Agustin Egurrola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Agustin Egurrola
Wiki agustin.jpg
Agustin Egurrola (2015)
Imiona i nazwisko Agustin Marek Egurrola
Data i miejsce urodzenia 1968[1]
Warszawa[2]
Dziedzina sztuki taniec,
choreografia

Agustin Marek Egurrola (ur. 1968[1] w Warszawie[2]) – polski tancerz i choreograf pochodzenia polsko-kubańskiego, a także założyciel sieci szkół tańca Egurrola Dance Studio, sędzia międzynarodowy tańca towarzyskiego i tańca nowoczesnego; ponadto - osobowość telewizyjna. Wielokrotny mistrz Polski w tańcach latynoamerykańskich i South-American Show Dance. Partnerowała mu tancerka Joanna Szokalska, z którą razem zdobyli 12 tytułów Mistrza Polski oraz wielokrotnie reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata i Europy. Juror programów Mam talent! i You Can Dance – Po prostu tańcz.

Kariera zawodowa[edytuj]

Zaczął tańczyć w wieku 19 lat. Uczył się tańca u polskich choreografów, takich jak Arkadiusz i Iwona Pavlović oraz światowych: Graham Oswick, Michael Stilianos, Coline James, Hans Galke i Juka Hapolainen. Naukę tańca nowoczesnego pobierał w Londynie w studiach Dance Works oraz Pineapple Dance Studio.

W 1993 roku założył formację taneczną VOLT, która 3 lata później przeszła z poziomu amatorskiego na zawodowy, w jej miejsce powstała grupa V2.

Na swoim koncie ma wiele choreografii, m.in. do Festiwalu w Opolu, Sopot Festival, Koncertu Jubileuszowego 50-lecia Telewizji Polskiej oraz 30-lecia Programu TVP2. Jego dziełem były również choreografie widoczne we wszystkich edycjach programu Taniec z gwiazdami transmitowanego na kanale TVN oraz w programach The Voice of Poland (TVP2) i Jaka to melodia?. Swój wkład włożył także w pracę nad telewizyjnymi programami sylwestrowymi, m.in. dla stacji TVP i TVN oraz nad takimi wydarzeniami, jak ceremonie wyborów „Miss Polonia” i „Miss Polski”.

Agustin współpracował nad oprawą taneczną występów wielu artystów polskiej oraz zagranicznej sceny muzycznej, w tym m.in. z Garou, Rogerem Moore’m, In-Grid, Zucchero, Tiziano Ferro, Natalią Oreiro, DJ-em Bobo, Danzelem, Marylą Rodowicz, Dorotą „Dodą” Rabczewską, Natalią Kukulską, Justyną Steczkowską, Ewą Bem, Ireną Santor, Kasią Kowalską, Kasią Klich, Katarzyną Skrzynecką, Kayah, Eweliną Flintą, Danutą Błażejczyk, Ryszardem Rynkowskim, Krzysztofem Krawczykiem, Witoldem Pasztem, Andrzejem Rosiewiczem, Mieczysławem Szcześniakiem, Andrzejem Piasecznym, Norbim, Robertem Janowskim, Renatą Dąbkowską, Patrycją Kosiarkiewicz, Reni Jusis oraz zespołami Velvet, Ace of Base, Gipsy Kings i Boney M. oraz Blue Café, Bajm, Varius Manx, Łzy, Budka Suflera, De Mono, Golec uOrkiestra, Sexbomba oraz Leszcze.

Jest prezesem fundacji Świat Tańca, dyplomowanym nauczycielem tańca World Dance and Dance Sport Council, założycielem i dyrektorem studia tanecznego Egurrola Dance Studio w Warszawie. Jest jednym z jurorów programu telewizyjnego You Can Dance – Po prostu tańcz. Od 2013 roku, wraz z Małgorzatą Foremniak i Agnieszką Chylińską, zasiada za panelem jurorskim programu Mam talent! emitowanego w telewizji TVN.

8 grudnia 2010 roku został uhonorowany Nagrodą Specjalną za „Taneczną Rewolucję w Polsce”. Kapituła Róż Gali oraz czytelnicy przyznali mu za lata twórczego wkładu w rozwój polskiej estrady i zarażenie taneczną pasją milionów Polaków. Kolejnym wyróżnieniem było przyznanie Egurroli nagrody podczas gali Viva Comet 2011, gdzie odebrał Nagrodę Specjalną za najlepszą choreografię do teledysku.  

W 2010 roku współpracował przy kampanii promocyjnej dla Polskiej Organizacji Turystycznej – „Move Your Imaginations". Na potrzeby ceremonii otwarcia kampanii przygotował widowisko taneczne z udziałem tancerzy “You Can Dance – Po prostu tańcz”. Kolejnym etapem współpracy było opracowanie choreografii do spotu promującego polską prezydencję w Unii Europejskiej.

W tym samym roku Agustin Egurrola przygotował również widowisko na pierwszą oficjalną prezentację maskotek promujących jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w naszym kraju – Euro 2012.

Na początku 2013 roku premierę miał spektakl „Nie ma Solidarności bez Miłości”, do którego Egurrola stworzył choreografie. Nie było to jego pierwsze doświadczenie przy pracy nad spektaklem muzycznym. Wcześniej współpracował przy realizacji musicalu „Chicago” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w warszawskim Teatrze Komedia.

Lato 2014 roku stworzył choreografię do Ceremonii Otwarcia Mistrzostw Świata FIVB, która odbyła się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W transmitowanym do 168 krajów widowisku wzięło udział ponad 150 wykonawców, w tym tancerze grupy VOLT oraz ponad 120 tancerzy z Egurrola Dance Studio.

W tym samym roku Agustin zadebiutował w roli choreografa widowiska operowego. W Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku przygotowując choreografię do opery „Czarodziejski Flet” musiał zmierzyć się z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta i zupełnie nowym podejściem do ruchu scenicznego.

Wiosną 2015 roku Agustin rozpoczął pracę nad oprawą taneczną kolejnego sportowego widowiska na Stadionie Narodowym – Ceremonii Otwarcia Finału Ligi Europy UEFA, w której ponownie udział wzięli tancerze zawodowej grupy VOLT i ponad 300 tancerzy Egurrola Dance Studio.

Jednocześnie Agustin tworzył choreografie do serialu Bodo o legendzie polskiego kabaretu i filmu okresu międzywojennego – Eugeniuszu Bodo.

Agustin Egurrola i Agata Młynarska na otwarciu mostu Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, 24 marca 2012

Życie prywatne[edytuj]

Jego ojciec (Kubańczyk) jest lekarzem weterynarii, a matka (Polka) tłumaczką języka hiszpańskiego. Z Kuby wyjechał mając 5 lat (ponownie odwiedził ją w 2005 roku), wychowywał się na warszawskim Żoliborzu. W dzieciństwie był ministrantem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Absolwent AWF w Warszawie.

Był związany z tancerką Niną Tyrką, z którą ma córkę Carmen (ur. 2008).

Przypisy

  1. a b Tadla B. Pokolenie '89, czyli dzieci PRL-u w wolnej Polsce. Warszawa 2009, Wyd. G+J GRUNER + JAHR, s. 57 ISBN 978-83-612-9986-8
  2. a b Zatańczyć mogą i starsi. film.interia.pl, 9 maja 2012.