Akcja Bielany

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Akcja Bielany – akcja dywersyjno-bojowa przeprowadzona przez zespół z dyspozycyjnego oddziału Kedywu KG AK w nocy 3/4 maja 1944 roku na lotnisku bielańskim[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

17–osobowy oddział AK w nocy z 3 na 4 maja podkradł się na lotnisko niemieckie na warszawskich Bielanach. Założyli oni na 5 samolotach małe ładunki plastiku ze zrzutów alianckich. Umiejscowiono je przy zbiornikach paliwa, aby zintensyfikować eksplozję. Bezpośrednio przed wybuchem oddział został wykryty przez niemiecki patrol, z którym wdał się w strzelaninę[1].

Ładunki zostały odpalone, powodując eksplozję 5 samolotów oraz pożar, w wyniku którego eksplodowały kolejne 3 samoloty. Na lotnisku wybuchła panika, w pobliskim AWF-ie na alarm zawyły syreny. Obsługa lotniska wystrzeliła rakiety sygnałowe, a w mieście ogłoszono alarm lotniczy, ponieważ Niemcy byli przekonani, że alianci przeprowadzają nalot bombowy. Grupie udało się wycofać z terenu lotniska bez strat własnych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomasz Strzembosz: Oddziały szturmowe konspiracyjnej Warszawy 1939–1945. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1983. ISBN 83-01-04203-6.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]