Agnew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agnew
Tartan klanu
Tartan klanu
Region Lowlands
Naczelnik Sir Crispin Agnew of Lochnaw, 11y Baronet
Zawołanie Consilio non impetu
Godło klanu
Godło klanu
Główne rody klanu Agneli

Agnex Aignell Aggnew Agnewe Agnew Agneaux Aygnel Angnew Slavan

Gniazda rodowe Lochnaw Castle
Terytoria klanu
Terytoria klanu

Agnewszkockie nazwisko i nazwa klanu z Wingtowshire i Galloway.

Istnieją dwie teorie o pochodzeniu nazwiska i rodu. Jedna, najczęściej przyjmowana za prawdopodobną wywodzi nazwisko Agnew z Francji, od baronii d`Agneaux w Normandii. Baronowie d`Agneaux po podboju normandzkim osiedlili się w Anglii, skąd część rodu przeniosła się w XII w. do doliny Liddesdale w Szkocji .

Druga teoria wyprowadza nazwisko od jednego z klanów z Ulsteru, który osiadł w Dal Riacie. Pierwotne nazwisko O`Gnive miało ulegać ewolucji poprzez formy O`Gnyw , MacGnive , do Agnew. Zwolennicy tej hipotezy podkreślają popularność nazwiska Agnew również w Irlandii.

Najstarsze informacje o klanie pochodzą z 1375, kiedy Agnew, Lord of Larne towarzyszył Edwardowi Bruce, bratu króla Roberta Bruce`a w wyprawie do Irlandii, aby wspomóc Irlandczyków w walce z Anglikami. W 1426 r. Andrew Agnew otrzymał nadanie dóbr i urząd konstabla Lochnaw. W 1451 został szeryfem Wigtown, który to urząd sprawowany jest do dziś przez jego potomków. W XV w. Agnewowie byli lennikami potężnego klanu Douglasów , dzięki czemu korzystali pośrednio z królewskich łask spływających na Douglasów. W 1547 r. w czasie bitwy z Anglikami pod Pinkie poległ Andrew Agnew of Lochnaw. Sir Patrick Agnew of Lochnaw, poseł do parlamentu z Wingtownshire został mianowany baronetem Nowej Szkocji w 1629 r.

W czasie powstań jakobickich klan Agnew stał po stronie brytyjskiego rządu.

Spiro Agnew, wiceprezydent USA w latach 1969-1973 nie pochodził z tego klanu, jego nazwisko było anglicyzowanym skrótem rodowego nazwiska greckiego Spiros Anagnostopoulos .

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]