Akademia Wojsk Lądowych im. Hetmana Piotra Sahajdacznego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Akademia Wojsk Lądowych im. Hetmana Piotra Sahajdacznego
Академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного
Ilustracja
Data założenia

1 października 1899

Typ

wojskowy

Patron

Piotr Konaszewicz-Sahajdaczny

Państwo

 Ukraina

Adres

ul. Bohaterów Majdanu, 32
79012 Lwów

Rektor

generał-porucznik Pawło Tkaczuk

Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Akademia Wojsk Lądowych im. Hetmana Piotra Sahajdacznego”
Ziemia49°49′33,4760″N 24°01′06,6386″E/49,825966 24,018511
Strona internetowa

Akademia Wojsk Lądowych im. Hetmana Piotra Sahajdacznego (ukr. Академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, АСВ) – ukraińska szkoła wyższa we Lwowie, założona 1899 roku jako Szkoła Kadetów Piechoty.

Historia wojskowej instytucji edukacyjnej zaczyna się 1 października 1899 roku, kiedy została założona Austriacka Szkoła Kadetów Piechoty we Lwowie, która dała wykształcenie wojskowe dla oficerów. Wśród nich - pułkownik Hnat Stefaniw, pułkownik Alfred Bisanz, major Bohusław Szaszkewycz.

Od 1921 roku znajdował się Polski Korpus Kadetów nr 1 we Lwowie, a po radzieckiej okupacji na koniec 1939 - Lwowska Szkoła Piechoty. Po zakończeniu II wojny światowej uczelnia została reorganizowana na Lwowska Szkoła Wojskowo-Polityczna, która powstała w 1939 roku w Briańsku i przygotowała dla frontu do około 11.000 oficerów, z których 15 zostało bohaterami Związku Radzieckiego.

W latach władzy radzieckiej zyskuje znaczące doświadczenie w szkoleniu funkcjonariuszy sił zbrojnych państw obcych. Po uzyskaniu statusu uczelni wyższej w sierpniu 1971 na specjalnym wydziale zostali przeszkoleni wojskowi ponad 20 krajów Europy Wschodniej, Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

Z uzyskaniem niepodległości przez Ukrainę oraz utworzeniem ukraińskich sił zbrojnych rozpoczął się nowy rozdział w historii Lwowskiego Instytutu Wojskowego. Zgodnie z Postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy z dnia 19.08.1992 nr 490, 8 października 1993 r. na bazie Lwowskiej Wyższej Szkoły Wojskowej oraz wydziałów wojskowych innych cywilnych szkół wyższych we Lwowie została założona wyższa wojskowej instytucja edukacyjna nowego typu, która pierwsza na Ukrainie jest ściśle zintegrowana z cywilnym systemem szkolnictwa wyższego, w tym z Politechniką Lwowską.

W ścisłej integracji z głównym Uniwersytetem Lwowski Instytut Wojskowy rozpoczął w 1993 roku szkolić oficerów o piętnastu specjalności, w tym takich jak "Użycie do walk jednostek zmechanizowanych", "Użycie do walk jednostek powietrzno-mobilnych" (studenci tych specjalności zostały przeniesione do Odeskiego Instytutu Wojsk Lądowych w 1995 roku), "bezpieczeństwo finansowe i ekonomika bojowej i gospodarczej działalności wojsk", "prawo".

18 listopada 2000 za duże sukcesy w przygotowaniu wykwalifikowanych specjalistów dla Wojska Ukraińskiego oraz z okazji 100-lecia szkolenia oficerów w Galicji dekretem prezydenta Ukrainy Instytut otrzymał nazwę Hetmana Piotra Sahajdacznego i nagrodzony Honorowym Dyplomem.

Zgodnie z Postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy z dnia 26 maja 2005 nr 381 uczelnia została reorganizowana w Lwowski Instytut Wojsk Lądowych i od 1 września 2006 przygotowuje ekspertów wojskowych we wszystkich specjalnościach Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.

W dniu 1 września 2009 roku, zgodnie z Postanowieniem Gabinetu Ministrów Ukrainy z dnia 13 maja 2009 nr 467, Lwowski Orderu Czerwonej Gwiazdy Instytut Wojsk Lądowych im. Hetmana Piotra Sahajdacznego został wyodrębniony z Uniwersytetu Narodowego "Politechnika Lwowska" i przekształcony w Akademię Wojsk Lądowych im. Hetmana Piotra Sahajdacznego. W obrębie Akademii również został utworzony Koledż Wojskowych Podoficerów.

Kształcenie prowadzone jest w różnych specjalnościach na 5 fakultetach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]