Aitutaki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aitutaki
Ilustracja
Zdjęcie satelitarne atolu Aitutaki
Państwo  Nowa Zelandia
Terytorium stowarzyszone  Wyspy Cooka
Akwen Ocean Spokojny
Archipelag Południowe Wyspy Cooka
Powierzchnia 18,3 km²
Populacja (2007)
• liczba ludności

1720
Położenie na mapie Wysp Cooka
Mapa konturowa Wysp Cooka, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Aitutaki”
Położenie na mapie Oceanu Spokojnego
Mapa konturowa Oceanu Spokojnego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Aitutaki”
Ziemia18°51′S 159°47′W/-18,850000 -159,783333
Mapa wyspy

Aitutaki (tradycyjna nazwa Araura) – atol wchodzący w skład Południowych Wysp Cooka, należący administracyjnie do terytorium zależnego Nowej ZelandiiWyspy Cooka. Atol stanowi jednocześnie jednostkę administracyjną o takiej samej nazwie.

Widok na lagunę

Atol ma powierzchnię 18,3 km², a zamieszkany jest przez 1720 mieszkańców (dane szacunkowe na 2007). W skład atolu wchodzi 28 wysp i wysepek, z których najważniejszą i jedyną zamieszkaną jest Aitutaki. Najwyższym wzniesieniem atolu jest Maungapu wznosząca się na 124 m n.p.m. Na głównej wyspie znajduje się małe lotnisko o dwóch pasach, pozostałość po instalacjach militarnych z okresu II wojny światowej. Głównym miejscem zaopatrzenia i handlu atolu jest jednak mały port w Arutandze. Ze względu na niebezpieczeństwo okalających atol raf koralowych statek zaopatrzeniowy rzuca kotwicę przed barierą koralową i towar zostaje przeładowany na mniejsze łodzie. Na drugiej stronie wyspy, w pobliżu lotniska, zlokalizowany jest duży hotel turystyczny Pacific Resort Aitutaki. Wzdłuż wybrzeża od hotelu aż do Arutangi spotkać można szereg małych, prowadzonych przez lokalną ludność miejsc usług turystycznych typu bungalow. Ta strona wyspy posiada piękną piaszczystą plażę. Przeciwny brzeg to pasmo wiosek lokalnych i upraw rolniczych. Wybrzeże tam jest bagniste i nie zagospodarowane turystycznie. Największą budowlą wyspy (poza wspomnianym hotelem) jest zbudowany jeszcze w czasach kolonialnych protestancki kościół Zionu z górującą nad Arutangą dzwonnicą.

Atol podzielony jest na 8 dystryktów, a te na 19 wsi (tapere). Stolicą atolu jest osada Arutanga. Z szeregu małych wysp wokół atolu tylko trzy są samodzielnymi wyspami pochodzenia wulkanicznego: Aitutaki, Rapota i Moturakau[1]. Pozostałe są fragmentami 'ogona' laguny i są pochodzenia koralowego. Tego typu niezamieszkałe płaskie wyspy na całej Polinezji określane są mianem motu. Służą często, jako plantacje kokosów lub miejsce dziennego wypoczynku.

Atol został odkryty w 1789, a od 1888 wraz z innymi wyspami archipelagu stanowi protektorat brytyjski, zwany od 1891 Cook Islands Federation. W 1901 atol wraz z całymi Wyspami Cooka został przekazany Nowej Zelandii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Aitutaki Map (ang.). AitutakiHotels.com. [dostęp 2017-11-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-11)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]