Agraylea sexmaculata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agraylea sexmaculata
Curtis, 1834
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp tchawkowce
Gromada owady
Rząd chruściki
Rodzina Hydroptilidae
Rodzaj Agraylea
Gatunek Agraylea sexmaculata

Agraylea sexmaculatachruścik z rodziny Hydroptilidae. Larwy zasiedlają jeziora i rzeki. Budują małe domki, zbudowane z przędzy i glonów nitkowanych. Od pokrewnego gatunku (Agraylea multipunctata) różnią się ciemnymi plamkami na głowie i sklerytach tułowia.

Zasiedla całą Europę, występuje w jeziorach i roślinności rzek, w Polsce występuje na pojezierzach ostatniego zlodowacenia (Pojezierze Pomorskie, Pojezierze Mazurskie), limnebiont.

Imagines spotykane nad jez. Mikołajskim i Śniardwy (Botosaneanu 1960, Kumanski 1975) oraz jeziorami Wielkopolski (Jaskowska 1961). W Finlandii jest gatunkiem rzadkim, występuje w jeziorach i stawach, Bagge 1987b), w jeziorze Konnevesi występuje mniej licznie od A. multipunctata. Imagines spotykane nad jeziorami okolic jez. Ładoga, na Łotwie gatunek bardzo rzadki, spotykany nad jeziorami eutroficznymi i mezotroficznymi i wodami wolno płynącymi. W Niemczech występuje w limnalu. W Irlandii imagines spotykane nad małymi stawami, zaś w Wielkiej Brytanii nad jeziorami stawami i wolno płynącymi wodami. W Holandii występuje mniej licznie niż A. multipunctata, larwy występują w osoce płycej niż A. multipunctata. Imagines spotykane nad jez. Balaton, w dolinie Wołgi i na Kaukazie pospolicie w zbiornikach równinnych i jeziorach górskich, wykazuje szerokie preferencje ekologiczne.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]