Agnieszka Kłos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Agnieszka Kłos
Ilustracja
Agnieszka Kłos, 2007 r.
Miejsce urodzenia

Poznań

Narodowość

polska

Język

polski

Alma Mater

Uniwersytet Wrocławski

Dziedzina sztuki

literatura, fotografia

Agnieszka Kłos, Dariusz Pado, Karol Maliszewski, XXX Noworudzkie Spotkania z Poezją, 2022

Agnieszka Kłos – polska pisarka, krytyczka sztuki, fotografka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzona w Poznaniu w latach 70. XX w., studiowała (na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego i na Wydziale Historii Sztuki tegoż uniwersytetu) historię sztuki i fotografię artystyczną. Wykłada w Katedrze Mediacji Sztuki i Katedrze Grafiki i Sztuki Mediów w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, jest również dziennikarką, fotografką, krytykiem sztuki. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dziedziny literatury i teatru, doktorantka Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego oraz prof. Ewy Domańskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od stycznia 2018 r. doktor nauk historycznych na podstawie obronionej w Instytucie Historii Uniwersytetu Wrocławskiego pod kierunkiem prof. Domańskiej oraz prof. Krzysztofa Ruchniewicza (dyrektora CSNiE im. Willy`ego Brandta UWr) pracy zatytułowanej „Witalność martwych przestrzeni Auschwitz-Birkenau”. Redaktorka pisma kulturalnego „Rita Baum”. Jej opowiadania zostały przetłumaczone na język serbski, niemiecki i angielski[1]. Jej zbiór opowiadań Gry w Birkenau (2015) został w 2016 roku nominowany do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza[2].

Aktywnie współtworzy życie kulturalne Wrocławia, gdzie mieszka. Pomysłodawczyni i kuratorka projektu historycznego „Breslau cv”[3] oraz akcji społecznej skierowanej do osadzonych w zakładach karnych „Książka za kraty”[4].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • Całkowity koszt wszystkiego (2008)
  • Antologia współczesnych polskich opowiadań (antologia; wraz z Krystyną Sakowicz, Arturem Danielem Liskowackim, Grzegorzem Strumykiem i innymi, 2011)
  • Antologia współczesnych polskich opowiadań (antologia; wraz z Olgierdem Kajakiem, Joanną Lech, Piotrem Michałowskim i innymi, 2014)
  • Gry w Birkenau (2015)
  • Wyższa czułość (2020)
  • Ciało poetyckie (2022)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agnieszka Gajewska: Wielkopolski Słownik Pisarek – Agnieszka Kłos.
  2. Nominacja – Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza 2016. Lokator Media. [dostęp 2019-03-16].
  3. Tożsamość miasta - BRESLAU CV. Narodowe Centrum Kultury, 2008-07-07. [dostęp 2019-03-16].
  4. Daria Milewska: Książka za Kraty. Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. [dostęp 2019-03-16]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]