Agencja Wywiadu, Inwigilacji i Rozpoznania Sił Powietrznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Agencja Wywiadu, Inwigilacji i Rozpoznania Sił Powietrznych, (ang.) The Air Force Intelligence, Surveillance, and Reconnaissance, w literaturze często Air Force ISR Agency lub AF ISR – amerykański komponent Sił Powietrznych, zapewniający realizację polityki, nadzór i wytyczne dla wszystkich organizacji wywiadu Sił Powietrznych USA. Wchodzi w skład Wspólnoty Wywiadowczej[1].

Agencja organizuje, szkoli, wyposaża i użytkuje siły do przeprowadzenia wywiadu, obserwacji i rozpoznania dla walczących dowódców i rządu. Jest odpowiedzialna za wdrożenie i nadzorowanie polityki i wskazań dotyczących ekspansji i rozszerzenia możliwości działania, aby sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom[1].

Dowódca Agencji jest jednocześnie członkiem Service Cryptologic Element w ramach NSA i nadzoruje sygnały działań wywiadowczych. Agencja zatrudnia ponad 19.000 wojskowych i cywilnych członków w 72 lokalizacjach na całym świecie i wykorzystuje kilka oddziałów, w tym 70 i 480 Skrzydło Wywiadu, Inwigilacji i Rozpoznania (ISR Wing), 361 Grupę Wywiadu, Inwigilacji i Rozpoznania (ISR Group), Centrum Zastosowania Techniki Lotniczej (Air Force Technical Application Center) oraz Narodowe Centrum Wywiadu Lotniczego i Kosmicznego (National Air and Space Intelligence Center)[1].

Dowódcy Agencji[edytuj | edytuj kod]

Dowódca Agencji jest jednocześnie zastępcą szefa sztabu do spraw Wywiadu, Inwigilacji i Rozpoznania (ISR)[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Office of the Director of the National Intelligence - Members of the IC (ang.). DNI. [dostęp 2014-09-12].
  2. LIEUTENANT GENERAL ROBERT P. "BOB" OTTO (ang.). U.S. Air Force, lipiec 2013. [dostęp 2014-09-13].