Aimo Lahti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aimo Lahti.jpg

Aimo Johannes Lahti (ur. 28 kwietnia 1896 w Viiala, zm. 19 kwietnia 1970 w Jyväskylä) – fiński konstruktor broni strzeleckiej.

Po ukończeniu sześciu klas szkoły powszechnej porzucił szkołę i zaczął pracować w fabryce zbrojeniowej. W latach 1918-1919 służył w armii fińskiej, po przejściu do rezerwy pracował krótko w zakładach naprawczych taboru kolejowego, ale wkrótce powrócił do pracy w fabryce broni.

W 1922 opracował swój pierwszy projekt broni. Zainspirowany niemieckim pistoletem maszynowym MP-18 opracował nową konstrukcję Suomi M-22, z czasem udoskonalany do wersji M-31. W latach 20. powstały jeszcze dwie konstrukcje Lahtiego - lekki karabin maszynowy M/26 i karabin M-27 (na podstawie rosyjskiego Mosina wz.1891).

W 1932 Lahti podpisał umowę z fińskim ministerstwem obrony, określającą podział zysków ze sprzedaży konstrukcji Lahtiego do innych krajów. Oferta amerykańskiej fabryki broni przedstawiona w tym samym roku spowodowała zmianę poprzedniej umowy, a broń Lahtiego miała być produkowana na licencji w USA.

W latach 30. powstały kolejne konstrukcje Lahtiego, wśród nich karabin przeciwpancerny, przeciwlotniczy karabin maszynowy VKT i nowa wersja pistoletu maszynowego (ten ostatni eksportowany m.in. do Polski).

W 1944 Aimo Lahti został oskarżony przez Sojuszniczą Komisję Kontroli w Finlandii o nielegalne przywłaszczenie 30 sztuk broni, którą zaprojektował. Lahti został pozbawiony możliwości projektowania broni i przeszedł w stan spoczynku, otrzymując do śmierci generalską emeryturę.

W życiu prywatnym był żonaty (w 1919 poślubił Idę), miał syna Olava, który zginął w 1944 walcząc jako pilot armii fińskiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]