Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akademia Wychowania Fizycznego
im. Bronisława Czecha w Krakowie

University School of Physical Education
Ilustracja
Główne wejście AWF, Kraków al.Jana Pawła II
Data założenia 1893/1950
Typ publiczna
Patron Bronisław Czech
Państwo  Polska
Adres al. Jana Pawła II 78
31-571 Kraków
Liczba studentów 3 45

1

Rektor prof. dr hab. Aleksander Tyka
Członkostwo Socrates-Erasmus
Drużyna sportowa AZS AWF Kraków
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Akademia Wychowania Fizycznego
Akademia Wychowania Fizycznego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Akademia Wychowania Fizycznego
Akademia Wychowania Fizycznego
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Akademia Wychowania Fizycznego
Akademia Wychowania Fizycznego
Ziemia50°04′22,5″N 20°00′02,9″E/50,072917 20,000806
Strona internetowa
Aula AWF
Pomnik rektora AWF Stanisława Panka
Stadion AWF
AWF – Hala Sportowa
Akademiki AWF
Popiersie patrona

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowieuczelnia publiczna utworzona w Krakowie w 1950 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie Krakowskiej AWF jest związane z utworzonym w 1893 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, 2-letnim Kursem Naukowym dla Kandydatów na Nauczycieli Gimnastyki w Szkołach Średnich i Seminariach Nauczycielskich. Kurs był prowadzony nieopodal Wydziału Lekarskiego UJ. Został przekształcony w 1913 w 2-letnie Studium Wychowania Fizycznego, które poza kształceniem nauczycieli, organizowało wykłady i ćwiczenia praktyczne dla wszystkich słuchaczy uniwersytetu. Był to pierwsza taka instytucja uniwersyteckiego kształcenia nauczycieli wf w Polsce.

Kolejnym krokiem w celu uniwersyteckiego kształcenia nauczycieli wf było 3-letnie Studium Wychowania Fizycznego, utworzone w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce (1927) przy Wydziale Lekarskim UJ. W 1950 roku Studium zostało przekształcone w samodzielną Wyższą Szkołę Wychowania Fizycznego. Wprowadzone zostały też 4-letnie studia magisterskie (1954). W roku 1972 uczelni nadano nazwę: Akademia Wychowania Fizycznego, a niedługo po tym nadano jej imię Bronisława Czecha. Uczelnia w 1970 roku uzyskała prawa do nadawania stopnia doktora i stopień doktora habilitowanego w 1987.

Patron[edytuj | edytuj kod]

Patronem krakowskiej AWF jest Bronisław Czech (1908-1944) – narciarz, trzykrotny olimpijczyk (1928 – 10 miejsce w kombinacji norweskiej, 1932 – 7 miejsce w kombinacji norweskiej, 1936 – 7 miejsce w sztafecie 4x10 km), absolwent CIWF w Warszawie (1934 r.), trener, wielki patriota. W okresie dwudziestolecia międzywojennego był jednym z najpopularniejszych sportowców Polski.

Wydziały i kierunki[edytuj | edytuj kod]

Obecnie uczelnia kształci studentów na ośmiu kierunkach prowadzonych w ramach trzech wydziałów:

Dodatkowo w Uczelni funkcjonuje Centrum Edukacji Zawodowej AWF w Krakowie, które prowadzi studia podyplomowe oraz specjalizacje, kursy trenerskie i instruktorskie. Akademia prowadzi także studia doktoranckie (od roku akademickiego 1998/1999 na Wydziale Wychowania Fizycznego, a od 2008 roku istnieje możliwość otwarcia przewodu doktorskiego i obrony pracy doktorskiej również na Wydziale Rehabilitacji Ruchowej). Aktualnie studiuje na uczelni ok. 3550 studentów (wychowanie fizyczne – 1400 słuchaczy, turystyka i rekreacja – 1000 słuchaczy, rehabilitacja ruchowa – 1200 słuchaczy).

Władze uczelni[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Zastępcy dyrektora[edytuj | edytuj kod]

  • 1927–1939 – prof. Jerzy Kaulbersz
  • 1945–1949 – dr Józef Figna
  • 1949–1950 – dr Jan Bugajski

Poczet rektorów[edytuj | edytuj kod]

Rada Samorządu Studenckiego i organizacje przyuczelniane[edytuj | edytuj kod]

Reprezentacją studentów jest Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego, która koordynuje i organizuje działalność studentów. Zajmują się tym 4 Komisje Rady Samorządu oraz takie organizacje jak:

  • Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” – działa przy Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie od roku 1972. Działalność zespołu prowadzona jest w dwóch sekcjach: baletowej i instrumentalnej. Program artystyczny obejmuje tańce narodowe oraz tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski. Członkami Zespołu są głównie studenci i absolwenci krakowskiej AWF.
  • Koło PTTK AWF – Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego nr 6 przy AWF w Krakowie. Zostało reaktywowane w 1997 roku[1].
  • Akademicki Klub Narciarski „Gips”,
  • Sekcje Sportu Powszechnego w ramach Klubu AZS AWF – istniejąca od 1976 roku sekcja sportowa AZS działająca przy AWF w Krakowie wychowała wielu reprezentantów Polski, uczestników i medalistów mistrzostw świata i Igrzysk Olimpijskich[potrzebny przypis].
  • Biuro Karier – biuro wspomagające studentów w zakresie poszukiwania pracy, ofert praktyk, staży, warsztatów. Celem jest ułatwienie wejścia na rynek pracy studentom akademii.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Koło PTTK. AWF w Krakowie. [dostęp 2017-04-11].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]