Agatis mocny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agatis mocny
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klad nagonasienne
Rząd araukariowce
Rodzina araukariowate
Rodzaj agatis
Nazwa systematyczna
Agathis robusta (C.Moore ex F.Muell.) F.M.Bailey
Syn. Queensl. Fl. 498 1883[3]

Agatis mocny, soplica mocna (Agathis robusta) – gatunek drzewa z rodziny araukariowatych występujący w Australii, gdzie rośnie w południowej części stanu Queensland oraz na Wielkiej Wyspie Piaszczystej[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Drzewo osiągające zwykle 30 m, rzadziej do 50 m wysokości z długim, prostym i nierozgałęzionym pniem, zakończone gęstą koroną. Kora jest gładka, brązowa, pokryta niewielkimi, kolistymi łuskami.
Liście
Młode liście są owalne, czerwono nabiegłe. Z wiekiem wydłużają się, stają się lancetowate do eliptycznych, z wierzchu ciemnozielone, od spodu - jaśniejsze. Osiągają od 5 do 15 cm długości i 2 do 5 cm szerokości i osadzone są na szeroko spłaszczonym ogonku. Koniec liścia jest zaostrzony. Blaszka liściowa jest skórzasta, na brzegu zgrubiała i podwinięta.
Kwiaty
Męskie skupione w gęsty, cylindryczny strobil o długości 5–10 cm i szerokości do 1 cm. Cechą charakterystyczną gatunku jest duża liczba łusek wynosząca 600-1300. Również strobil żeński zawiera wyjątkowo dużo, gęsto upakowanych łusek, bo jest ich 340-440. Żeńskie strobile dojrzewają przez dwa lata, są cylindryczne do kulistych o średnicy do 10 cm.
Nasiona
Spłaszczone, owalne, o długości 1,3 cm. Zaopatrzone są w jedno skrzydełko o długości 2,5 cm i drugie wyraźnie mniejsze[4][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. P. F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website - Seed Plant Evolution. 2001–.
  2. Christenhusz, M.J.M., J.L. Reveal, A. Farjon, M.F. Gardner, R.R. Mill, and M.W. Chase (2011). A new classification and linear sequence of extant gymnosperms. Phytotaxa 19: 55-70.
  3. Agathis robusta (ang.). W: The Plant List [on-line]. The Kew Gardens. [dostęp 2011-10-27].
  4. a b Christopher J. Earle: Agathis robusta (ang.). W: The Gymnosperm Database [on-line]. [dostęp 2011-10-28].
  5. John Silba: Encyclopedia coniferae. Corvallis, Oregon, USA: Harold N. Moldenkeand, Alma L. Moldenke, 1986, s. 37, seria: Phytologia Memoirs.