Akademicki College Doliny Jezreel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akademicki College Doliny Jezreel
Max Stern Academic College of Emek Jizreel
המכללה האקדמית עמק יזרעאל
Akademicki College Doliny Jezreel
Data założenia 1965
Państwo  Izrael
Adres Mizra
Liczba pracowników
• naukowych

100
Liczba studentów 3800
Rektor Aliza Shenhar
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Akademicki College Doliny Jezreel
Akademicki College Doliny Jezreel
Ziemia32°39′04″N 35°17′37″E/32,651111 35,293611
Strona internetowa

Akademicki College Doliny Jezreel imienia Maxa Sterna (hebr. המכללה האקדמית עמק יזרעאל; ang. Max Stern Academic College of Emek Jizreel) jest college'em w Izraelu. Uczelnia jest położona w sąsiedztwie kibucu Mizra i moszawu Tel Adaszim w Dolinie Jezreel w Dolnej Galilei.

Historia[edytuj | edytuj kod]

College został założony w 1965 roku jako College Doliny Jezreel. Później otrzymał imię na część żydowskiego filantropa Maxa Sterna, którego syn Leonard N. Stern udzielił wsparcia finansowego uczelni. Początkowo studenci przez dwa pierwsze lata uczyli się w college'u, a następnie na trzecim roku dojeżdżali na kursy do kampusu Uniwersytetu Hajfy, gdzie nabywali prawo uzyskania stopni naukowych. W latach 1973-1994 college służył jako regionalny oddział Ohel Sara Uniwersytetu Hebrajskiego. W 1994 roku otrzymał akredytację niezależnej instytucji akademickiej z prawem przyznawania stopnia naukowego bachelor's degree (zbliżony do licencjatu)[1].

Wydziały[edytuj | edytuj kod]

College posiada trzynaście wydziałów: - wydział nauk ekonomicznych i zarządzania, wydział zarządzania informacją, wydział komunikacji, departament opieki społecznej, wydział nauk humanistycznych, wydział psychologii, departament edukacji, zakład kryminologii, wydział socjologii i antropologii, wydział nauk politycznych, wydział studiów interdyscyplinarnych, departament administracji służby zdrowia, wydział pielęgniarstwa.

College prowadzi stację radiową Głos Jezreel (hebr. קול יזרעאל), nadającą programy edukacyjne na częstotliwości 106 FM. Przy tej okazji szkoła prowadzi innowacyjny w kraju ośrodek badań komunikacyjnych. Centrum posiada duże kino, studio nagraniowe i zaawansowane urządzenia medialne[2].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Z uczelni wyjeżdża się na zachód na drogę nr 71. Przejeżdżając przez skrzyżowanie wjeżdża się do kibucu Mizra. Jadąc na południe dojeżdża się do moszawów Kfar Gidon i Balfurja oraz dalej do miasta Afula, lub jadąc na północ dojeżdża się do moszawu Tel Adaszim i skrzyżowania z drogą nr 73 prowadzącą na zachód do kibucu Ginnegar.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia (hebr.). W: Max Stern Academic College of Emek Jizreel [on-line]. [dostęp 2012-07-24].
  2. Głos Jezreel (hebr.). W: Głos Jezreel [on-line]. [dostęp 2012-07-24].