Agustin Egurrola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Agustin Egurrola
Ilustracja
Agustin Egurrola (2015)
Imię i nazwisko Agustin Marek Egurrola
Data i miejsce urodzenia 8 września 1968[1]
Warszawa[2]
Dziedzina sztuki taniec, choreografia
Odznaczenia
Order Uśmiechu

Agustin Marek Egurrola (ur. 8 września 1968[1] w Warszawie) – polski tancerz i choreograf pochodzenia polsko-kubańskiego, założyciel sieci szkół tańca „Egurrola Dance Studio”, międzynarodowy sędzia tańca towarzyskiego i tańca nowoczesnego. Wielokrotny mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich i w stylu South-American Show Dance. Juror programów Mam talent! i You Can Dance – Po prostu tańcz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Jest synem kubańskiego lekarza weterynarii i polskiej tłumaczki języka hiszpańskiego. Gdy miał pięć lat, wyjechał z Kuby i zamieszkał na warszawskim Żoliborzu, gdzie się wychował. W dzieciństwie był ministrantem w parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Kariera zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Zaczął tańczyć w wieku 19 lat. Uczył się tańca u polskich choreografów, takich jak m.in. Arkadiusz i Iwona Pavlović, oraz światowych: Graham Oswick, Michael Stilianos, Coline James, Hans Galke i Juka Hapolainen. Naukę tańca nowoczesnego pobierał w Londynie w studiach Dance Works oraz Pineapple Dance Studio.

W 1993 założył formację taneczną „Volt”, która trzy lata później przeszła z poziomu amatorskiego na zawodowy, w jej miejsce powstała grupa V2.

Stworzył choreografie m.in. do Festiwalu w Opolu, festiwalu sopockiego, koncertu 50-lecia Telewizji Polskiej oraz 30-lecia TVP2. Był konsultantem choreograficznym na planie teledysku do piosenki zespołu Big Cyc „Każdy facet to świnia”[3]. Był odpowiedzialny za oprawę taneczną w trzynastu edycjach programu TVN Taniec z gwiazdami, w konkursie talentów The Voice of Poland i teleturnieju Jaka to melodia?. Pracował również nad telewizyjnymi programami sylwestrowymi i wydarzeniami, takimi jak np. ceremonie wyborów Miss Polonia i Miss Polski.

Współpracował nad oprawą taneczną występów wielu artystów polskiej oraz zagranicznej sceny muzycznej, w tym m.in. z Garou, Rogerem Moore’em, In-Grid, Zucchero, Tiziano Ferro, Natalią Oreiro, DJ-em Bobo, Danzelem, Marylą Rodowicz, Dorotą „Dodą” Rabczewską, Natalią Kukulską, Justyną Steczkowską, Ewą Bem, Ireną Santor, Kasią Kowalską, Kasią Klich, Katarzyną Skrzynecką, Kayah, Eweliną Flintą, Danutą Błażejczyk, Ryszardem Rynkowskim, Krzysztofem Krawczykiem, Witoldem Pasztem, Andrzejem Rosiewiczem, Mieczysławem Szcześniakiem, Andrzejem Piasecznym, Norbim, Robertem Janowskim, Renatą Dąbkowską, Patrycją Kosiarkiewicz, Reni Jusis oraz zespołami Velvet, Ace of Base, Gipsy Kings i Boney M. oraz Blue Café, Bajm, Varius Manx, Łzy, Budka Suflera, De Mono, Golec uOrkiestra, Sexbomba oraz Leszcze.

Jest prezesem fundacji „Świat Tańca”, dyplomowanym nauczycielem tańca World Dance and Dance Sport Council, założycielem i dyrektorem studia tanecznego „Egurrola Dance Studio” w m.in. Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Katowicach . Jest jednym z jurorów programu telewizyjnego You Can Dance – Po prostu tańcz. W 2010 współpracował przy kampanii promocyjnej dla Polskiej Organizacji Turystycznej – „Move Your Imaginations”. Na potrzeby ceremonii otwarcia kampanii przygotował widowisko taneczne z udziałem tancerzy You Can Dance – Po prostu tańcz. Kolejnym etapem współpracy było opracowanie choreografii do spotu promującego polską prezydencję w Unii Europejskiej. 8 grudnia 2010 został uhonorowany Nagrodą Specjalną za „Taneczną Rewolucję w Polsce”. Kapituła Róż Gali oraz czytelnicy przyznali mu za lata twórczego wkładu w rozwój polskiej estrady i zarażenie taneczną pasją milionów Polaków. Kolejnym wyróżnieniem było przyznanie Egurroli nagrody podczas gali Viva Comet 2011, gdzie odebrał Nagrodę Specjalną za najlepszą choreografię do teledysku. W tym samym roku przygotował również widowisko na pierwszą oficjalną prezentację maskotek promujących jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w Polsce – Euro 2012.

Agustin Egurrola i Agata Młynarska na otwarciu mostu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, 24 marca 2012

Od 2013, wraz z Małgorzatą Foremniak i Agnieszką Chylińską, zasiada za panelem jurorskim programu Mam talent! emitowanego w telewizji TVN. Na początku 2013 premierę miał spektakl „Nie ma Solidarności bez Miłości”, do którego Egurrola stworzył choreografie. Nie było to jego pierwsze doświadczenie przy pracy nad spektaklem muzycznym. Wcześniej współpracował przy realizacji musicalu „Chicago” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w warszawskim Teatrze Komedia.

Latem 2014 stworzył choreografię do Ceremonii Otwarcia Mistrzostw Świata FIVB, która odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W transmitowanym do 168 krajów widowisku wzięło udział ponad 150 wykonawców, w tym tancerze grupy VOLT oraz ponad 120 tancerzy z Egurrola Dance Studio. W tym samym roku zadebiutował w roli choreografa widowiska operowego. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, przygotowując choreografię do opery „Czarodziejski Flet” musiał zmierzyć się z muzyką Wolfganga Amadeusa Mozarta i zupełnie nowym podejściem do ruchu scenicznego.

Wiosną 2015 rozpoczął pracę nad oprawą taneczną kolejnego sportowego widowiska na Stadionie Narodowym – Ceremonii Otwarcia Finału Ligi Europy UEFA, w której ponownie udział wzięli tancerze zawodowej grupy VOLT i ponad 300 tancerzy Egurrola Dance Studio. W tym sam czasie Egurrola stworzył choreografie do serialu Bodo opowiadającego o Eugeniuszu Bodo oraz do musicalu #WszystkoGra w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

22 lutego 2016 został laureatem plebiscytu Telekamery „Tele Tygodnia” 2016, zwyciężając w kategorii Juror[4]. Decyzją z 23 kwietnia 2016 otrzymał międzynarodowy tytuł Kawalera Orderu Uśmiechu, który odebrał 18 czerwca tego roku[5][6]. W 2017 otrzymał drugą Telekamerę „Tele Tygodnia” 2017 w kategorii Juror[7].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Ze związku z tancerką Niną Tyrką ma córkę Carmen (ur. 2008). W 2020 poślubił Dianę.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tadla B. Pokolenie '89, czyli dzieci PRL-u w wolnej Polsce. Warszawa 2009, Wyd. G+J GRUNER + JAHR, s. 57 ​ISBN 978-83-612-9986-8
  2. Zatańczyć mogą i starsi. film.interia.pl, 9 maja 2012. [zarchiwizowane z tego adresu].
  3. Krzysztof Skiba, Jakub Jabłonka, Paweł Łęczuk: Skiba. Autobiografia łobuza. Ciągle na wolności. Kraków: Sine Qua Non, 2018, s. 417. ISBN 978-83-8129-293-1.
  4. Laureaci 2016 (pol.). W: Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 22 lutego 2016. [dostęp 2017-01-30].
  5. Komunikat Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. orderusmiechu.pl. [dostęp 2016-11-02].
  6. Egurrola i Marcinek odebrali Order Uśmiechu. orderusmiechu.pl. [dostęp 2016-11-02].
  7. Laureaci 2017 (pol.). W: Telekamery [on-line]. telekamery.pl, 30 stycznia 2017. [dostęp 2017-01-30].