Ajschines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Ajschines (również Eschines) (ok. 390 - 315 p.n.e.) – grecki polityk i mówca. Jeden z 10 najwybitniejszych mówców greckich. Pochodził z rodziny zubożałej po wojnie peloponeskiej. Zwolennik pokoju z Macedonią, w swych mowach zwalczał poglądy Demostenesa.

Życie[edytuj]

Pomimo tego, że urodził się w Atenach, zapiski o jego narodzinach są sprzeczne. Pochodził z biednej, acz szanowanej rodziny. Jego ojcem był Atrometus, nauczyciel szkoły pisania listów. Jego matka Glaukothea wpierała ubogich w obrzędach inicjacyjnych. We wczesnych latach pomagał ojcu w szkole, następnie służył z wyróżnieniem w armii. Brał udział w następujących kampaniach: Pylos na Peloponezie (349 p.n.e.), bitwa pod Mantyneą (362 p.n.e.). Następnie po upadku Olintu (348 p.n.e.) wkroczył na arenę polityczną i został wysłany, aby obudzić Peloponez przeciwko Filipowi II Macedońskiemu.

Wiosną 347 roku p.n.e. Ajschines skierował grupę dziesięcu tysięcy do Megalopolis w Arkadii zachęcając do zjednoczenia oraz obrony niezależności wobec króla Macedonii – Filipa. W 346 roku p.n.e. został oskarżony o zdradę stanu, co było wynikiem jego opieszałości wobec ratyfikowania pokoju w Atenach, w tym samym roku.[1]

Przypisy

  1. Nick Fisher, Aeschines: Against Timarchos, "Introduction," p.22 n.71; Oxford University Press, 2001

Bibliografia[edytuj]

  1. Praca zbiorowa pod redakcją Aleksandra Krawczuka, 2005, Wielka Historia Świata Tom 3 Świat okresu cywilizacji klasycznych, str. 183, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ISBN 83-85719-84-9.
  2. Nick Fisher, Aeschines: Against Timarchos, "Introduction," p.22 n.71; Oxford University Press, 2001