Agata Rymarowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Agata Rymarowicz (ur. 4 listopada 1965 w Baligrodzie) – polska piosenkarka.

Agata Rymarowicz pochodzi z Bieszczadów, studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie i tam stawiała pierwsze kroki na scenach klubów studenckich. Dwukrotna finalistka SFP w Krakowie (1986, 1987). Laureatka II nagrody na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Beskidzkiej w Rzeszowie (1988). W latach 1988-1991 związana z folkowym zespołem Varsovia Manta. Wykonawczyni poezji śpiewanej, piosenki ludowej, również autorka i kompozytorka. Współpracuje z Tadeuszem Krokiem koncertując i nagrywając płyty. Wspólnie do tej pory nagrali trzy płyty:

  1. „Pierwszy raz - ostatni raz” (1994),
  2. „Największa miłość - najcięższy grzech” (2001),
  3. „Pogoda na pogodzenie” (2008).

Tematem piosenek jest miłość i jej różne odcienie. „Pogoda na pogodzenie” - w pełni autorski album duetu (wyjątkiem jest piosenka „Zapomnienie” autorstwa zmarłej tragicznie w 1996 r. Agaty Budzyńskiej) - to próba pogodzenia się z tym co nieuchronne - z upływającym czasem, z sobą, z drugim człowiekiem, z niespełnionymi marzeniami.

Solowe płyty Agaty Rymarowicz to:

  1. "Hej lelija" - kolędy i pastorałki (2012),
  2. "Pamiątki" (2013) - na tej płycie, obok piosenek poetyckich, znalazły się rusińskie piosenki ludowe - łemkowskie i bojkowskie. "Pamiątki" to swoisty ukłon w stronę rodzinnych Bieszczadów - gór, które od zawsze znacząco wpływały na przekaz artystki.

Linki zewnętrzne[edytuj]