Akademickie Centrum Kultury w Lublinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ACK, Chatka Żaka
Wejście główne do ACK
ACK, koncert zespołu Ścianka.
ACK, występ łódzkiego Teatru Napięcie podczas Kontestacji 2008.

Akademickie Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka w Lublinie powstało w 1965 roku przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest jednym z nielicznych uniwersytetów w Polsce, który posiada własne Akademickie Centrum Kultury – miejsce wyjątkowe z bogatą tradycją, które stwarza studentom doskonałe warunki nie tylko do rozwoju naukowego, ale przede wszystkim do uczestnictwa w kulturze akademickiej – zarówno poprzez jej aktywny odbiór jak również wpływ na jej realny kształt.  

ACK jest organizatorem wielu imprez kulturalnych, koncertów, spotkań z artystami, przeglądów filmowych i teatralnych, m.in. Festiwalu Kultury Alternatywnej ZDAERZENIA i Międzynarodowych Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy". Dzięki zespołowi Orkiestra św. Mikołaja i wydawanemu przez nią periodykowi Pismo Folkowe (wcześniej pod nazwą Gadki z Chatki), jest również silnym ośrodkiem muzyki folkowej w Polsce.

Celem działalności Akademickiego Centrum Kultury "Chatka Żaka" jest integracja intelektualno-kulturalna środowiska akademickiego i zapewnienie miejsca dla realizacji przedsięwzięć artystycznych[1].

Jednym z podstawowych założeń funkcjonowania ACK "Chatka Żaka" jest wspieranie działalności kulturalnej, m.in. poprzez otoczenie opieką twórców i animatorów kultury poszukujących możliwości zrealizowania swoich pomysłów. Najlepsze z nich mogą obecnie uzyskać wsparcie Akademickiego Centrum Kultury, obejmujące dofinansowanie projektu, promocję medialną oraz pełne zaplecze techniczne i lokalowe[2].

W ACK działają:

 • Kino Studyjne "Chatka Żaka"
 • Grupa Fotografów Lubelskich[3]
 • Dyskusyjny Klub Filmowy "Bariera"
 • Telewizja Akademicka – TV UMCS
 • Akademickie Radio Centrum
 • Chór akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej
 • Zespół Tańca Towarzyskiego "Impetus"
 • Orkiestra św. Mikołaja
 • Zespół Tańca Ludowego im. Stanisława Leszczyńskiego
 • Grupa taneczna zMYsł
 • Pracownia Plastyczna/Przestrzeń Działań Wizualnych
 • Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej im. He Shuifa
 • Medialny Teatr Studencki "Bohema"

Historia ACK UMCS[edytuj | edytuj kod]

Jednym z przedsięwzięć podjętych w ramach rozbudowy Miasteczka Akademickiego w Lublinie była budowa Domu Społeczno-Usługowego.

Obiekt w stylu modernistycznym zaprojektowany był przez Krystynę Różyską z krakowskiego Przedsiębiorstwa Projektowania MIASTOPROJEKT w latach 1958-1960. Budynek usytuowano w sąsiedztwie domów akademickich, przy głównym ciągu komunikacyjnym łączącym akademiki z budynkami wydziałowymi. Umieszczenie głównego wejścia od strony północnej umożliwiło swobodny dostęp do placówki od strony akademików, jak i w drodze powrotnej z zajęć. Dzięki temu założeniu, Dom Społeczno-Usługowy był zawsze „po drodze”.

W zamierzeniu pomysłodawców, nowy obiekt miał pełnić funkcje: stołówki studenckiej, teatru z widownią oraz pomieszczeń dla samorządu i organizacji młodzieżowych. Budynek oddawano w kilku etapach. Najwcześniej, bo w styczniu 1962 r., oddana do użytku część stołówkową.

W październiku 1962 r. ukończono kolejną część placówki, w której mieściły się pomieszczenia administracyjno-usługowe. Na tym etapie Rada Okręgowa Związku Studentów Polskich ogłosiła konkurs na nazwę placówki, zaś termin nadsyłania propozycji ustalono na 1 listopada tego samego roku. Spośród nadesłanych prac, uwagę jurorów przykuła nazwa „Chatka Żaka”, która zwyciężyła w ostatecznym głosowaniu.

Uroczystość nadania, wyłonionej w konkursie nazwy „Chatka Żaka”, odbyła się w sobotę 9 marca 1963 roku, z udziałem władz Uniwersytetu. W święto 20-lecia Uczelni 23 października 1964 r., oddano do użytku ostatnią część obiektu – salę kinowo-estradową, która mogła pomieścić przeszło 400 widzów. Od 1965 roku budynek zaczął oficjalnie pełnić funkcję Akademickiego Centrum Kultury.

Od kilku lat Chatka przechodzi gruntowne zmiany. Wyremontowana została elewacja obiektu, a także część budynku, niegdyś zajmowana przez stołówkę, a następnie przez klub muzyczny, gdzie obecnie mieści się Mała Sala Widowiskowa, Zespół Studia Telewizyjnego czy Akademickie Radio Centrum.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. O nas, ack.lublin.pl [dostęp 2015-01-26] [zarchiwizowane z adresu 2015-02-05].
 2. Akademickie Centrum Kultury „Chatka Żaka”, pora.pl [dostęp 2009-02-26] [zarchiwizowane z adresu 2009-06-01].
 3. Grupa Fotografów Lubelskich – Sztuki wizualne – Działania / Grupy / Zespoły – Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" – Strona główna UMCS, www.umcs.pl [dostęp 2017-03-15] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-16] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]