Agent 47

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Agent 47 – postać fikcyjna, główny bohater gier komputerowych z serii Hitman. Z tyłu głowy ma wytatuowany kod kreskowy oraz numer seryjny – 640509-040147 (pseudonim agenta wziął się od dwóch ostatnich cyfr kodu). Z zawodu płatny zabójca, pracuje pod różnymi pseudonimami. Najbardziej znany to Tobias Rieper, który był jego oficjalnym imieniem w pierwszej części gry. Inne to: Mr. Metzger (z niem. Rzeźnik), Flech Fisher, Mr. Julio, Mr. Byrd, Mr. Johnson, Jacob Leiter czy Dr. Cropes (anagram od corpse, z ang. zwłoki).

Głosu użycza mu David Bateson. Także jego postać została wyrenderowana z twarzy aktora. W grze Hitman: Rozgrzeszenie w polskiej wersji językowej głosu użycza mu Paweł Małaszyński.

Agent 47 jest klonem, stworzonym w tajnym laboratorium w podziemiach szpitala psychiatrycznego w Rumunii. Jego informacja genetyczna została sztucznie zmodyfikowana w celu nadania mu wyjątkowej inteligencji, siły, wytrzymałości i sprawności fizycznej. Osobą stojącą za całym przedsięwzięciem był profesor Otto Wolfgang Ort-Meyer, niemiecki naukowiec wyklęty przez swoje środowisko z powodu swoich kontrowersyjnych teorii i nieetycznych metod. Ort-Meyer służył niegdyś w Legii Cudzoziemskiej. Wraz z nim w tej samej jednostce służyło też czterech innych mężczyzn: Lee Hong, Pablo Belisario Ochoa, Franz Fuchs oraz Arkadij Jegorow. Po zakończeniu służby wszyscy czterej powrócili do swoich krajów, gdzie każdy utworzył własne przestępcze imperium. Ort-Meyer zamieszkał w Rumunii, gdzie rozpoczął nielegalne badania nad inżynierią genetyczną, mające na celu stworzenie ulepszonej wersji gatunku ludzkiego, pozbawionej sumienia i przewyższającej ludzi zarówno fizycznie jak intelektualnie. Pozostali czterej mężczyźni sponsorowali badania Ort-Meyera, oraz dostarczyli swoje DNA, które zostało wykorzystane do projektowania kodu genetycznego klonów. Piątym dawcą DNA został sam Ort-Meyer. Agent 47 jest kulminacyjnym efektem badań, najbardziej udanym z "wyprodukowanych" klonów. Od samego początku przejawiał wysoką aspołeczność, ponadprzeciętne zdolności strzeleckie oraz wrogość wobec personelu laboratoryjnego.

47 urodził się 5 września 1964 roku. Pierwsze 30 lat swojego życia spędził zamknięty w ośrodku badawczym, gdzie wraz z pozostałymi klonami był poddawany intensywnym szkoleniom, treningom i zabiegom medycznym. Wiedzę o świecie czerpał jedynie z książek i podręczników. Jego jedyny prawdziwy kontakt ze światem zewnętrznym miał miejsce gdy w wieku 12 lat zdołał uciec z ośrodka i dotrzec autostopem do najbliższego miasta. Został jednak szybko odnaleziony przez jednego z lekarzy. W wieku 30 lat udało mu się ponownie wydostać z ośrodka, tym razem już na stałe. Jak się jednak później okazało jego "ucieczka" został zaaranżowana przez Ort-Meyera, który uznał, że 47 nauczył się już wszystkiego czego mógł i nadeszła pora na ostateczny sprawdzian jego umiejętności - pracę w realnym świecie.

Ponieważ 47 został stworzony w procesie klonowania w tajnym, nielegalnym ośrodku badawczym, jego narodziny (ani żadnego z pozostałych klonów) nie zostały nigdzie zarejestrowane. W efekcie nie posiada on legalnego obywatelstwa żadnego kraju i nie figuruje w żadnych oficjalnych rejestrach ani bazach danych. Nie posiada również żadnego imienia ani nazwiska, a w pracy posługuje się jedynie psuedonimami.

47 to specjalista od zabijania. W walce korzysta nie tylko z broni palnej, także z broni białej i elementów otoczenia. Ma 192 cm wzrostu, jest łysy, ma niebieskie oczy i bladą cerę. Pod dolną wargą ma bliznę. Jego znakiem rozpoznawczym jest czarny garnitur, biała koszula i czerwony krawat. Jego ulubione bronie to garota, pistolet AMT Hardballer i karabin wyborowy Walther WA 2000. Typową metodą działania Agenta 47 jest dyskretne, podstępne zabijanie bez pozostawiania śladów. Warto podkreślić, że 47 unika zabijania osób postronnych, ale nie zawaha się tego zrobić, gdy stanowią zagrożenie dla jego zadania. Gdy jest to możliwe, pozoruje wypadki albo fałszuje poszlaki, celowo myląc służby dochodzeniowe odnośnie okoliczności, motywu oraz sprawcy morderstw.

Fabuła pierwszej części gry – Hitman: Codename 47:

 Osobny artykuł: Hitman: Codename 47.

Skontaktowała się z nim tajemnicza agencja o nazwie ICA (International Contract Agency) która zleciła mu zabójstwo lidera chińskiej triady – Lee Honga. Następnym jego celem był kolumbijski król narkotykowy Pablo Belisario Ochoa. Później dostał zlecenie, by zabić austriackiego terrorystę Frantza Fuchsa, który chce wysadzić hotel w Budapeszcie. Jakiś czas później kolejnym celem staje się rosyjski przemytnik broni Arkadij Jegorow, pseudonim Boris. Wychodzi na jaw, że Hong, Ochoa, Fuchs i Jegorow znali się z czasów służby w Legii Cudzoziemskiej. Gdy przyjeżdża do Rumunii, by zabić dr Odona Kovacsa, ten wyjawia mu, że za wszystkim stoi jeden człowiek – Otto Wolfgang Ort-Meyer. 47 wyrusza, by go zneutralizować. Jednak on już na niego czeka. Wysyła całą armię klonów, by go powstrzymała. Nie udaje im się to. Agent zabija swojego stwórcę.

Fabuła drugiej części gry – Hitman 2: Silent Assassin:

 Osobny artykuł: Hitman 2: Silent Assassin.

Po zabiciu swego stwórcy, prof. Otto Wolfganga Ort-Meyera 47 chciał zakończyć dotychczasowe życie. Zerwał kontakt z Agencją i uciekł na Sycylię. Tam mieszkał 2 lata w sanktuarium Gontranno pod opieką swojego mentora ojca Vittorio. Zajmował się jego ogrodem, zwierzętami i żałował za popełnione grzechy. Gdy pewnego dnia 47 się wyspowiadał, Don Giuseppe Giuliani, szef mafii sycylijskiej porwał księdza. Agent dostał kartkę z żądaniem okupu-500 000 $ do jutra. Wiedział, że nie może tyle zapłacić, gdyż wszystkie pieniądze przeznaczył na kościół. Wznowił więc kontakt z Agencją. Gdy zabił Giulianiego, okazało się, że w jego domu nie ma Vittorio. Zaczął go szukać. Pomogła mu w tym Diana i Agencja. Po wypełnieniu szeregu misji okazuje się, że za porwaniem i zleceniami eliminowania celów stał jeden człowiek – Siergiej Zaworotko,międzynarodowy terrorysta, starszy brat Arkadija "Borysa" Jegorowa znanego z pierwszej części gry. W ostatniej misji więzi ojca Vittorio w Gontranno. Otacza się wielką ilością strażników. Agent 47 zabija wszystkich strażników oraz samego Siergieja. Uwalnia Vittorio, który z wdzięczności daje mu różaniec. Nasz bohater opuszcza Gontranno i podejmuje dalszą współpracę z Agencją.

Fabuła trzeciej części gry – Hitman: Contracts:

 Osobny artykuł: Hitman: Kontrakty.

Agent 47 wykonywał zlecenie w paryskiej operze. Trzeba zabić tenora Philippe Berceuse'a, ambasadora Richarda Delahunta i inspektora policji Alberta Fourniera. Dwaj pierwsi już nie żyją, niestety przed operą ktoś strzelił do naszego bohatera. To inspektor Fournier. Z ciężką raną postrzałową nasz bohater ledwo dowlókł się do motelu. Rana bardzo bolała, więc zażył dużą dawkę środków przeciwbólowych. One pomogły, ale wywołały halucynacje. 47 zaczął przypominać sobie swoje zlecenia. Większość pojawia się w porządku niechronologicznym. Pierwsze pięć misji i ostatnia misja to zupełnie nowe zadania, a pozostałe to przeróbki zadań z pierwszej części. Po pewnym czasie do agenta przyszedł lekarz, wstrzyknął mu pewną substancję i ulotnił się. Wtedy nasz bohater przypomniał sobie misje z Hongkongu i Budapesztu. Gdy całkowicie odzyskał przytomność, okazało się, że cały budynek jest otoczony przez policję, a pewien człowiek wzywa go do poddania się. Jest to inspektor Albert Fournier. Jednakże 47, korzystając ze swoich umiejętności wydostaje się z budynku, uśmierca Fourniera, a potem ucieka do samolotu, gdzie czeka na niego Diana.

Fabuła czwartej części gry – Hitman: Blood Money:

 Osobny artykuł: Hitman: Krwawa forsa.

Niejaki Aristotle Thorakis – jeden z szefów Agencji – zostaje zwerbowany do współpracy przez szefa konkurencyjnej firmy (Puissance-Treize).Współpraca ta polega na donoszeniu o każdym ruchu agenta 47. Po jednym ze zleceń, w którym agent 47 został zdemaskowany, rozpoczyna się długie poszukiwanie zdrajcy. Przed każdą z misji pojawia się wstawka filmowa w domu Alexandra Lelanda Cayne'a, szefa tejże organizacji. Próbował przeprowadzić na agenta 47 wiele zamachów, lecz w żadnym przypadku mu się nie udało. Wpadł na inny pomysł – sporządzenie fałszywych zeznań dla Ricka Hendersona, w których jednocześnie chce pokazać Amerykanom klonowanie (na przykładzie 47) ze złej strony, aby zostało ono zabronione, a wtedy jego agencja mogłaby produkować je w masowych ilościach (odbywają się wówczas wybory prezydenckie). Pod koniec gry Agencja z powodu braku agentów zostaje zamknięta, a ostatnie zlecenie dostaje od agenta Smitha. W epilogu grupa antyterrorystyczna otoczyła kryjówkę Hitmana (gdyż Cayne dał dowody na śmierć Hitmana). Diana Burnwood pozoruje śmierć Agenta 47, podając mu eksperymentalne "serum śmierci" (również gracz mógł je wykorzystać w misji Flatline, by upozorować śmierć Smitha). Podczas pogrzebu budzi się dzięki antidotum otrzymanym przez pocałunek Diany i z uprzednio podłożonymi przez nią dwoma Hardballerami i zabija wszystkich świadków, a następnie ucieka z cmentarza.

Fabuła piątej części gry – Hitman: Absolution:

 Osobny artykuł: Hitman: Rozgrzeszenie.

Promotorka Agenta 47 - Diana Burnwood wyjawiła przed całym światem wrażliwe dane Agencji. Z tego powodu Agent 47 otrzymał najtrudniejsze zlecenie - zabić Dianę. Misja zostaje przedstawiona jako samouczek i wprowadzenie. Diana umiera, lecz zostawia po sobie ostatnią wolę dla Agenta - obronić dziewczynkę imieniem Victoria przed Agencją, chcącą zwerbować ją w swoje szeregi. Agent przystaje na tę prośbę. Długo szuka dziewczyny, wycinając sobie drogę przez gąszcz przeciwników, poczynając od zwyczajnych bandziorów - kończąc na samym szefie Agencji. Gra jest prawdopodobnie zakończeniem serii.