Agnieszka Duczmal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agnieszka Duczmal
Ilustracja
Agnieszka Duczmal, 10 lipca 2009 r.
Imię i nazwisko

Agnieszka Duczmal-Jaroszewska

Data i miejsce urodzenia

7 stycznia 1946
Krotoszyn, Polska

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka poważna, muzyka kameralna

Zawód

dyrygent

Aktywność

1968obecnie

Zespoły
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Oficer Orderu Krzyża Południa (Brazylia)
Strona internetowa
Autograf Agnieszki Duczmal

Agnieszka Duczmal-Jaroszewska (ur. 7 stycznia 1946 w Krotoszynie)[1] – polska dyrygentka, założycielka i dyrygentka orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, w przeszłości także występująca z innymi orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Krotoszynie, gdzie spędziła pierwszych 9 lat swojego życia. Zanim przyszła na świat jej rodzice mieszkali w Poznaniu, skąd z początkiem wojny zostali wywiezieni do Generalnej Guberni. Tu urodził się brat Agnieszki – Wojciech (profesor nauk chemicznych). Później Duczmalowie trafili na front wojenny w okolice Berlina, a stąd przyjechali do Krotoszyna, gdzie 7 stycznia 1946 przyszła na świat Agnieszka. W Krotoszynie mieszkali do 1949[3].

Naukę gry na fortepianie rozpoczęła jako 5,5-latka. Będąc w drugiej klasie szkoły podstawowej, po wysłuchaniu koncertu w Filharmonii Poznańskiej - poematu symfonicznego „Figle Dyla SowizdrzałaRicharda Straussa postanawia zostać dyrygentką[4].

Moje postanowienie by zostać dyrygentem zrodziło się gdy miałam osiem lat. Wtedy uznałam, że orkiestra to najcudowniejszy muzyczny instrument.

Agnieszka Duczmal

Uczęszczała do dwóch szkół: V Liceum Ogólnokształcącego im. Klaudyny Potockiej[5] oraz Średniej Szkoły Muzycznej w Poznaniu. Jej pierwszym nauczycielem, jeszcze w średniej szkole, był prof. Stanisław Kulczyński, chórmistrz. Śpiewała też w chórze, który prowadził profesor Stefan Stuligrosz. Po ukończeniu liceum, pochodząca z rodziny o tradycjach muzycznych Agnieszka Duczmal podjęła w 1966 studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Studiowała dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego – skrzypka, altowiolisty i dyrygenta, absolwenta Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. W czasie studiów utworzyła w 1968 orkiestrę kameralną Pro Musica[6]. Po skończeniu studiów, w latach 1971–1972 pracowała jako asystent dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej, a od 1972 w Teatrze Wielkim w Poznaniu, gdzie przygotowała m.in. polską prapremierę opery Benjamina BrittenaSen nocy letniej”, premierę opery „RigolettoGiuseppe Verdiego oraz baletu „Romeo i JuliaSiergieja Prokofjewa[7]. Cały czas starała się godzić pracę w operze z pracą w orkiestrze, by ostatecznie dokonać wyboru – zrezygnować z pracy w operze i poświęcić się orkiestrze i muzyce kameralnej.

W 1977 utworzona i kierowana przez nią orkiestra kameralna Pro Musica została przekształcona w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, który od 1988 występuje jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”[8][9]. Agnieszka Duczmal w dalszym ciągu jest jej dyrektorem i kierownikiem artystycznym[10][11], koncertując z nią podczas tournée po świecie i biorąc udział w festiwalach europejskich (m.in. Warszawska Jesień)[12].

Agnieszkę Duczmal pamiętam właściwie od zarania jej działalności dyrygenckiej. Jej orkiestra, która dziś cieszy się rozgłosem międzynarodowym, była wtedy początkującym zespołem, rozwijającym swe skrzydła. Już wtedy zauważyłem, że podczas próby »Simple Symphony « Brittena było w osobowości młodej dyrygentki coś, co przykuwało moją uwagę - fascynacja muzyką, która stanowiła dla niej żywioł naturalny.

Jan Weber, Księga Jubileuszowa z okazji piętnastolecia Amadeusa

Agnieszka Duczmal ze swoją orkiestrą koncertowała z wieloma solistami m.in.[13] z pianistką argentyńską Marthą Argerich, wiolonczelistą Mischą Maiskym, skrzypkami: Henrykiem Szeryngiem, Wadimem Brodskim i Konstantym Andrzejem Kulką, grającym na fletni Pana Gheorghe Zamfirem, pianistą Jeremym Menuhinem, kontrabasistą Garym Karre[14], litewskim wiolonczelistą Davidem Geringasem[15] czy gitarzystą jazzowym Al Di Meola[16][17]. Współpracowała z wieloma rozgłośniami radiowymi (polskimi, niemieckimi, belgijskimi, angielskimi, kanadyjskimi, meksykańskimi i japońskimi) oraz telewizją w Polsce (m.in. cykle Stereo i w kolorze[18] oraz Goście Agnieszki Duczmal[19]), Francji, Meksyku i Japonii.

Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali, ale również w Teatrze Królewskim w Madrycie i w Teatrze Królewskim w Belgii[20].

Była członkiem jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych takich jak: konkurs Młody Muzyk Roku, Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków Eurovision Young Musicians 2012[21], Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Josepha Joachima[22][23], Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego w 2012 czy XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu[24].

Do 2013 wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała przeszło 50 płyt, ponad 10000 minut muzyki dla Polskiego Radia, zarejestrowała 112 koncertów i programów muzycznych dla Telewizji Polskiej, 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1 oraz godzinny program z muzyką polską dla Telewizji Japońskiej. Współpracowała także z wieloma wytwórniami płytowymi (Polskie Nagrania, ASV Records, WERGO, ADDA, Canyon Classics, AMF, Europa Musica, Vienna Modern Masters), nagrywając m.in. serenady i divertimenta Wolfganga Amadeusa Mozarta (1990) oraz dwanaście symfonii młodzieńczych Feliksa Mendelssohna-Bartholdy'ego (1991). W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie „Wariacji GoldbergowskichJohanna Sebastiana Bacha w transkrypcji na orkiestrę kameralną Józefa Kofflera. Dla swojej Orkiestry dokonała wielu transkrypcji arcydzieł muzycznych, m.in. Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego oraz utworów kameralnych Johannesa Brahmsa, Claude’a Debussy’ego, Franza Schuberta[25].

Panią Duczmal cechuje przede wszystkim dociekliwość niepozwalająca jej na powierzchowne rozumienie muzyki. Kształtuje i różnicuje frazy z uderzającą oryginalnością.

The Independent, Londyn (Wielka Brytania)[26]

W 2013 wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus” obchodziła Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej. Uświetniły go dwa koncerty Per la Maestra[27] podczas którego orkiestrę poprowadziła jej córka, Anna Jaroszewska-Mróz oraz Per la Orchestr[28], w którym dyrygowała jubilatka[29][30][31][32].

29 czerwca 2015 podczas uroczystej sesji rady miasta, w dniu jego patronów – św. Piotra i Pawła odebrała w Poznańskim ratuszu tytuł honorowego obywatela miasta. Otrzymała, go „w uznaniu dla wybitnych osiągnięć muzycznych ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, oraz doceniając zasługi dla kształtowania artystycznego oblicza Poznania”[33][34][35][36].

Wielokrotnie miałam propozycje pracy poza Polską, ale zostałam tutaj, w Poznaniu. Całe moje serce oddałam temu miastu i mojej orkiestrze. Tytuł honorowego obywatela jest dla mnie nagrodą za naszą wspólną pracę, pracę wszystkich muzyków, którzy tworzyli i tworzą orkiestrę. Moja orkiestra uzyskała miano jednej z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie i myślę, że Poznań może być z nas dumny.

Agnieszka Duczmal, 29 czerwca 2015

10 stycznia 2016 odbył się koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal podczas, którego wykonano kompozycję Bedřicha Smetany – I Kwartet smyczkowy e-moll „Z mojego życia” w aranżacji Agnieszki Duczmal. Utwór ten dyrygentka dedykowała poznańskim melomanom z okazji swoich 70. urodzin[37][38].

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

 • 1970 – laureatka I Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów w Katowicach[39]
 • 1975 – wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Fundacji Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim[40]
 • 1976 – wraz ze swoją orkiestrą srebrny medal Fundacji Herberta von Karajana podczas Międzynarodowych Spotkań Młodych Orkiestr w Berlinie Zachodnim
 • 1982 – nagroda La Donna del Mondo (Kobieta świata) przyznana przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie (pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch) za wybitne w skali światowej osiągnięcia na polu kultury, nauki i działalności społecznej[41]. Była czwartą w dziejach tej nagrody zdobywczynią tytułu.
 • 1983 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia
 • 1993 – symboliczna nagroda Srebrna Batuta, którą otrzymała od Piotra Frydryszka, prezesa Radia Merkury podczas benefisu 25 lat pracy ze stworzoną przez siebie orkiestrą obchodzonego wspólnie z tancerką Ewą Wycichowską[42]
 • 1993 – medal "Ad Perpetuam Rei Memoriam"[43]
 • 1998 – Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski[44][45]
 • 2002 – Krzyż Oficerski Orderu Krzyża Południa (Brazylia)[46]
 • 2005 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[47][48]
 • 2008 – wraz ze swoją orkiestrą otrzymała tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania w dowód uznania dla wybitnych dokonań w zakresie muzyki kameralnej, doceniając zasługi w rozsławianiu artystycznego oblicza Poznania na scenach świata w trakcie czterdziestu lat działalności[49]
 • 2008 – Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii muzyka[50][51]
 • 2008 – Honorowy Złoty Mikrofon[52]
 • 2010 – tytuł Wybitna Wielkopolanka nadany przez Stowarzyszenie Ruch Regionalny Wielkopolan[53]
 • 2010 – tytuł Honorowego Obywatela Krotoszyna[54]
 • 2013 – uhonorowana statuetką Złotego Hipolita[55]
 • 2015 – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania jako wyraz uznania dla wybitnych dokonań artystycznych o randze międzynarodowej[56][57]
 • 2016 – laureatka Nagrody ZAiKS za propagowanie polskiej muzyki współczesnej[58]
 • 2018 – laureatka nagrody „Złotego Fryderyka”
 • 2021 – Diamentowa Batuta[59]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Córka dyrygenta Henryka Duczmala i polonistki Leokadii z domu Surdyk[60].

Żona muzyka kontrabasisty w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus” Józefa Jaroszewskiego, którego poślubiła w 1972. Matka: Karoliny, Anny Jaroszewskiej-Mróz[61] i Jakuba.

Karolina Jaroszewska[62] jest wiolonczelistką, ukończyła Juillard School of Music w Nowym Jorku. Od 2005 jest jednym z koncertmistrzów w Filharmonii Narodowej w Warszawie, sporo też koncertuje indywidualnie[63]. Młodsza Anna Jaroszewska-Mróz[64] jest dyrygentką[65]. Syn informatyk zajmuje się działalnością reklamową[66].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Aleksandra Figlak, Zamienić choć kilka słów, Gazeta Lokalna Krotoszyn, 13 listopada 2012 [dostęp 2015-06-13] [zarchiwizowane z adresu 2015-06-15].
 2. Batuta rodzaju żeńskiego, Polityka – nr 45 (2679) z dnia 8.11.2008; s. 72-73
 3. Aleksandra Figlak, Te cholerne gamy..., Rzecz Krotoszyńska, nr 43/758, 27 października 2009 [dostęp 2015-06-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-06-30].
 4. Marta Poprawa, Agnieszka Duczmal: Orkiestra jest najwspanialszym instrumentem, MiastoPoznaj.pl, 26 czerwca 2015 [dostęp 2015-06-28] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-01].
 5. Znani absolwenci V LO w Poznaniu. [dostęp 2015-07-02].
 6. Smak muzyki. 200-02-03. [dostęp 2015-06-20].
 7. Magdalena Dziadek, Tom 21 z Prace Komisji Muzykologicznej, seria: Opera Poznańska 1919-2005: dzieje sceny i myśli, Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, 2007, s. 423, ISBN 83-7063-482-6, ISBN 978-83-7063-482-7, ISSN 1230-0187.
 8. Z Agnieszką Duczmal rozmawia Tadeusz Deszkiewicz, kamerton.net, październik 1998 [zarchiwizowane z adresu 2004-01-07].
 9. Adam Olaf Gibowski: Agnieszka Duczmal: Zawsze staramy się dać z siebie wszystko. 2014-0206. [dostęp 2015-06-14].
 10. Uchwała nr 4709/2014 Zarządu Województwa Wielkopolskiego z dnia 29 maja 2014 r.. 2014-05-29. [dostęp 2015-06-14].
 11. Goście na 75-lecie Dwójki: Agnieszka Duczmal. 2012-02-21. [dostęp 2015-06-22].
 12. Agnieszka Duczmal – "Szukanie dziury w całym"
 13. Justyna Stabryn: Jej lista gości. [dostęp 2015-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-22)].
 14. Dariusz Łukaszewski: Teatr rozmowy: Agnieszka Duczmal. Morele i Grejpfruty. [dostęp 2015-06-14].
 15. Adam Olaf Gibowski, Wiolonczele z temperamentem, Kultura u podstaw, 12 maja 2015 [dostęp 2015-06-15] [zarchiwizowane z adresu 2015-06-22].
 16. Wywiad z Al Di Meola. Gitarzysta. [dostęp 2015-06-14].
 17. Dionizy Piątkowski. Jazzowy Notes: Projekty specjalne. „JazzPRESS 0514: Gazeta internetowa poświęcona muzyce improwizowanej”, maj 2014. Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ. 
 18. Andrzej Kozieł, Za chwilę dalszy ciąg programu--: Telewizja Polska czterech dekad 1952-1989, Oficyna Wydawnicza ASPRA-JR, 2003, s. 343, ISBN 83-88766-63-5, ISBN 978-83-88766-63-3.
 19. Almanach Polonii. Wydawnictwo Interpress, 1989.
 20. Marzena Szóstak: Znana dyrygent w Radiu Szczecin. 2012-03-28. [dostęp 2015-07-02].
 21. Agnieszka Duczmal. 2012. [dostęp 2015-06-14].
 22. Jury 2012, Stiftung Niedersachsen [dostęp 2015-06-14] [zarchiwizowane z adresu 2015-06-14] (ang.).
 23. Polonika Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Josepha Joachima - Agnieszka Duczmal. 2012-10-07. [dostęp 2015-06-30].
 24. Jury 16. Konkursu Wieniawskiego. konkurs.wieniawski.pl. [dostęp 2022-10-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-10-25)].
 25. Obrazki Agnieszki Duczmal. 2011-09-20. [dostęp 2015-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
 26. Polskie Radio SA. Recenzje. [dostęp 2015-06-13].
 27. Marek Zaradniak: Jubileusz Orkiestry Kameralnej Amadeus: Koncert dla Maestry!. 2013-10-06. [dostęp 2015-06-14].
 28. Urszula Sobol: Jubileusz, żarcik i dystansik. 2013-10-14. [dostęp 2015-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-19)].
 29. Marek Zaradniak: Jubileuszowy koncert Amadeusa pod batutą Maestry. 2013-10-13. [dostęp 2015-06-14].
 30. Jubileusz 45-lecia pracy artystycznej Agnieszki Duczmal i orkiestry Amadeus. [dostęp 2015-06-14].
 31. Natalia Budzyńska: Muzyka przede wszystkim. [dostęp 2015-06-14].
 32. Anna Plenzler: Maestra i jej orkiestra. 2013-10-02. [dostęp 2015-06-14].
 33. Poznań dla Agnieszki Duczmal i Eleni. 2015-06-29. [dostęp 2015-06-29].
 34. UROCZYSTA SESJA RADY MIASTA: AGNIESZKA DUCZMAL HONOROWĄ OBYWATELKĄ MIASTA. [dostęp 2015-06-29].
 35. Bogna Kisiel: Agnieszka Duczmal honorową obywatelką Poznania!. 2015-06-29. [dostęp 2015-06-29].
 36. Janusz Ludwiczak, Poznań uhonorował Agnieszkę Duczmal, Eleni i Michała Grudzińskiego, Onet.pl, 29 czerwca 2015 [dostęp 2015-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-01].
 37. „Z mojego życia” - koncert urodzinowy Agnieszki Duczmal. 2016-01-10. [dostęp 2016-05-23].
 38. Marek Zaradniak: W Auli UAM świętowano 70.urodziny Maestry Agnieszki Duczmal. 2016-01-10. [dostęp 2016-05-23].
 39. Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. [dostęp 2010-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-11)].
 40. Czapki z głów panowie! Oto kobieta!. [dostęp 2015-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-15)].
 41. Encyklopedia świat w przekroju. Wiedza Powszechna, 1986-1987.
 42. Ale święto urządziły dwie muzyczne damy!. Express Poznański nr 227, 1993-11-23. [dostęp 2015-06-14].
 43. Ad Perpetuam Rei Memoriam, w: Kronika Wielkopolski, nr 1/1994, s. 181, ISSN 0137-3102
 44. Monitor Polski z 1998 r. Nr 36 poz. 498
 45. Odznaczenia dla orkiestry kameralnej PR S.A. „Amadeus”. Oficjalna strona prezydenta RP - Archiwum, 1998. [dostęp 2015-06-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-24)].
 46. Diário Oficial da União (DOU). 2002-04-18. [dostęp 2014-06-22]. (port.).
 47. Agnieszka Hamelusz: Gloria Artis dla Komendanta Stołecznego Policji. Warszawa.NaszeMiasto.pl, 2005-09-29. [dostęp 2012-12-10].
 48. Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.mkidn.gov.pl. [dostęp 2017-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-11-01)].
 49. Uchwała Nr XXXVII/373/V/2008 Rady Miasta Poznania z dnia 13 maja 2008 r
 50. Laureaci Dorocznej Nagrody w roku 2008, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [zarchiwizowane z adresu 2015-06-16].
 51. Artyści uhonorowani na Zamku Królewskim. 2008-06-10. [dostęp 2015-06-14].
 52. Michał Rogowicz, Laureaci Złotych Mikrofonów 2008, Media2.pl, 20 października 2008 [dostęp 2021-01-09].
 53. Życiorys niepospolity Agnieszki Duczmal. 2010-08-17. [dostęp 2015-06-13].
 54. KROTOSZYN - Koncert honorowych obywateli na dwudziestolecie samorządu. 2010-05-26. [dostęp 2015-06-14].
 55. ZŁOTE HIPOLITY ROZDANE!. [dostęp 2015-06-13].
 56. Obywatel Honorowy - Agnieszka Duczmal. 2015-05-14. [dostęp 2015-06-13].
 57. Janusz Ludwiczak, Radni nadali Agnieszce Duczmal tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania, Onet.pl, 26 maja 2015 [dostęp 2015-06-13] [zarchiwizowane z adresu 2015-08-15].
 58. Stowarzyszenie ZAiKS przyzna doroczne nagrody. 2016-04-23. [dostęp 2016-05-23].
 59. Diamentowa Batuta dla Agnieszki Duczmal [ZOBACZ WIDEO], PolskieRadio.pl [dostęp 2021-11-15].
 60. Dzień Dziecka 2015: Słynne „Obrazki z wystawy” według Agnieszki Duczmal. 2015-05-31. [dostęp 2015-06-14].
 61. Istota i ranga muzyki. Gabriela Ułanowska, 2016. [dostęp 2016-05-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-17)].
 62. Graj na swoje sto procent – rozmowa wiolonczelistką z Karoliną Jaroszewską
 63. Batuta z ręki do ręki. [dostęp 2015-06-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-15)].
 64. culture.pl
 65. „Urodzone z batutą w dłoni”. dziendobry.tvn.pl, 2016-02-28. [dostęp 2016-05-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-03)].
 66. Graj na swoje sto procent - rozmowa wiolonczelistką z Karoliną Jaroszewską. 2006-01-06. [dostęp 2015-06-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]