Agenci (Matrix)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Agenci – czarne charaktery w trylogii Matrix. W Matriksie pełnią role programów antywirusowych. Zajmują się głównie likwidacją nielegalnie podłączonych ludzi oraz starych programów, które nie dały się wykasować, jak np. Klucznik czy Merowing. Są znani ze skuteczności działania, mało kto uchodzi z życiem po spotkaniu z nimi, przez lata nikt nie zabił żadnego z nich, dopóki nie pojawił się Neo. Ich wygląd jest wzorowany na agentach Secret Service.

Agent jest ubrany w ciemnozielony garnitur oraz białą koszulę, wąski czarny krawat ze srebrną spinką oraz czarne, prostokątne okulary przeciwsłoneczne. Ma też słuchawkę w uchu, za jej pośrednictwem dostaje z centrali informacje o położeniu celów.

Agenci są mistrzami wschodnich sztuk walki, są bardzo silni i nadludzko szybcy. Potrafią uchylać się przed pociskami, dlatego nie można ich zranić bronią palną.

Oryginalni Agenci[edytuj]

Jest trzech oryginalnych Agentów: agent Smith, agent Brown i agent Jones. Są to najważniejsi agenci, a Smith stoi na ich czele.

Agent Smith[edytuj]

Artykuł źródłowy: Agent Smith

Agent Smith jest jednym z oryginalnych agentów, razem z Brownem i Jonesem. W filmie Matrix zabija Neo, ale on zmartwychwstaje i unicestwia Smitha. Jednak Smith tak naprawdę nie ginie. Unika skasowania i staje się Wygnańcem, z umiejętnością samoreprodukcji. W filmie Matrix: Reaktywacja możemy oglądać widowiskową scenę walki Neo z setkami kopii Smitha. W Matrix: Rewolucje, Neo ostatecznie niszczy Agenta, poświęcając swoje życie.

Agent Brown[edytuj]

Artykuł źródłowy: Agent Brown

Agent Brown jest jednym z oryginalnych agentów. To on ścigał Trinity w jednej z pierwszych scen filmu Matrix. Następnie razem ze Smithem i Jonesem torturował Morfeusza. Ostatnia wzmianka o Agencie Brownie pojawia się pod koniec pierwszej części. Potem prawdopodobnie został skasowany.

Agent Jones[edytuj]

Artykuł źródłowy: Agent Jones

Agent Jones jest jednym z oryginalnych agentów. Jest o nim mowa tylko w pierwszej części, razem ze Smithem i Brownem torturował Morfeusza oraz próbował powstrzymać Neo na dachu. Tak jak agent Brown prawdopodobnie został wykasowany i zastąpiony przez nowsze wersje.

Ulepszeni agenci[edytuj]

Na początku filmu Matrix: Reaktywacja na spotkanie kapitanów wdzierają się agenci. Po krótkiej walce wybraniec stwierdza, że jest to nowsza wersja agentów. Są silniejsi i szybsi od oryginałów. Jest ich trzech: agent Jackson, agent Johnson i agent Thomson.

Agent Johnson[edytuj]

artykuł źródłowy: Agent Johnson

Agent Johnson jest przywódcą ulepszonych agentów. To on w Matrix: Reaktywacja walczył na autostradzie z Morfeuszem, żeby zabić Klucznika, co ostatecznie mu się nie udało. Klucznik zginął z ręki agenta Smitha.

Agent Thompson[edytuj]

Artykuł źródłowy: Agent Thomson

Agent Thompson jest jednym z ulepszonych agentów, to on pod koniec Matrix: Reaktywacja prawie zabija Trinity.

Agent Jackson[edytuj]

Artykuł źródłowy: Agent Jackson

Agent Jackson jest jednym z ulepszonych agentów. To on pomaga Thompsonowi ścigać Trinity pod koniec filmu Matrix: Reaktywacja.

Inni agenci[edytuj]

Istnieje też dużo innych agentów w grach Enter the Matrix oraz Animatrix czy komiksach z tej serii, jak np. Agent Ash, Bird, White i Fin. Wielu agentów występuje także w grze internetowej Matrix Online, spotkamy tam np. agenta Skiner oraz Pace.