Agustín Lara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Agustína Lary w Madrycie

Agustín Lara, właśc. Ángel Agustín María Carlos Fausto Mariano Alfonso del Sagrado Corazón de Jesús Lara y Aguirre del Pino (ur. 30 października 1897 w Tlacotalpan, zm. 6 listopada 1970 w Meksyku) – meksykański kompozytor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Agustín Lara urodził się w Tlacotalpan w stanie Veracruz w Meksyku. Później rodzina Lara musiała przenieść się ponownie do Meksyku, zakładając swój dom w dzielnicy Coyoacán. Po śmierci matki Agustín i jego rodzeństwo zamieszkali w hospicjum prowadzonym przez ciotkę Refugio Aguirre del Pino. To właśnie tam miał swój pierwszy kontakt z muzyką. Pierwszą kompozycję "Marucha", napisał na cześć jego pierwszej miłości. W 1927 roku pracował już w kabaretach. Później przeniósł się do Puebli, ale wrócił do Meksyku w 1928 roku[1]. W tym samym roku rozpoczął pracę u tenora Juan Arvizu jako kompozytor i akompaniator. We wrześniu 1930 r., Lara rozpoczął karierę radiową. Jednocześnie komponował piosenki do takich filmów jak Santa.

Jego pierwsza trasa koncertowa na Kubie, w 1933 roku, zakończyła się niepowodzeniem z powodu zawirowań politycznych na wyspie. Później, bardziej udane trasy w Ameryce Południowej, jak również nowe kompozycje takie jak „Solamente una vez” (skomponowana w Buenos Aires i dedykowana José Mojica), „Veracruz”, „Tropicana” i „Pecadora” przyczyniły się do wzrostu jego sławy. Od początku 1940 roku Lara był znany w Hiszpanii. W 1965 roku w Hiszpanii caudillo, Francisco Franco, dał mu mieszkanie w Grenadzie, aby pokazać swoje uznanie dla piosenek Lary o tematyce hiszpańskiej, takich jak „Toledo”, „Cuerdas de mi Guitarra”, „Granada”, „Sevilla” i „Madrid”. Otrzymał również wyróżnienia i odznaczenia na całym świecie. W 1968 roku, jego stan zdrowia zaczął się szybko pogarszać; wypadek, w którym złamał miednicę pogorszył ten stan. 6 listopada 1970 r., Agustín Lara zmarł[2]. Pochowany został w La Rotonda de los Hombres Ilustres w Panteón Civil de Dolores w Meksyku. Do śmierci Lara napisał ponad 700 piosenek.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Samuel Araújo. The Politics of Passion: The Impact of Bolero on Brazilian Musical Expressions. „Yearbook for Traditional Music”. 31, s. 44, 1999. 
  2. AGUSTIN LARA, POET AND COMPOSER, DIES. „The New York Times”, November 7, 1970. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]