Agim Hushi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agim Hushi
Ilustracja
Agim Hushi (2014)
Data i miejsce urodzenia 1 maja 1967
Albania (Kavaja)
Typ głosu tenor spinto
Gatunki opera
Zawód solista operowy
Aktywność 1990-2014
Wydawnictwo Deutsche Gramophon
Faksymile
Strona internetowa

Agim Hushi (ur. 1 maja 1967 w Kavai) – australijski śpiewak operowy (tenor), pochodzenia albańskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia filologiczne na Uniwersytecie Tirańskim, a następnie odbył studia wokalne w Akademii Sztuk w Tiranie. Ukończył je w 1991, a następnie kontynuował studia w Akademii Muzycznej Franza Liszta w Budapeszcie.

W 1991 rozpoczął pracę w Teatrze Opery i Baletu w Tiranie. Jako solista występował w przedstawieniach Toski, Rycerskości wieśniaczej i Il Trovatore. W 1995 przeszedł do Węgierskiej Opery Państwowej, gdzie śpiewał partie wokalne w operach: Manon Lescaut, Turandot, Il Tabarro oraz Il Lombardi.

W 1997 otrzymał zaproszenie od Południowoaustralijskiej Opery Państwowej w Adelajdzie do zaśpiewania partii Des Grieux w operze Manon Lescaut Pucciniego. Wystąpił na scenie wspólnie z rumuńską sopranistką Laurą Niculescu i osiągnął sukces, który zapoczątkował jego współpracę z operą australijską. W Adelajdzie założył szkołę śpiewu.

W 2010 nagrał płytę Il Bel Sogno, wspólnie z albańską sopranistką Invą Mulą (płytę wydało EMI). W październiku 2012 nagrał swoją pierwszą samodzielną płytę Amore Grande, wspólnie z New Europe Symphonic Orchestra. Płyta ukazała się nakładem wydawnictwa Deutsche Gramophon.

Posiada obywatelstwo australijskie. W 2014 zakończył karierę sceniczną[1]. Przez kilka lat mieszkał w Wiedniu i kierował wydziałem opery w Konserwatorium Wiedeńskim. Był także doradcą ministra kultury Kambodży[2]. W 2017 przyjechał do Albanii, ale zdegustowany jakością życia politycznego w tym kraju zapowiedział, że czuje się obywatelem Australii i nigdy już nie powróci do kraju swojego pochodzenia[3].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • 1999: Nagroda australijskiej Jane Potter Foundation za wysokiej klasy profesjonalizm w wykonywaniu partii wokalnych w spektaklach operowych.
  • 2000: Nagroda Emerging Artist of the Year 2000, przyznana przez premiera rządu australijskiego.
  • 2005; Złoty Medal ONZ wręczony przez ambasadora ONZ w Albanii, Waheeda Waheedullaha.
  • 2012: Honorowe obywatelstwo miasta Kavai.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]