Przejdź do zawartości

Age of Empires (seria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Age of Empires
Ilustracja
Logo serii
Producenci

Ensemble Studios
Big Huge Games
Forgotten Empires
Robot Entertainment

Wydawcy

Microsoft Studios

Dystrybutorzy

POL: CD Projekt
A.P.N. Promise

Pierwsza gra serii

Age of Empires (1997)

Ostatnia gra serii

Age of Empires IV (2021)

Platformy

Windows, PlayStation 2

Gatunek

RTS

Age of Empires – seria gier strategii czasu rzeczywistego wyprodukowana przez Ensemble Studios oraz wydana przez Microsoft Studios. Celem gry jest rozwijanie swojej cywilizacji poprzez zdobywanie surowców. Kiedy gracz zadba o systematyczny rozwój miasta, może podbić inne cywilizacje.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza część została wydana przez Microsoft 30 czerwca 1997. Umożliwia ona udział w rozwoju pierwszych cywilizacji jak Egipt, Grecja, Babilon, Hetyci, czy Asyryjczycy. Dodatek do tej gry, Age of Empires: Rise of Rome, dodaje kilka nowych cywilizacji, między innymi tytułowy Rzym, i kilka kampanii, w których gracz uczestniczy w powstaniu tego państwa. W 2002 gra została wydana dla Pocket PC.

28 września 1999 ukazała się Age of Empires II: The Age of Kings. Druga część pozwala uczestniczyć w bitwach i wojnach późnego średniowiecza i wczesnego renesansu (niektóre cywilizacje w ostatniej epoce nazywanej Imperial Age mogły używać prostej broni palnej). 24 sierpnia 2000 został wydany dodatek The Conquerors.

18 października 2005 Microsoft wydał Age of Empires III, jest to też pierwsza część serii, która ma grafikę 3D. Trzecia część opowiada o podbojach europejskich w Ameryce. Do gry zostały wydane dwa dodatki: Age of Empires III: The WarChiefs i Age of Empires III: The Asian Dynasties, które umożliwiają rozgrywkę Indianami i cywilizacjami Dalekiego Wschodu.

16 sierpnia 2011 ukazała się Age of Empires Online, która jest przeniesieniem idei Age of Empires do gry sieciowej. W tej części seria ponownie wróciła do starożytności. Gracz może pokierować jedną z czterech cywilizacji: Grecją, Egiptem, Persją lub Celtami.

Age of Empires IV ukaże się 28 października 2021 roku. W grze dostępne będą cztery kampanie historyczne, które dodatkowo będą rozgrywać się na przestrzeni kilku er. Wpłynie to na wygląd budynków i żołnierzy. Rozgrywkę będzie można prowadzić ośmioma cywilizacjami, są to między innymi: Chińczycy, Mongołowie, Anglicy, sułtanat Delhi i Normanowie. Age of Empires IV ma być dostępnę wyłącznie na PC i pojawi się na platformach Steam oraz Microsoft Store[1].

Seria Age of Empires

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Robert Koncewicz, Age of Empires IV – data premiery, zwiastun, informacje. Kiedy premiera długo wyczekiwanej gry? [online], Geex [dostęp 2021-05-12] (pol.).
  2. Age of Empires: Definitive Edition PC [online], Gry-Online [dostęp 2019-11-15].
  3. Age of Empires II: Definitive Edition PC [online], Gry-Online [dostęp 2019-11-15].
  4. Age of Empires II: Definitive Edition - Lords of the West PC [online], Gry-Online [dostęp 2021-02-24].
  5. Age of Empires III: Definitive Edition [online], Gry-Online [dostęp 2020-10-15].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]