Przejdź do zawartości

Aglomeracja wrocławska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wrocław
Oleśnica
Oława
Jelcz-Laskowice

Aglomeracja wrocławskaaglomeracja monocentryczna w południowo-zachodniej części Polski w województwie dolnośląskim, na którą składają się miasto Wrocław (metropolia globalna kategorii Gamma-)[1] oraz jego satelickie miejscowości. W zależności od koncepcji i przyjętych kryteriów delimitacji obszarów, liczba ludności zamieszkującej aglomerację wynosi około 1,25 mln osób.

W przypadku aglomeracji wrocławskiej jej obszar nie jest w całości silnie zurbanizowany. Mianem aglomeracji wrocławskiej określa się obszar, który jest powiązany gospodarczo z Wrocławiem, a znaczny procent mieszkańców jest z nim związany.

Miejscowości aglomeracji wrocławskiej[edytuj | edytuj kod]

Dane statystyczne GUS (stan z 30.06.2020)

Skład aglomeracji wrocławskiej[edytuj | edytuj kod]

Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA
Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska
Siedziba Stowarzyszenia Aglomeracja Wrocławska, Plac Solny 20, Wrocław
Biuro Obsługi Inwestora ARAW, pl. Solny 14, Wrocław

W 2005 miasto Wrocław i siedem gmin utworzyły spółkę pod nazwą Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA (ARAW)[2]. Obecnie jej akcjonariuszami jest 30 gmin[2] z powiatów:

W czerwcu 2013 zarejestrowano Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska, które obecnie skupia 26 gmin z obszaru Aglomeracji Wrocławskiej:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. GaWC - The World According to GaWC 2012 [online], www.lboro.ac.uk [dostęp 2018-05-29].
  2. a b Adrian Grycuk, Monika Zdrojek. Regionalne centra obsługi inwestora jako narzędzie wspierania przedsiębiorców. „Studia BAS”, s. 133, 1/2015. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]