Afrykański pomór świń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tablice ostrzegające przed afrykańskim pomorem świń przy drodze Bielewicze-Wiejki w gminie Gródek (2014)

Afrykański pomór świń (łac. Pestis africana suum; ang. African swine fever, ASF) – wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość. Występuje głównie w Afryce.

Etiologia[edytuj]

Chorobę wywołuje wirus DNA – wirus afrykańskiego pomoru świń (ASFV) Asfivirus, należący do rodziny Asfarviridae. Ma kształt dwudziestościanu. Zewnętrzną częścią jest otoczka. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie, potrafi przetrwać do 6 miesięcy w mrożonym mięsie. Formalina w rozcieńczeniu 1% zabija go dopiero po 6 dniach.

Źródła zakażenia i patogeneza[edytuj]

Źródło zakażenia stanowią chore świnie domowe oraz dzikie. Nosicielem pośrednim wirusa może być też człowiek[1]. Rezerwuarem choroby są dzikie świnie, u których choroba ma przebieg latentny (utajony).

Objawy[edytuj]

Okres inkubacji 5–9 dni. Choroba najczęściej ma przebieg ostry. Rzadko przebiega nadostro lub przewlekle. Charakterystyczne objawy to brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Mogą wystąpić drgawki. Śmiertelność prawie zawsze wynosi 100%, część dzików może przeżyć zakażenie, pozostając jednak nosicielami[2].

 • Postać nadostra – występują nagłe padnięcia zwierząt jeszcze w okresie inkubacji choroby.
 • Postać ostra.
 • Postać przewlekła – może trwać nawet do 15 miesięcy. Objawami są: wyniszczenie, ataki gorączki, martwica skóry, zapalenie płuc.

Zmiany anatomopatologiczne[edytuj]

Zmiany sekcyjne są podobne do klasycznego pomoru świń. Występuje bardzo silna wybroczynowość, pericarditis, zapalenia płuc i stawów.

Rozpoznanie różnicowe[edytuj]

W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić klasyczny pomór świń i pasterelozę.

Leczenie[edytuj]

Zabronione z urzędu, ze względu na duże ryzyko rozprzestrzeniania się choroby[3].

Zapobieganie i zwalczanie[edytuj]

Zwierzęta chore i podejrzane są zabijane. Do kraju wolnego od choroby obowiązuje bezwzględny zakaz wwozu świń, mięsa świeżego oraz mięsa mrożonego z krajów, w których występuje ta choroba.

W Polsce wyznaczono strefę z ograniczeniami weterynaryjnymi na terenie województwa podlaskiego, realizowany jest też program bioasekuracji którego celem jest walka z ASF[4]. Ogółem Agencja Rynku Rolnego dotychczas wypłaciła rolnikom wsparcie w wysokości 6,9 mln zł. Wsparcie objęło 49,1 tys. sztuk świń[5]. Ogólne koszty związane z ASF w Polsce w 2016 roku szacuje się na ponad 15mln zł[6].

Historia[edytuj]

Choroba ta po raz pierwszy była obserwowana w Kenii w 1910 roku u świń, które miały kontakt z dzikimi afrykańskimi świniami. Do roku 1957 choroba ta dotyczyła tylko pewnych regionów Afryki. W roku 1957 po raz pierwszy wystąpiła w Europie w Portugalii. W 1960 w Hiszpanii, 1964 we Francji, w 1967 roku we Włoszech. Najprawdopodobniej występowała również w innych krajach europejskich, lecz nie została rozpoznana.

Od czerwca 2013 roku afrykański pomór świń rejestruje się na Białorusi[7]. W lutym 2014 wykryto w Polsce pierwsze przypadki ASF u padłych dzików, które prawdopodobnie przedostały się z Białorusi[8]. Do 17 lipca 2015 wykryto 72 przypadki tego typu zarażeń u dzików w Polsce[9]. Wszystkie dotychczas stwierdzone przypadki w RP zlokalizowane były w pobliżu granicy z Białorusią na obszarze trzech powiatów – sokólskiego, białostockiego i hajnowskiego w województwie podlaskim[10].

Przypisy

 1. swiatrolnika.com.pl: GIW apeluje do rolników: Z ASF nie ma żartów. Pomóżcie uratować swoje hodowle.. [dostęp 2015-07-28].
 2. Najwyższa Izba Kontroli: NIK o zapobieganiu afrykańskiemu pomorowi świń w Polsce. 2015-07-07. [dostęp 2015-07-28].
 3. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. (Dz. U. z 2014 r. poz. 1539)
 4. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 3 kwietnia 2015 r. w sprawie wprowadzenia „Programu bioasekuracji mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015–2018 (Dz. U. z 2015 r. poz. 517)
 5. wSensie.pl: Sawicki: Rolnicy w strefie ASF nie zostaną zostawieni sami sobie. Nalewajka będzie walczył z wirusem. [dostęp 2015-07-28].
 6. Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia w 2016 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie” (Dz. U. z 2016 r. poz. 70).
 7. У Беларусі створаны штаб па барацьбе са свіной чумой, „Рэгіянальная газета(biał.)
 8. Dwa przypadki ASF w Polsce
 9. Główny Lekarz Weterynarii: informuje o potwierdzeniu wystąpienia siedemdziesiątego pierwszego i siedemdziesiątego drugiego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski. 2015-07-24. [dostęp 2015-07-28].
 10. Instytut Gospodarki Rolnej: Afrykański pomór świń w Polsce.. [dostęp 2016-01-17].

Bibliografia[edytuj]

 • Beer J. i in. Choroby zakaźne zwierząt domowych 1980, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, tom I, 287-291, ISBN 83-09-00332-3.
 • Larski Z Wirusologia weterynaryjna 1975, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 343-345.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.