Reuters

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Agencja Reutera)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Reuters Group plc
Reuters Group plc
Ilustracja
Siedziba agencji Reutera
Forma prawna Public limited company
Data założenia 1851
Państwo  Wielka Brytania
Siedziba Londyn
Branża Agencja prasowa
brak współrzędnych
Strona internetowa

Reuters Group plc – jedna z najbardziej znanych i największych na świecie agencji prasowych.

Główna siedziba grupy mieściła się od 1939 w Londynie na Fleet Street, a od 2005 znajduje się na Canary Wharf. Największymi konkurentami Reuters w sektorze informacji biznesowej są amerykańskie firmy Bloomberg i Dow Jones Newswires.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Agencja Reutera została założona w Akwizgranie (niem. Aachen) przez niemieckiego Żyda Paula Juliusa Reutera (wówczas Reuter zajmował się dostarczaniem informacji o cenach akcji za pomocą gołębi pomiędzy Brukselą a Akwizgranem). W 1851 r. wraz z upowszechnieniem się telegrafu agencja została przeniesiona do Londynu. Obecnie Reuters działa w 200 miastach i 94 krajach i dostarcza informacje tekstowe w 19 językach.

Jej działalność nie ogranicza się jedynie do mediów (ta część stanowi jedynie 10% w przychodach całej grupy). Firma skupia się głównie na obsłudze rynków finansowych dostarczając kontrahentom i różnym podmiotom biznesowym najważniejszych informacji gospodarczych. Są to np. kursy akcji i walut. Ponadto przedsiębiorstwo prowadzi na zlecenie różne badania i analizy w sektorze gospodarczym.

Reuters zatrudnia kilka tysięcy dziennikarzy, którzy pracują w niemal każdym zakątku świata, często w rejonach konfliktów zbrojnych. W maju 2003 r. Kurt Schork – amerykański fotoreporter z Reutera został zabity w zasadzce rebeliantów w Sierra Leone. W kwietniu i w sierpniu 2003, kamerzysta Taras Protsyuk i Mazen Dana zginęli przypadkowo z rąk amerykańskich żołnierzy w Iraku, w 2004 w Czeczenii zginął operator kamery – Adlan Khasanov, a w Iraku Dhia Najim.

7 sierpnia 2006 miał miejsce incydent z dostarczeniem przez agencję zdjęć wykonanych przez libańskiego fotografa wolnego strzelcaAdnana Hajja. Zdjęcie Bejrutu było retuszowane komputerowo, m.in. poprzez wprowadzenie dymu, jak i uszkodzeń miasta mających rzekomo pochodzić od nalotów izraelskiego lotnictwa. Po ujawnieniu manipulacji Reuters usunął ze swoich archiwów wszystkie zdjęcia Adnana Hajja[1][2][3].

17 kwietnia 2008 w Strefie Gazy zginął 23-letni kamerzysta Reuters – Fadel Shana, został trafiony pociskiem odłamkowym wystrzelonym z izraelskiego czołgu, podczas gdy nagrywał reportaż ze swojego oznakowanego samochodu.

W 2010 r. w opublikowanych przez Reuters dwóch zdjęciach z incydentu u wybrzeży Strefy Gazy zostały cyfrowo usunięte noże trzymane przez tureckich aktywistów, jak i krew izraelskiego żołnierza[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Yaakov Lappin: Reuters admits altering Beirut photo. W: Ynetnews [on-line]. 2008-06-06. [dostęp 2011-01-05].
  2. Yaakov Lappin: Reuters admits to more image manipulation. W: Ynetnews [on-line]. 2008-06-07. [dostęp 2011-01-05].
  3. Ricki Hollander: A Reprise: Media Photo Manipulation. W: CAMERA [on-line]. 2008-08-08. [dostęp 2011-01-05].
  4. Natasha Mozgovaya: Reuters under fire for removing weapons, blood from images of Gaza flotilla. W: Haaretz [on-line]. 2010-06-08. [dostęp 2011-01-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]