Agenor (syn Posejdona)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: inne postacie o imieniu „Agenor”.
Agenor
mityczny król Fenicji
Dane biograficzne
Ojciec Posejdon
Matka Libia
Rodzeństwo Belos
Żona Telefassa
Dzieci Fineus,
Kadmos,
Fojniks,
Tasos,
Europa

Agenor (gr. Ἀγήνωρ Agēnōr, łac. Agenor) – w mitologii greckiej król Fenicji.

Był synem Posejdona i Libii oraz bliźniaczym bratem Belosa. Jego żoną była Telefassa, z którą spłodził: Fineusa, Kadmosa, Fojniksa, Tasosa i córkę Europę. Istnieją jednak różne wersje co do liczby synów Agenora. Eurypides podaje Kiliksa, Fojniksa i Tasosa. Pauzaniasz podaje tylko Tasosa, a Herodot wspomina o Kadmosie. Czasem jako żonę Agenora wymienia się Argiope lub Antiope, córkę Belosa.

Opuścił Egipt i zamieszkał w Syrii, gdzie rządził miastami Sydon i Tyr. Gdy Zeus porwał Europę, zaczął rozpaczać. Wysłał na poszukiwanie swej córki czterech synów, nakazując im nie wracać, dopóki jej nie znajdą. Żaden z nich nie powrócił z poszukiwań, gdyż wszyscy założyli po drodze miasta, osiedlając się w nich.

Agenor konkurował z Perseuszem o rękę Andromedy. Wkroczył na czele uzbrojonych kompanów na uroczystości ślubne Perseusza i Andromedy, przerywając je i żądając ręki księżniczki. Cefeusz i Kasjopeja, rodzice Andromedy, przeciwni małżeństwu z Perseuszem oświadczyli, że zmuszono ich do zgody na nie i dali Agenorowi pierwszeństwo do ręki córki. Kasjopeja stwierdziła, że Perseusz musi zginąć. Wówczas wywiązała się walka, w której w wyniku liczebnej przewagi Perseusz musiał uciec się do podstępu i chwycić głowę Meduzy i zamienić w kamienie tych, których nie udało mu się pokonać.

Bibliografia[edytuj]

  • Graves R., Mity greckie , Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1982, ISBN 83-06-02284-X
  • Grimal P., Słownik mitologii greckiej i rzymskiej, Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wrocław 1987, ISBN 83-04-01069-0