Agnieszka Jaskółka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Agnieszka Jaskółka
Zawód modelka

Agnieszka Jaskółkapolska aktorka niezawodowa i modelka.

Życiorys[edytuj]

W 1992 po udanej sesji zdjęciowej zrobionej przez Lidię Popiel, fotografie przedstawiono Władysławowi Pasikowskiemu, który uznał, że odpowiada ona wizerunkowi Andżeli i w ten sposób otrzymała jedną z głównych ról w filmie Psy Władysława Pasikowskiego, filmowej próbie rozliczenia się z epoką PRL-u. Wcieliła się w postać Andżeli, nastoletniej kochanki głównego bohatera, granego przez Bogusława Lindę, która zdradza go z jego przyjacielem (Marek Kondrat). Rola Jaskółki, podobnie jak i większość innych kreacji aktorskich w tym filmie, spotkała się z dobrym przyjęciem przez krytyków. Na 17. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymała za nią nagrodę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej.

Po swoim debiucie filmowym ukończyła prawo na uniwersytecie[potrzebny przypis], nie kontynuowała kariery filmowej[1]. W tym czasie pracowała m.in. jako modelka, mieszkała w Paryżu, San Francisco, Los Angeles i Chicago[2].

Zagrała epizodyczne role w serialu Teraz albo nigdy! (2009) oraz w filmie Weekend (2011), debiucie reżyserskim Cezarego Pazury. W 2010 uczestniczyła w XII edycji "Tańca z gwiazdami", odpadając w drugim odcinku programu i zajmując trzynaste miejsce. Jej partnerem w programie był Rafał Maserak[3].

Data urodzenia[edytuj]

W 2010 roku, przed występem w XII edycji telewizyjnego show „Taniec z gwiazdami”, w mediach ukazały się artykuły o Agnieszce Jaskółce, w których jej wiek określany był na 32 lata[4][5], stąd pojawiają się niekiedy informacje (m.in. w portalach filmowych Filmweb.pl oraz IMDb.com), że A. Jaskółka urodziła się w 1978 roku. Taka data urodzenia nie jest możliwa, w kontekście daty produkcji filmu „Psy” (1992)[6], gdzie A. Jaskółka, mając rzekomo 14 lat, wystąpiła w kilku scenach o charakterze erotycznym. Z kolei w późniejszych wywiadach A. Jaskółka twierdziła, że podczas kręcenia filmu „Psy” miała 17 lat[7], co wskazywałoby na rok 1975 jako datę urodzenia, przy czym ta data, wobec braku jej rzetelnej weryfikacji, musi być traktowana hipotetycznie.

Filmografia[edytuj]

Nagrody[edytuj]

Przypisy

  1. Władysław Pasikowski – zapis czata. tvp.pl, 2004-10-07. [dostęp 2009-06-07].
  2. TVN, Tereska: Wraca Andżela z "Psów". onet.pl, 2010-06-21. [dostęp 2010-06-21].
  3. "Taniec z gwiazdami": to oni zatańczą w 12. edycji programu!. onet.pl. [dostęp 2010-08-31].
  4. [1]
  5. [2]
  6. „Psy” w bazie filmpolski.pl
  7. Wywiad dla portalu wp.pl

Linki zewnętrzne[edytuj]


Poprzednik
Danuta Szaflarska
Najlepsza aktorka drugoplanowa na FPFF
1992 (za Psy)
Następca
Danuta Szaflarska