Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”
w Toruniu
Ilustracja
Siedziba Klubu
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Adres

ul. Jurija Gagarina 37a

Ukończenie budowy

1983

Ważniejsze przebudowy

2011-2012

Właściciel

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Akademickie Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”w Toruniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Akademickie Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”w Toruniu”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Akademickie Centrum Kultury i Sztuki “Od Nowa”w Toruniu”
Ziemia53°01′08″N 18°34′49″E/53,018889 18,580278
Strona internetowa
Dwór Artusa w Toruniu, dawna siedziba klubu

Akademickie Centrum Kultury i Sztuki „Od Nowa” w Toruniu (dawniej: Studencki Klub Pracy Twórczej „Od Nowa”) – klub studencki i muzyczny, miejsce spotkań teatralnych i filmowych, należący do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Klub znajduje się w zachodniej części miasta, w dzielnicy Bielany, na terenie Miasteczka Akademickiego, przy ul. Gagarina 37a.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub powstał w 1958 roku i pierwotnie mieścił się w gmachu Dworu Artusa przy Rynku Staromiejskim 25, przekazanym przez Robotniczy Dom Kultury na rzecz UMK. W 1983 roku klub został przeniesiony do nowo wybudowanego budynku na terenie miasteczka uniwersyteckiego na Bielanach.

W 2002 roku przed klubem odsłonięto pomnik Grzegorza Ciechowskiego, założyciela zespołu Republika, który na początku swojej działalności ćwiczył, koncertował i był związany z Od Nową[1].

W latach 2011-2012 trwała rozbudowa oraz modernizacja Od Nowy. W jej ramach dobudowano wielofunkcyjną salę kinowo-teatralną, patio, nowe wejście główne, wraz z szatnią, kasami i holem oraz obszerne foyer, które stanowi przestrzeń wystawienniczą dla nowej Galerii „Dworzec Zachodni”. Modernizacji została poddana również główna sala koncertowa[2].

W październiku 2018 roku władze Klubu zorganizowały obchody 60–lecia jego istnienia[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

W klubie Od Nowa odbywają się koncerty zewnętrznych organizatorów, ale również sam klub organizuje koncerty i zajmuje się działalnością impresaryjną, promuje muzykę, kulturę, sztukę. Przy współpracy z samorządem studenckim organizowane są w Od Nowie także imprezy dla studentów, m.in. koncerty w ramach Juwenaliów UMK, czy otrzęsiny wydziałowe.

W klubie odbywają się również cykle koncertów jazzowych Jazz Club (w środy), spotkania z ciekawymi osobami (Wieczór Podróżnika i Połączenia bezpośrednie) oraz wystawy i performance w ramach dwóch galerii: Dworca Zachodniego oraz Galerii 011[4].

W Od Nowie swoją siedzibę ma DKF Niebieski Kocyk. W ramach DKF'u dwa razy w tygodniu, w Od Nowie wyświetlane są filmy[5].

Klub Od Nowa jest organizatorem cyklicznych, autorskich festiwali. W przestrzeni Od Nowy co roku odbywają się: Afryka Reggae Festival, Toruń Blues Meeting, Jazz Od Nowa Festival, Alternatywne Spotkania Teatralne Klamra, Majowy BUUM Poetycki oraz najnowszy z festiwali - Od Nowa Metal Fest[6]. Oprócz tego, regularnie od 2002 roku, w klubie Od Nowa odbywa się Koncert Specjalny Poświęcony Pamięci Grzegorza Ciechowskiego[7].

Klub przyczynił się do sukcesów wielu muzyków i grup muzycznych - dzięki wsparciu i długotrwałej promocji. Pierwsze koncerty zespołów Kult i Rejestracja odbywały się m.in. w Od Nowie. Klub Od Nowa zapisał się w historii toruńskiego zespołu Republika, który swoje pierwsze próby i koncerty miał właśnie w obiekcie na Bielanach[8].

Jest jedną z najsilniejszych placówek impresaryjnych w województwie wspierających współczesną muzykę i sztukę.

Dyrektorem Od Nowy jest absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Mirosław „Maurycy” Męczekalski[9].

Galeria Dworzec Zachodni[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2012 roku w „Od Nowie” powstała Galeria Dworzec Zachodni. Promuje ona sztukę współczesną. Nazwą nawiązuje do dworca kolejowego, który znajdował się na miejscu Galerii. Działalność Galerii zainaugurował wernisaż wystaw malarstwa i pierwszego szefa „Od Nowy” prof. Stefana Kościeleckiego[10].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dni Republiki w Toruniu | www.torun.pl [online], www.torun.pl [dostęp 2017-01-15].
  2. Wyborcza.pl [online], torun.wyborcza.pl [dostęp 2017-01-15].
  3. 60-lecie klubu "Od Nowa" | www.torun.pl [online], www.torun.pl [dostęp 2018-10-19] (pol.).
  4. galeria-dworzec-zachodni [online], odnowa.umk.pl [dostęp 2017-01-15] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-07].
  5. Kino [online], odnowa.umk.pl [dostęp 2017-01-15].
  6. Festiwal | www.torun.pl [online], www.torun.pl [dostęp 2017-01-15].
  7. III edycja Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu « Toruńska Agenda Kulturalna [online], www.tak.torun.pl [dostęp 2017-01-15].
  8. Toruńskie Gwiazdy w hołdzie Republice « Toruńska Agenda Kulturalna [online], www.tak.torun.pl [dostęp 2017-01-15].
  9. O klubie [online], odnowa.umk.pl [dostęp 2017-01-15].
  10. Dworzec Zachodni. odnowa.umk.pl. [dostęp 2023-09-16].
  11. Medal Za Zasługi dla Miasta Torunia na wstędze | www.torun.pl [online], www.torun.pl [dostęp 2017-01-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-19] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]