Aglaja Veteranyi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Aglaja Veteranyi (ur. 17 maja 1962 w Bukareszcie, zm. 3 lutego 2002 w Zurychu) – pisarka, aktorka pochodzenia rumuńskiego.

Wychowała się w rodzinie artystów cyrkowych. Po ucieczce z Rumunii rodzina otrzymała azyl w Szwajcarii, następnie prowadziła wędrowny tryb życia, jeżdżąc z występami. Dzieciństwo i wczesną młodość pisarka spędziła w hotelach i wozach cyrkowych. Pisać nauczyła się dopiero w szwajcarskiej szkole z internatem; jej językiem literackim stał się niemiecki.

Po studiach aktorskich pracowała do 1982 roku jako aktorka, w tym czasie powstają jej pierwsze utwory.

Veteranyi napisała w całości dwie książki: Dlaczego dziecko gotuje się w mamałydze (Warum das Kind in der Polenta kocht), która ukazała się w Niemczech w 1999 r. (w Polsce w 2003 r. nakładem Wydawnictwa Czarnego) oraz Regał ostatnich tchnień (Das Regal der letzten Atemzuge) – polska edycja z 2004 r., w tłumaczeniu Alicji Rosenau.

Za swoją pierwszą powieść została nagrodzona w Niemczech licznymi nagrodami m.in.: Nagrodą Artystyczną Miasta Berina 2000, Nagrodą im. Adalberta von Chamisso.

Cierpiała na depresję. 3 lutego 2002 w Zurychu pisarka popełniła samobójstwo topiąc się w Jeziorze Zuryskim.[potrzebny przypis]