miejscu także we Włoszech. Powstała wówczas kolejna, czwarta wersja tego samego utworu (zaprezentowana przez zespół Augusto Rigetti Group). Sytuacja powtórzyła się potem z utworem Hafanana, który istnieje w czterdziestu wersjach.

Największe sukcesy odnosił w latach 1975 - 1980 po obu stronach żelaznej kurtyny. Występował w ZSRR, Polsce, NRD i Czechosłowacji - krajach bloku wschodniego.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Albumy[edytuj | edytuj kod]

CD[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]