Akademickie Radio „Pomorze”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Akademickie Radio "Pomorze")
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przekierowanie Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „Radio Pomorze”. Zobacz też: Radio Pomoże.
Akademickie Radio "Pomorze"
Państwo  Polska
Język polski
Założono 1953
Właściciel Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny
Prezes Maciej Ussarz
Strona internetowa radia

Akademickie Radio "Pomorze" (ARP) – studencka rozgłośnia radiowa działająca w latach 1953-1993 przy Politechnice Szczecińskiej oraz od roku 2015 przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.

W latach 1953-1989 ARP zajmowało się następującymi działaniami:

  • przygotowanie i emisja programu radiowego przekazywanego systemem radiowęzłowym do domów studenckich,
  • organizacja imprez radiowych (m.in. Przegląd Studenckiej Twórczości Radiowej "Przestwóra")
  • rejestracja dźwiękowa imprez i koncertów (m.in. festiwalu FAMA),
  • wydawanie kaset z nagraniami piosenki studenckiej (Studencki Ośrodek Nagrań i Dokumentacji Dźwiękowej),
  • prowadzenie profesjonalnie wyposażonego studia nagraniowego, w którym nagrywano artystów studenckich, jak również zespoły rockowe,
  • prowadzenie archiwum nagraniowego o objętości kilkunastu tysięcy taśm studyjnych z nagraniami własnymi, a także kopiami nagrań innych rozgłośni akademickich,
  • przygotowanie i prowadzenie programu radiowego ze studia tymczasowego podczas festiwalu FAMA.

Od 1989 roku dzięki nawiązanej współpracy z Polskim Radiem Szczecin zespół ARP przygotowywał programy emitowane na antenie Radia Szczecin. Początkowo były to dwugodzinne audycje publicystyczne emitowane w środy od 20 do 22. Później doszły do tego programy muzyczne: we wtorki od 23 do 24 i w piątki od 20 do 22.

W schyłkowym okresie, kiedy radio przestało już wysyłać sygnał do głośników radiowęzłowych (przestano je wydawać w domach studenckich), rozpoczęło pirackie nadawanie monofoniczne na częstotliwości 71MHz pod nazwą Pirackie Radio Pomorze przy użyciu nadajnika i anteny nadawczej konstrukcji ówczesnego szefa technicznego Krzysztofa Skoniecznego.

Ostatnim redaktorem naczelnym pierwszego okresu działalności ARP był Marek Wójcik. Po okresie przemian ustrojowych próbował przekonać władze uczelni do złożenia wniosku do KRRiT o przyznanie koncesji na nadawanie w eterze. Politechnika jednak wówczas borykająca się z problemami finansowymi redukowała funkcjonowanie wszelkich agend uczelnianych. W efekcie, również z powodu powstania lokalnych komercyjnych stacji radiowych i wynikających z tego problemów kadrowych, zapadła decyzja o likwidacji radia.

Po likwidacji radia skupieni wokół niego dziennikarze zasilili lokalne stacje radiowe: Polskie Radio Szczecin, Radio AS, Radio ABC, Radio PSR.

7 maja 2015 roku odbyło się uroczyste otwarcie reaktywowanego Akademickiego Radia "Pomorze", emitującego swój program w internecie, pod kierownictwem Macieja Ussarza.[1]

W Akademickim Radiu "Pomorze" swoją karierę zaczynały osoby znane później w środowiskach kulturalnych, w tym i radiowych: Adam Bogoryja-Zakrzewski, Przemysław Bejster, Roman Czejarek, Wojciech Hawryszuk, Waldemar Kulpa, Piotr Rokicki, Ryszard Torba, Katarzyna Wolnik.

Przypisy

  1. Polskie Radio: Reaktywacja rozgłośni po latach (pol.). strona internetowa Radia Szczecin, 2015. [dostęp 2015-05-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-08)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]