Age of Empires II: The Age of Kings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Age of Empires II: The Age of Kings
Logo gry
Logo gry
Producent Ensemble Studios
Wydawca Microsoft
Seria gier Age of Empires
Projektant Bruce Shelley, Karen Sparks, Sandy Petersen
Silnik Genie
Data wydania 30 września 1999
Gatunek RTS
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Teen (T)
ELSPA: 3+
PEGI: 12+
USK: 12+
Język angielski (US), chiński, francuski, hiszpański, japoński, koreański, niemiecki, włoski,polski
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Mac OS, PlayStation 2, telefon komórkowy (Java)
Nośniki CD (1)
Wymagania

Pentium 166 Mhz CPU, 32 MB RAM, 200 MB HDD

Kontrolery klawiatura, mysz
Poprzednik Age of Empires
Kontynuacja Age of Empires III

Age of Empires II: The Age of Kings – druga część z serii gier Age of Empires. Gra została wydana w 1999 roku, 2 lata po wydaniu pierwszej części. Tym razem twórcy dali graczowi do dyspozycji 13 cywilizacji, takich jak Bizantyjczycy, Brytowie (Anglicy), Celtowie (Szkoci, Irlandczycy), Chińczycy, Frankowie, Goci, Japończycy, Mongołowie, Persowie, Saraceni (Arabowie), Teutoni (Niemcy), Turcy, Wikingowie. W drugiej części prowadzimy państwa przez epokę średniowiecza i wczesnego renesansu. Pierwszą erą są Mroczne Wieki, następnie Feudalne Wieki, Zamkowe Wieki, a na końcu Imperialne Wieki. Gra posiada również dodatek pod tytułem Age of Empires II: The Conquerors. 9 kwietnia 2013 roku wydano odświeżoną wersję gry, którą zatytułowano Age of Empires II HD, zawiera ona dodatek The Conquerors[1].

Fabuła[edytuj]

Kampania Joanny D’Arc[edytuj]

Kampania ma miejsce we Francji i Anglii, w XV wieku, podczas Wojny Stuletniej. W misjach jest 7 rzeczywistych miast: Chinon (dwa razy), Blois, Orlean, Troyes, Reims, Chalons, Paryż i Compiegne. Z historycznych postaci wyróżnia się Joannę D’Arc i La Hire’a, których gracz może wykorzystać w misjach. Gracz dysponuje cywilizacją Franków, Francuzami (niebieskie barwy).

 • Misja I – Miejscem gry są okolice miasta Chinon. Zadaniem gracza jest przetransportowanie Joanny do zamku w mieście Chinon (gdzie przebywa przyszły król Francji). Zamek jest po drugiej stronie rzeki. Gracz ma do dyspozycji garstkę żołnierzy i musi stawić czoła trzem wrogom (między innymi Burgundom).
 • Misja II – Miejscem gry są okolice Loary i Orleanu. Zadaniem gracza jest zajęcie Orleanu, utrzymanie tamtejszej Katedry oraz zburzenie jednego z czterech angielskich Zamków. Wrogami są północni i południowi Anglicy, oraz Burgundowie.
 • Misja III – Miejscem gry są północne brzegi Loary. Gracz musi przetransportować wojsko Joanny d’Arc na drugi brzeg, tam rozbudować się, a później zniszczyć trzy brytyjskie Zamki. Wrogami są Anglicy, Burgundczycy i miasto Johna Fastolfa.
 • Misja IV – Miejscem gry są brzegi Marny i okolice miast Reims, Chalons i Troyes. Zadaniem gracza jest zniszczenie Ratuszy tych trzech miast. Miasta znajdują się na drugim brzegu, co utrudnia zadanie.
 • Misja V – Miejscem gry jest Paryż i okolice z miastem Compiegne. Paryż jest niemal całkowicie opanowany przez Anglików. Gracz ma do dyspozycji bardzo silną armię jednak nie może jej uzupełniać. Zadaniem gracza jest przejście przez ogromny Paryż na drugą stronę rzeki i wyprowadzenie ze stolicy przynajmniej 10 Wieśniaków do Compiegne (obleganego przez Burgundczyków).
 • Misja VI – Jedyna plansza, gdzie gracz nie ma do dyspozycji Joanny d’Arc. Gra toczy się w nieokreślonym miejscu na brytyjskim terenie. Gracz ma do dyspozycji ogromną armię z wieloma Bohaterami. Zadaniem gracza jest przetransportowanie Wozu Handlowego w określone chorągiewką miejsce do angielskiego Ratusza (by zabrać ciało Joanny d’Arc).

Kampania Saladyna[edytuj]

Kampania ma miejsce na Bliskim Wschodzie (Azja) i częściowo w Afryce, w XII wieku podczas Trzeciej Krucjaty. W misjach jest 7 rzeczywistych miast: Kair, Akaba, Medyna, Jerozolima, Aszkelon, Tyr i Akka. Z postaci rzeczywistych wyróżnia się Rejnalda z Chatillon, który jako wróg pojawia się w dwóch planszach. Gracz nie ma możliwości kierowania Saladynem. Gracz kieruje cywilizacją Saracenów, Arabami (zielone barwy).

 • Misja I – Miejsce gry to Kair i okolice. Gracz dysponuje bardzo silną armią, której jednak nie może uzupełniać. Zadaniem gracza jest przeciągnięcie wrogiego Kairu na swoją stronę oraz pokonanie Franków po zachodniej i wschodniej stronie Nilu.
 • Misja II – Miejscem gry są półwyspy Arabski i Synaj, oraz morze Czerwone. Gracz jest położony pomiędzy sojuszniczymi miastami Akabą i Medyną. Zadaniem gracza jest ochrona tych miast przed atakami grup bandyckich Rejnalda z Chatillon. Najsilniejsi są piraci mający bogate miasto na wyspie i organizujący groźne ataki. Gracz musi pokonać dwóch przeciwników.
 • Misja III – Bitwa pod Hattin. Gracz posiada dwa ogromne obozy otoczone Palisadą, na północy i na południu. Za Palisadami jest wiele obozów krzyżowców. Po krótkim czasie na gracza uderzy fala ataków. Zadaniem jest przetrwanie i wykradzenie krzyżowcom dobrze chronionego Reliktu.
 • Misja IV – Gra toczy się wokół Jerozolimy opanowanej przez krzyżowców. Zadaniem gracza jest zniszczenie pięciu wież jerozolimskich.
 • Misja V – Miejsce gry to wschodnie wybrzeże morza Śródziemnego w okolicach Aszkelonu i Tyru. Gracz ma na początku dobrze rozbudowaną osadę nad morzem. Ma jednego sojusznika i trzech wrogów (w tym jednego na wyspie). Zadaniem gracza jest pokonanie przynajmniej dwóch wrogów.
 • Misja VI – Miejsce gry to okolice Akki. Gracz ma do dyspozycji ogromne miasto (Akkę) otoczone murami i z dwoma zamkami. Poza murami jest aż 6 potężnych wrogów: Genueńczycy, Ryszard Lwie Serce, Jerozolimczycy, Francuzi oraz dwa miasta krzyżowców niemieckich. Wszyscy bezustannie organizują atak za atakiem. Oblężenie Akki trwa cały czas. W takim chaosie gracz ma wybudować Cud i przetrwać aż do końca odliczania.

Kampania Fryderyka Barbarossy[edytuj]

Kampania toczy się w bardzo wielu miejscach: księstwa niemieckie, Polska, Włochy, pogranicze Europy i Azji i Bliski Wschód. Czasy gry to XII wiek i Trzecia Krucjata. W misjach jest 9 rzeczywistych miast: Mediolan, Cremona, Wenecja, Padwa, Werona, Konstantynopol, Gelibolu, Damaszek i Jerozolima. Z postaci historycznych wyróżnia się tylko Ryszarda Lwie Serce. Nie kieruje się bezpośrednio Fryderykiem Barbarossą. Jedynie w ostatniej planszy należy przewieźć jego ciało do Jerozolimy. Gracz kieruje cywilizacją Teutonów, Niemcami (czerwone barwy).

 • Misja I – Gra toczy się na terenie większości ówczesnych księstw niemieckich. Gracz jest położony na środku planszy, na wyspie z wieloma mostami i brodami. Jest aż 6 wrogów którzy dobrze prosperują i często atakują. Zadaniem gracza jest zgromadzenie w kościele czterech Reliktów, które posiadają wrogowie.
 • Misja II – Gra toczy się na pograniczu niemiecko-polskim. Początkowo gracz ma trzech sojuszników (w tym dwóch lenników – Saksonię i Bawarię) i jednego wroga (Polskę). Później jeden z sojuszników (Henryk Lew) wypowiada wojnę. Zadaniem gracza jest podbój zdrajcy oraz Polski.
 • Misja III – Gra toczy się w okolicach Mediolanu i Cremony. Gracz ma jednego sojusznika (twierdzę Carcano) i trzech wrogów (Mediolan, Cremonę i straż rzeczną). Zadaniem gracza jest zamienienie Mnichem katedry mediolańskiej na swoją.
 • Misja IV – Miejscem gry są okolice miast Wenecja, Padwa i Werona. Gracz ma aż 4 silnych wrogów. Na początku musi ocalić jak najwięcej wojska z niszczonego miasta. Później otrzymuje ogromną flotę i może założyć nowe miasto w dowolnym miejscu. Zadaniem gracza jest zbudowanie Cudu wewnątrz murów jednego z trzech wrogich miast.
 • Misja V – Miejscem gry jest pogranicze Europy i Azji, w okolicach Konstantynopola i morza Marmara. Gracz ma do dyspozycji gigantyczną armię. Zadaniem jest dotarcie przynajmniej 15 żołnierzami do obozu krzyżowców w Azji. Plansza jest usiana wojskami Saladyna, oraz Turków Seldżuckich.
 • Misja VI – Gra toczy się w okolicach Damaszku i Jerozolimy. Gracz musi dostarczyć Wóz Handlowy z ciałem martwego Barbarossy (który utonął w rzece), do Jerozolimy chronionej przez wojska Saladyna i Damaszek. Sojusznikiem gracza jest Ryszard Lwie Serce.

Kampania Czyngis Chana[edytuj]

Kampania jest rozgrywana na szlaku podbojów tatarskich w XIII wieku. Występuje tylko jedno rzeczywiste miasto – Samarkanda. Z historycznych postaci są przede wszystkim Czyngis Chan i Subedej Bagaatur, jednak gracz może kierować tylko tym drugim. Główny bohater kampanii (czyli Czyngis Chan) pojawia się tylko na chwilę w pierwszej misji. Gracz kieruje cywilizacją Mongołów (pomarańczowe barwy).

 • Misja I – Miejscem gry są stepy mongolskie. Zadaniem gracza jest za pomocą skromnych sił wypełnić prośby pięciu wiosek: zebrać rozproszone stado owiec, przynieść Relikt do Klasztoru, zabić bardzo groźne stado Wilków i zniszczyć jedną z dwóch pozostałych wiosek. Jedynym wrogiem są Karakitanie.
 • Misja II – Miejscem gry są nadal stepy mongolskie. Zadaniem gracza jest zabicie wodza jednego z plemion, Kuszlaka (postać historyczna). Po raz kolejny wrogiem są również Karakitanie.
 • Misja III – Miejscem gry są Chiny i tereny na północ od Wielkiego Muru. Gracz ma 5 chińskich wrogów, w tym jednego słabego, trzech silnych i jednego bardzo silnego (księstwo Jin). Zadaniem jest podbicie wszystkich wrogów.
 • Misja IV – Gra toczy się w Imperium Chorezmijskim i w Rosji. Gracz musi rozwinąć dwa nie mające ze sobą połączenia miasta. Ma trzech wrogów, których musi podbić: Rosję, Samarkandę i osadę Merkitów. Wcześniej trzeba przeprowadzić zamach na szacha w Samarkandzie.
 • Misja V – Miejscem gry są surowe góry w Europie Środkowej (Sudety, Karpaty). Gracz ma trzech wrogów: Polskę, Niemcy i Czechy. Zadaniem jest wyeliminowanie Polski i Niemiec oraz wybudowanie trzech zamków w określonym chorągiewkami miejscu i odparcie ataku wielkiej armii czeskiej.
 • Misja VI – Gra toczy się na Węgrzech. Gracz ma za wroga tylko Węgry, od których oddziela go oblodzona rzeka z mostem, który się zawali po jakimś czasie. Węgry są niezwykle silne militarnie. Zadaniem gracza jest ich podbicie.

Kampania Williama Wallace’a[edytuj]

Kampania treningowa rozgrywa się na przełomie XIII i XIV wieku, w Szkocji. W grze nie występują rzeczywiste miasta, a krajobrazy nie są prawdopodobne. Jedynie ostatnia misja jest rozgrywana nad zatoką Firth of Forth. Jedyną postacią historyczną w kampanii jest William Wallace, którym gracz może kierować w ostatniej misji. Jedynym wrogiem są Anglicy. Gracz kieruje cywilizacją Celtów, Szkotami (niebieskie barwy).

Rozgrywka[edytuj]

Tryby Gry[edytuj]

W Age of Empire II: The Age of Kings jest dostępnych pięć trybów gry, i pięć poziomów ich trudności:

Cywilizacje[edytuj]

W grze występuje 13 różnych cywilizacji. Są one zgrupowane w 4 kręgach kulturowych. Cywilizacje z tego samego kręgu mają identycznie wyglądające budynki (poza Cudem). Pierwszy krąg to kultura Bliskowschodnia, do której należą Saraceni, Turcy, Bizantyjczycy i Persowie. Drugim jest krąg Dalekowschodni, czyli: Chińczycy, Japończycy i Mongołowie. Krąg Zachodnioeuropejski to: Brytowie, Frankowie i Celtowie. Wschodnioeuropejski to: Goci, Teutoni i Wikingowie. Każda cywilizacja ma zalety i wady. Technologie, które są dostępne (na przykład na Uniwersytecie) są różne dla każdej cywilizacji.

Cuda[edytuj]

Każda cywilizacja posiada specyficzny dla siebie budynek, zwany cudem. Jest to największy, najdroższy i najdłużej budowany budynek w grze, a także jedyny, który można wybudować wyłącznie w Imperialnym Wieku. Po zbudowaniu Cudu rozpoczyna się „odliczanie” i jeśli przeciwnicy nie zdążą zburzyć Cudu, wtedy jego posiadacz wygrywa. Cudy wzorowane są na prawdziwych budowlach, zbudowanych przez występujące w grze cywilizacje.

Jednostki[edytuj]

W grze występują żołnierze, wieśniacy (kobieta i mężczyzna – nie różnią się niczym prócz wyglądu i głosu), machiny oblężnicze, statki, wozy handlowe, bohaterowie, oraz dzikie (wilk, dzik, sokół) jak i bojowe (słoń) zwierzęta. Występuje 5 poziomów piechoty (od maczugowca w Mrocznym Wieku do fechmistrza w Imperialnym Wieku), 2 włóczników, 3 łuczników, 2 oszczepników, 2 konnych łuczników, 3 ciężkiej kawalerii, 2 lekkiej kawalerii, 2 jeźdźców wielbłądów, 2 poziomy balisty, 3 tarana, 3 katapulty, Trebusz, 1 poziom kanoniera, oraz mnich. Mnich nie zadaje obrażeń, ale leczy ranne jednostki oraz przeciąga wrogich żołnierzy i budynki na swoją stronę. Jest także kilka rodzajów okrętów (rybacki, transportowy, handlowy, wojenny (3 poziomy), sabotażowy (2 poziomy), armatni (2 poziomy) i ognisty (2 poziomy), oraz koga handlowa. Dostępne są po dwa poziomy unikalnych wojsk dla wszystkich cywilizacji (74 różne jednostki, którymi może kierować). Żadna z cywilizacji nie dysponuje wszystkimi jednostkami (na przykład Saraceni mają do dyspozycji tylko pierwszy poziom ciężkiej kawalerii: rycerza, kawalerzysta i paladyn są niedostępni), choć pod ilością możliwych do posiadania typów jednostek przodują Bizantyjczycy.

Surowce[edytuj]

Gracz może pozyskiwać cztery rodzaje surowców: złoto, kamień, drewno i żywność. Kamień uzyskuje się tylko w kamieniołomach. Drewno w tartaku, poprzez wycinanie lasów. Złoto można pozyskać w kamieniołomach, przez handel specjalnymi wozami bądź okrętami handlowymi oraz z reliktów umieszczonych w klasztorach. Żywność gromadzi się uprawiając pola, łowiąc ryby, hodując i polując na zwierzynę (owce, jelenie, dziki), lub zbierając owoce. Ponadto na targowisku gracz może dokonywać transakcji handlowych, wymieniając surowce. W grze istnieje także możliwość przekazywania surowców sojusznikom (jak i przeciwnikom, by zawrzeć ewentualny sojusz). Pozyskane surowce są gromadzone w „wirtualnym banku”. Można z nich korzystać w dowolnym miejscu i czasie bez względu na sytuację na planszy.

Reedycja[edytuj]

W 2013 roku na platformie dystrybucji cyfrowej Steam została wydana reedycja gry – Age of Empires II: HD Edition. Edycja zawiera zarówno oryginalna grę jak i dodatek The Conquerors. Poprawiono także jakość grafiki, dostosowując ją do rozdzielczości HD[2].

Dodatki[edytuj]

Do gry zostały wydane trzy dodatki. Pierwszy – Age of Empires II: The Conquerors wydany został w 2000 roku. Drugi – Age of Empires II HD Edition: The Forgotten ukazał się w 2013 roku kilka miesięcy po reedycji gry. Trzeci – Age of Empires II HD Edition: The African Kingdoms ukazał się w roku 2015.

Age of Empires II: The Conquerors[edytuj]

Pierwszy dodatek został wydany w sierpniu w 2000 roku dzięki pracy Ensemle Studios.

Nowości w grze[edytuj]

 • Nowe cywilizacje: Hiszpanie, Hunowie, Koreańczycy, Aztekowie, Majowie
 • Nowe kampanie: Hun Attyla, El Cid, Montezuma, Bitwy Zdobywców
 • Inne nowości: nowe jednostki bojowe takie jak halabardnicy, husaria, koreańckie żółwiowe łodzie i samobójcze oddziały petard, Wojownicy Jaguara, Pierzaści Łucznicy i hiszpańscy Konkwistadorzy. Dwadzieścia sześć nowych technologii, między innymi karawany, zielarstwo, zekier, herezja i teokracja. Specjalne technologie dostępne tylko w określonych cywilizacjach: cińska artyleria rakietowa, brytyjscy Yeomeni, perscy Mahout'ci i itd. Nowe rodzaje gier typu deatchmach, zróżnicowane mapy, możliwość wydawania poleceń sprzymierzonym państwom, którymi kieruje komputer. Inne liczne poprawki w grze. dodatkowe elementy w edytorze.

Źródło: http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=322

Age of Empires II HD Edition: The Forgotten[edytuj]

Drugi dodatek do gry komputerowej Age of Empires II HD Edition: The Age of Kings został wydany w grudniu 2012 roku przez SkyBox Labs, kilka miesięcy po reedycji w wysokiej rozdzielczości. Początkowo The Forgotten był fanowską modyfikacją stworzoną przez team Forgotten Empires z Bertem “Cysionem” Beeckmanem na czele, ostatecznie został wydany jako oficjalny dodatek[3].

Nowości w grze[edytuj]

 • Nowe cywilizacje: Hindusi, Inkowie, Słowianie, Madziarowie oraz Włosi.
 • Kampanie: Alaric, Sforza, Bari, Dracula, El Dorado, Prithiviraj, Battles of the Forgotten
 • Inne nowości: poprawione AI, 12 nowych map, limit populacji 500, treaty mode, capture the Relic mode, spectator mode, nowe rozmiary map, poprawiony balans gry, nowe obiekty i opcje w edytorze map

Age of Empires II HD Edition: The African Kingdoms[edytuj]

Twórcy The Forgotten (team Cysiona – Forgotten Empires) nie zakończyli jednak pracy po wydaniu tegoż dodatku. W listopadzie 2015 roku został wydany następny, trzeci dodatek do gry, drugi projekt Cysiona. Tym razem tematyka dodatku obraca się wokół imperiów afrykańskich. Tak jak poprzednio gracz ma do dyspozycji liczne nowości.

Inne nowości[edytuj]

 • Nowe cywilizacje: Malijczycy, Berberowie, Etiopczycy, Portugalczycy
 • Nowe kampanie: Tariq ibn Ziyad, Sundjata, Francisco de Almeida, Yodit
 • Inne nowości: poprawione AI, 10 nowych map specjalnych, 8 nowych map prawdziwego świata, 5 nowych map losowych, 10 nowych terenów w edytorze, nowy tryb rozgrywki: Sudden Death, nowe jednostki unikalne, wieża oblężenicza dostępna w warsztacie, dwa nowe statki w doku, urozmaicenie i poprawienie bitew morskich, dwie technologie dostępne dla wszystkich nacji, poprawiony balans gry, wiele nowych obiektów w edytorze.

Przypisy

 1. Sarge: Age of Empires II HD zadebiutowało na Steamie (pol.). Gry-Online, 2013-04-10. [dostęp 2016-09-27].
 2. Tom Phillips: Age of Empires 2 HD Edition announced, will Rome onto Steam next month. Eurogamer. [dostęp 2013-04-29].
 3. Age of Empires II HD: The Forgotten (PC). Gry-Online. [dostęp 2014-01-10].

Linki zewnętrzne[edytuj]