Agaroza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Agaroza
Ogólne informacje
Monomery

D-galaktoza,
3,6-anhydro-L-galaktoza

Identyfikacja
Numer CAS

9012-36-6

Agarozapolisacharyd będący polimerem pochodnych galaktozy, otrzymywany przez oczyszczanie z agaru jadalnego. Agaroza jest łatwo rozpuszczalna w wodzie, w temperaturze pokojowej odwracalnie tworzy żel. Temperatura przejścia żelu w zol (potocznie topnienie agarozy) jest wyższa od temperatury zestalania (histereza).

Zastosowania agarozy[edytuj | edytuj kod]

Agaroza ma zastosowanie w technikach analitycznych i preparatywnych biologii molekularnej. Żel agarozowy służy jako podłoże do elektroforetycznego rozdzielania kwasów nukleinowych. Zmodyfikowana chemicznie agaroza służy jako podłoże w chromatografii powinowactwa oraz jako sito molekularne (sito cząsteczkowe). Żel agarozowy wykorzystuje się też do unieruchamiania preparatów do sekcji na mikrotomie. Zdolność komórek do wzrostu na podłożu z miękkiego żelu agarozowego jest jednym z testów na transformację nowotworową.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agarose (nr A9539) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Polski. [dostęp 2021-10-27]. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
  2. Agarose (nr A9539) (ang.) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Stanów Zjednoczonych. [dostęp 2012-09-18]. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)