Ahmed I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ahmed I
Ahmed I by John Young.jpg
Tughra of Ahmed I.JPG
Tugra Ahmeda I
Sułtan Imperium Osmańskiego
Okres panowania od 1603
do 22 listopada 1617
Dane biograficzne
Dynastia Osmanowie
Urodziny 18 kwietnia 1590
Śmierć 22 listopada 1617
Ojciec Mehmed III
Żona Kösem
Rodzeństwo Mustafa I
Dzieci Osman II,
Murad IV,
Ibrahim I
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Ahmed I (ur. 18 kwietnia 1590 – zm. 22 listopada 1617) - sułtan z dynastii Osmanów, panujący od 1603 do 1617 roku. Syn Mehmeda III, brat Mustafy I Szalonego, ojciec Osmana II, Murada IV i Ibrahima I.

Kontynuował wojny z Habsburgami na Węgrzech, zakończone rozejmem w Zsitvatorok (1606) i potwierdzonym przez traktaty wiedeńskie (1615, 1616); na mocy tego rozejmu Osmanowie utrzymali zwierzchność nad węgierskimi twierdzami Eger, Gran i Kaniżą, ale byli zmuszeni wypłacić cesarzowi jednorazowe odszkodowanie wojenne. Toczył walki z Safawidami, zakończone niepomyślnie dla państwa Osmanów, które zostało zmuszone do cesji Gruzji i Azerbejdżanu na rzecz przeciwnika.

W okresie jego panowania wzrosła korupcja w administracji państwowej, nastąpiło rozprężenie dyscypliny w armii, przybrały na sile bunty ludowe (tzw. celali, 1603-06) i ruchy odśrodkowe (np. powstanie księcia Druzów, Fahreddina).

Wprowadził zasadę senioratu – najstarszy mężczyzna rodu zostawał sułtanem, natomiast jego synów i braci skazywano na luksusową niewolę; efektem była czasami niekompetencja lub choroby umysłowe przyszłych władców. Opanował kilka obcych języków; był fundatorem Błękitnego Meczetu w Stambule. W okresie jego panowania w imperium osmańskim zaczęto używać tytoniu. Zmarł na tyfus.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik Władców Świata. Małgorzata Hertmanowicz-Brzoza, Kamil Stepan. Wyd. Zielona Sowa – 2005 r.