Ajdovščina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ajdovščina
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Słowenia

Powierzchnia

7,0 km² km²

Wysokość

106,1 m m n.p.m.

Populacja (2023)
• liczba ludności
• gęstość


7037
1000 os./km²

Kod pocztowy

5270 Ajdovščina

Strefa czasowa

UTC+1 ( CET ) UTC+2 ( CEST )

Położenie na mapie gminy Ajdovščina
Mapa konturowa gminy Ajdovščina, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Ajdovščina”
Położenie na mapie Słowenii
Mapa konturowa Słowenii, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Ajdovščina”
Ziemia45°53′17″N 13°54′18″E/45,888056 13,905000

Ajdovščina (, wł. Aidussina, niem. Haidenschaft) – miasto w Słowenii, położone w centralnej części doliny Vipavy i w centrum gminy Ajdovščina. Według stanu na 2023 rok Ajdovščina liczyła 7037 mieszkańców i zajmowała powierzchnię 7,0 km².

Położenie i charakterystyka miasta[edytuj | edytuj kod]

Ajdovščina znajduje się u zbiegu potoków Hubelj(inne języki) i Lokavščko, na skrzyżowaniu Ajdovsko polje i felsowego zbocza pod Górą (Sinji vrh, 1002 m n.p.m.) Średnia wysokość miasta wynosi 106 metrów.

Centrum miasta, plac Lavrič, znajduje się pośrodku starego centrum miasta. Kościół parafialny poświęcony jest św. Janowi Chrzcicielowi i zawiera obrazy Antona Čebej. Na północ od kościoła znajduje się szkoła podstawowa Danilo Lokar Ajdovščina, szkoła średnia Veno Pilon Ajdovščina i policyjne centrum sportowe, a na południe dworzec autobusowy i kolejowy.

Po wschodniej stronie Hubelj znajduje się miasto (i parafia) Šturje(inne języki), dawniej niezależna wioska, w której znajduje się kościół św. Jerzego z obrazami Matevža Langusa(inne języki) i Toneta Kralja(inne języki). Znajduje się tu również biblioteka Lavrič Ajdovščina(inne języki) i dawna wieś Slejkoti. Jest to głównie obszar mieszkalny; największa gęstość zaludnienia występuje w dzielnicy Ribnik, gdzie znajduje się Szkoła Podstawowa Šturje Ajdovščina. Na lewym brzegu Hubla znajduje się obszar miejski Trnje, u jego źródeł Fužine, nieco niżej Pale, Police, Gradišče i Putrihe. Na bezpośrednich obrzeżach miasta znajdują się niezależne wioski (Grivče, Žapuže, Kožmani itp.).

Przy źródłach krasowych Hubelj znajduje się zbiornik wodny dla regionalnego zaopatrzenia w wodę. Elektrownia wodna i schronisko Ajdovščina znajdują się w pobliżu parku sportowego Pale i tutaj zaczyna się Szlak Historii Naturalnej o długości 3100 m wzdłuż potoku Hubelj(inne języki). Znajduje tu się też siedziba klubu piłkarskiego Primorje Ajdovščina.

Zakłady przemysłowe znajdują się głównie w południowej części miasta (Mlinotest, Tekstina, Fructal, Incom, Bia Separations, Petrič). W środku Ajdovsko Polje przy Hubelj znajduje się oczyszczalnia ścieków przemysłowych i miejskich. Na zachodnim skraju miasta znajduje się cmentarz, stadion sportowy i lotnisko Ajdovščina. Naprzeciwko lotniska znajduje się strefa rzemieślnicza, w której mieści się siedziba Pipistrel(inne języki).

Pochodzenie nazwy[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Ajdovščina pochodzi od słowa Ajdi; legenda głosi, że kiedy Słowianie zobaczyli potężne ruiny Kastry, przypisali ich budowę gigantom o ludzkiej postaci, Ajdi(inne języki).