Ajakides z Epiru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ajakides
król Epiru
Okres

od 325 p.n.e.
do 312 p.n.e.

Poprzednik

Neoptolemos II

Następca

Alketas II

Dane biograficzne
Dynastia

Ajakidzi

Data urodzenia

ok. 355 p.n.e.

Data śmierci

312 p.n.e.

Ojciec

Arybbas

Matka

Troas

Żona

Ftia II

Dzieci

Dejdamia, Troas, Pyrrus

Ajakides (gr: Aἰακίδης, Aίakίdēs) (ur. ok. 355, zm. 312 p.n.e.) – król Epiru z dynastii Ajakidów razem z kuzynem Neoptolemosem II w latach 325-317 p.n.e., samodzielnie od 313 p.n.e. do swej śmierci. Młodszy syn króla epirockich Molossów Arybbasa i królowej Troas.

W r. 325 p.n.e. Ajakides został dopuszczony do władzy w Epirze dzięki regentce Olimpias, siostrze stryjecznej i zarazem ciotce. Rządził razem z kuzynem Neoptolemosem II. Ci trzej rządzili razem do r. 317 p.n.e., kiedy to Olimpias naruszyła ład na zachodzie zaprowadzony przez jej męża Filipa II i syna Aleksandra, wyprowadzając wojsko Molossów przeciw Macedonii i królowi Filipowi III Arridajosowi. Ajakides we wszystkim był jej posłuszny. Pospieszył jej z pomocą wojskową na wojnę mimo oporu ze strony Epirotów. Zwycięska Olimpias kazała zamordować Filipa III Ariddajosa. Z tego powodu Kassander, podporządkowując sobie Przymierze Epirockie i włączając doń plemię Chaonów z północnego Epiru, osadził w Epirze, jako gubernatora, Lykiskosa. Ten, jako „strażnik i dowódca” (epimelētēs kai stratēgos), zastępował króla Neoptolemosa II. Epiroci z nienawiści do Olimpias na początku nie przyjęli Ajakidesa. Po pewnym czasie, z powodu uciążliwości panowania macedońskiego, przebaczyli mu w r. 313 p.n.e. W ten sposób mógł ponownie wstąpić na tron. Kassander jednak sprzeciwił się jego powrotowi do władzy. Doszło do bitwy między Filipem, bratem Kassandra, a Ajakidesem. Pod Ojniadami (miasto w Akarnanii) król Epiru został zraniony i niedługo potem zmarł w r. 312 p.n.e. Epiroci wezwali wówczas na tron Alketasa II, starszego brata zmarłego.

Ajakides był żonaty z Ftią II, córką Menona z Farsalos, obywatela miasta Farsalos (Tesalia). Miał z nią troje dzieci: sławnego syna Pyrrusa, przyszłego króla Epiru, oraz dwie córki: Dejdamię i Troas.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hammond N.G.L., Starożytna Macedonia. Początki, instytucje, dzieje, przeł. A. S. Chankowski, PIW, Warszawa 1999, ISBN 83-06-02691-8.
  • Pauzaniasz, Wędrówka po Helladzie. W świątyni i w micie (I 11, 1, 3-5), przekł. i oprac. J. Niemirska-Pliszczyńska, kom. archeologiczny B. Filarska, Ossolineum & De Agostini, Wrocław 2005, s. 43-45, ISBN 83-04-04748-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]