Aimone, Książę Apulii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Aimone, książę Apulii

Książę Aimone di Savoia, właściwie Aimone, Humbert, Emanuel, Filibert, Ludwik, Amadeusz, Gustaw, Helena, Maria, Fiorenzo - wł. Aimone Umberto Emanuele Filiberto Luigi Amadeo Gustavo Elena Maria Fiorenzo di Savoia (ur. 13 października 1967, we Florencji) – książę Apulii.

Urodził się jako drugie dziecko i jedyny syn Amadeusza, 5. księcia Aosty i jego pierwszej żony – Klaudii Orleańskiej, księżniczki Francji. Jego dziadkami od strony matki są Henryk, hrabia Paryża i orleański pretendent do francuskiego tronu, oraz księżna Izabella Orleańska-Bragança.

Aimone chodził do Szkoły Marynarki im. Francesco Morosiniego i Uniwersytetu Bocconiego. Po służbie w marynarce swojego kraju zamieszkał w Rosji, gdzie od 2000 pracuje dla firmy Pirelli.

Jest odznaczony Orderem Annuncjaty oraz Krzyżem Honoru i Dewocji Zakonu Maltańskiego[1].

Małżeństwo i potomstwo[edytuj]

W maju 2005 Aimone zaręczył się z Olgą Izabelą, księżniczką grecką (ur. 17 listopada 1971, w Atenach), prawnuczką Jerzego I, króla Grecji i królowej Olgi Konstantinowny. Pierwotnie ślub miał się odbyć 1 lub 8 października 2005, potem został przełożony na 9 października i miał się odbyć na wyspie Patmos, ale ostatecznie się nie odbył. W 2007 znowu ceremonia się nie odbyła, a para tym razem nie podała żadnej kolejnej daty.

Aimone i Olga Izabela ostatecznie pobrali się w 2008, po 3 latach narzeczeństwa. Ślub cywilny odbył się 16 września w ambasadzie włoskiej w Moskwie, a ślub kościelny – 27 września na wyspie Patmos. Wśród gości znalazli się m.in.: Zofia, królowa Hiszpanii (urodzona jako księżniczka Grecji i Danii), Konstantyn II, były król Grecji z żoną – królową Anną Marią (urodzoną jako księżniczka Danii), książę Michał Grecki z żoną – księżną Mariną (rodzice panny młodej), oraz księżniczka Irena z Grecji i Danii. Obecni byli wszyscy członkowie z gałęzi Aosta dynastii sabaudzkiej (oprócz 78-letniej Małgorzaty, arcyksiężnej Austria-Este, urodzonej jako księżniczka Sabaudzka-Aosta), m.in.: Amadeusz, książę Aosty z żoną – księżną Sylwią (ojciec i macocha pana młodego), księżna Klaudia Orleańska (urodzona jako księżniczka francuska, matka pana młodego), księżniczka Bianka, hrabina Arrivabene Valenti Gonzaga i księżniczka Matylda, baronowa Lombardo di San Chirico (siostry pana młodego), Maria Krystyna, księżna Obojga Sycylii (urodzona jako księżniczka sabaudzka) z mężem – księciem Kazimierzem. Ze starszej gałęzi dynastii sabaudzkiej była księżniczka Maria Gabriela Sabaudzka (córka ostatniego króla Włoch – Humberta II), która w 1965 była gościem również w Atenach, na ślubie rodziców Olgii Izabeli.

Para ma troje dzieci, w tym dwóch synów:

Przypisy

  1. S.A.R. Principe Aimone di Savoia Aosta (wł.). crocerealedisavoia.it. [dostęp 2015-05-11].