Akademickie Radio Luz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Akademickie Radio LUZ
Ilustracja
Studio Akademickiego Radia Luz
Państwo

 Polska

Data założenia

2004

Właściciel

Politechnika Wrocławska

Redaktor naczelny

Anna Geryn

Format stacji

Alternative, muzyczno-informacyjne

Częstotliwości
w miastach

91,6 FM – Wrocław i okolice

Strona internetowa

Akademickie Radio LUZ – stacja radiowa Politechniki Wrocławskiej nadająca na częstotliwości 91,6 MHz. Zasięgiem obejmuje Wrocław i okoliczne miejscowości. Radia można również słuchać przez Internet[1]. Rozgłośnia wysyła sygnał RDS.

Uczelnia w całości finansuje stację, stąd brak reklam w czasie audycji. LUZ jest stacją niekomercyjną. Rozgłośnia ma koncesję na nadawanie w FM od 2006 roku.

Podstawową grupą docelową radia są studenci z Wrocławia, ale rozgłośnia znajduje odbiorców również poza środowiskiem akademickim. Radio tworzą w większości wolontariusze, rekrutowani spośród studentów wszystkich wrocławskich uczelni. Do lipca 2015 roku jest[kiedy?] to ponad sto osób. 14 listopada 2014 roku Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry wyróżniło Akademickie Radio LUZ za szczególne działania w środowisku studenckim, między innymi za integrację środowiska akademickiego[2].

Dziennikarze zajmują się pracą w pięciu redakcjach: kulturalnej, newsroomie, popularnonaukowej, sportowej i muzycznej oraz dwóch działach: Dziale Promocji oraz Dziale Realizacji Dźwięku. Ich przedstawiciele zajmują się tworzeniem formatu muzycznego, promocją radia, prowadzeniem audycji i ich realizacją.

Radio gra muzykę alternatywną: urban music, różne odmiany muzyki elektronicznej, a także rapu, popu i chill outu. Sztandarową audycją muzyczną są Ultradźwięki emitowane codziennie od poniedziałku do piątku między 18 i 20.

W roku akademickim audycje o tematach szczególnie ważnych dla studentów nadawane są od 7 rano. Stałym punktem ramówki jest też Pełna kultura, który przedstawia najświeższe informacje kulturalne ze świata i Wrocławia.

Stałymi programami redakcji sportowej są "0-1 Do Przerwy" w każdą niedzielę od 20:00 do 22:00 oraz "Polska Kopana" w każdy wtorek od 17:00 do 18:00.

W Radiu LUZ działa także redakcja popularnonaukowa odpowiedzialna za prowadzenie naukowej audycji "Na Synapsach" w każdą środę od 17:00 do 18:00 oraz w każdą sobotę (z wyjątkiem wakacyjnej ramówki) od 15:00 do 17:00.

LUZ należy do grupy Polskie Rozgłośnie Akademickie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Akademickie Radio Luz jest kontynuatorem tradycji radiowej Studenckiego Studia Radiowego „FOSA 64”, Studenckiego Studia Radiowego „Iglica”, Studenckiego Studia Radiowego „Zgrzyt” i Akademickiego Radio Wrocław. Wszystkie te rozgłośnie działały w latach 1964-1990 i współfinansowane były przez Politechnikę Wrocławską.

14 czerwca 2006 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o przyznaniu Akademickiemu Radiu Luz koncesji na nadawanie programu na obszarze Wrocławia.

W listopadzie 2007 roku dziennikarka radia Katarzyna Nieciecka zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie dla dziennikarzy mediów studenckich za reportaż „Pełnosprawny student”. Katarzyna Nieciecka została za ten reportaż nominowana do nagrody dziennikarskiej Grand Press.

Jako jedyna polska rozgłośnia studencka radio miało swych korespondentów w ogłaszającym niepodległość Kosowie w lutym 2007 roku; w sierpniu 2008 roku podczas wojny w Osetii Południowej w Gruzji oraz w Afganistanie w sierpniu 2010. Relacje nadawali: Łukasz Wieczorek (Kosowo) i Gabriel Zbylut (Gruzja, Afganistan).

2 czerwca 2008 roku Akademickie Radio Luz zmieniło częstotliwość z 91,3 MHz na 91,6 MHz.

Akademickie Radio LUZ jest organizatorem plebiscytu dla najsympatyczniejszego wykładowcy we Wrocławiu. Plebiscyt odbywa się co roku w czerwcu. Zwycięzcami zostali: w roku 2013 oraz 2014 dr inż. Adam Sieradzki, w roku 2015 mgr Janusz Bułat z Politechniki Wrocławskiej[3].

Akademickie Radio LUZ pojawiło się wśród nominowanych do nagrody PRotony. W kwietniu 2015 roku reprezentacja Radia LUZ znalazła się na liście zgłoszonych specjalistów ds. komunikacji w kategorii osoba/zespół ds. komunikacji instytucji/administracji publicznej[4].

Stałe pasma programu[edytuj | edytuj kod]

Gra Wstępna (poniedziałek-piątek, 7.00-9.00) – poranne show z wiadomościami, informacjami o pogodzie i danymi na temat ruchu ulicznego we Wrocławiu.

Audiostarter (poniedziałek-piątek, 9.00-11.00) – przedpołudniowa audycja muzyczna z doniesieniami z koncertów i imprez oraz recenzjami najświeższych płyt.

Pełna Kultura (poniedziałek-piątek, 11.00-13.00) – program kulturalny – teatr, kino i opera. Recenzje i nowości ze świata sztuki.

Dzieje się (poniedziałek-piątek, 15.00-17:00) – magazyn popołudniowy, najważniejsze informacje dnia, ważne z punktu widzenia studenta, komentarze, przeglądy prasy i mediów internetowych.

Ultradźwięki (poniedziałek-piątek, 18.00-20.00) – audycja o nowościach muzycznych, koncertach i imprezach we Wrocławiu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona radia
  2. Pryzmat PWr – Sprawy studenckie. www.pryzmat.pwr.edu.pl. [dostęp 2015-07-10].
  3. Kubek dla wykładowcy | Facebook. www.facebook.com. [dostęp 2015-07-10].
  4. PRotony – prestiżowe nagrody branży public relations. www.protony.pl. [dostęp 2015-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-11)].