Akcja G.I. Joe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Akcja G.I. Joe
G.I. Joe: The Movie
Gatunek

animowany

Rok produkcji

1987

Data premiery

20 kwietnia 1987

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

93 min

Reżyseria

Don Jurwich

Scenariusz

Ron Friedman

Główne role

Don Johnson
Burgess Meredith
Sgt. Slaughter

Muzyka

Robert J. Walsh
Jon Douglas

Produkcja

Joe Bacal
Tom Griffin

Wytwórnia

Marvel Productions
Sunbow Productions
Toei Animation

Akcja G.I. Joeamerykański film animowany z 1987 roku wydzielony z serialu G.I. Joe: A Real American Hero, opartym na serii zabawek firmy Hasbro[1].

Film powstał w latach 80., kiedy seria G.I. Joe przeżywała szczyt popularności. Początkowo planowano, że jego premiera kinowa odbędzie się w mniej więcej, w tym samym czasie co The Transformers: The Movie. Jednakże film napotkał niespodziewane opóźnienia produkcyjne i to Transformers został wydany jako pierwszy. Ponieważ miał on słabe wyniki oglądalności postanowiono, że G.I. Joe zostanie wydany od razu na kasetach video, z pominięciem premiery kinowej.

Obsada (głosy)[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja wydana na kasetach VHS z angielskim dubbingiem i polskim lektorem.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Do siedziby terrorystycznej organizacji Kobra, której przewodzi Wielki Wąż włamuje się zabójczyni, Pytona. Chce żeby zdobył on Falowy Przekaźnik Najwyższej Energii testowany w Himalajach przez oddziały G.I. Joe.

Dochodzi do ataku, ale dowódca G.I. Joe, Duke za pomocą przekaźnika aktywuje automatyczny system obrony, który odpiera atak wroga. Wielki Wąż zostaje schwytany, a resztki jego oddziałów kierowane przez Dowódcę Kobry wycofują się w góry. Za uciekinierami zostaje wysłana grupa kapitana Roadblocka, ale wpada w zasadzkę Kobry – La, której przewodzi Golobulus. Dowódca jego straży, Mściciel na rozkaz Pytony zatrzymuje Wodza Kobry, który ma zostać osądzony za swoje niepowodzenia. Reszta udaje się do wnętrza ogromnej, lodowej kopuły, w której mieści się cywilizacja Kobry – La. Golobulus ujawnia, że 40 000 lat temu to ona władała Ziemią, jednak zniszczyła ją epoka lodowcowa, a ci którzy przetrwali schronili się w Himalajach. W tym czasie ludzie stworzyli własną cywilizację i zdominowali Ziemię. Golobulus poprzysiągł, że ją zniszczy i przez wieki potajemnie odbudowywał swoje społeczeństwo. W końcu odkrył arystokratę, który pracował nad bronią biologiczną masowej zagłady wywołującą mutacje. I choć sam został oszpecony przez wypadek w laboratorium, Golobulus mianował go Dowódcą Kobry, który miał zdobyć dla niego świat. Jednak jego ciągłe niepowodzenia spowodowały, że postanowił za pomocą motywatora psychiki wszczepić pomysł i umiejętność w umysł Doktora Mindbendera, żeby stworzył Wielkiego Węża.

Tymczasem, Zarana podstępnie oszukuje porucznika Sokoła, żeby zinfiltrować wojskowe więzienie, w którym przetrzymywany jest Wielki Wąż. Wieczorem, kiedy Sokół opuszcza swoje stanowisko wartownicze, Kobra przypuszcza atak, odbija swojego przywódcę i rani kilku ludzi. Rozgniewany generał Hawk każe aresztować porucznika i postawić go przed sądem wojskowym. Dzięki wstawiennictwu Duke’a, unika najwyższej kary, ale zostaje wysłany na ciężkie szkolenie do sierżanta Rzeźnika, który jako instruktor specjalnej musztry trenuje podobnych wyrzutków.

W Kobrze – La, Golobulus ujawnia swój plan zniszczenia ludzkości za pomocą ogromnej liczby grzyboidów, których kokony po wystrzeleniu w kosmos dojrzeją i zasypią Ziemię taką ilością zarodników, że spowodują degenerację wszystkich organizmów, zmieniając je w prymitywne formy życia. Ponieważ kokony nie dojrzewają w chodnej przestrzeni, Golobulus rozkazuje zdobyć Falowy Przekaźnik Najwyższej Energii. Z kolei Dowódcę Kobry uznaje winnego niepowodzeń i za pomocą zarodników wywołujących mutację zmienia go w węża.

G.I. Joe spodziewając się ataku ze strony Kobry ukrywają przekaźnik, jednak Baronowej udaje się go zlokalizować. Dochodzi do ataku, w wyniku którego wpada on w ręce wroga, a Duke zostaje ciężko ranny i zapada w śpiączkę.

Niedługo po tym, oddziały G.I. Joe namierzają przekaźnik w Himalajach i przypuszczają szturm. Wpadają jednak w pułapkę, z której ratują ich rekruci z porucznikiem Sokołem na czele. Dochodzi do ostatecznego starcia i unieszkodliwienia kokonów za pomocą przekaźnika, który po przeciążeniu wybucha i niszczy Kobrę – La.

Nowi bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Rekruci[edytuj | edytuj kod]

Pod nadzorem instruktora Beach Herda, odbywa się szkolenie sześciu rekrutów do grupy G.I. Joe:

  • porucznik Sokół – zielony beret i przyrodni brat Duke’a.
  • Jinx – mistrzyni wschodnich sztuk walki, która najlepiej walczy z zawiązanymi oczami; ma opinię osoby przynoszącej pecha.
  • Law & Order – oficer żandarmerii wojskowej, któremu pomaga wyszkolony w tropieniu materiałów wybuchowych pies.
  • Tunnel Rat – specjalista od infiltracji.
  • Chuckles – na przekór swojemu imieniu jest on małomównym specem od broni ciężkiej.
  • Fajtłapa – były koszykarz, które mówi w żargonie komentatora sportowego. Jego postać prawdopodobnie została stworzona wyłącznie na potrzeby filmu, gdyż nie pojawiła się wśród figurek G.I. Joe ani w żadnym komiksie aż do 2010 r.

Grupa sierżanta Rzeźnika[edytuj | edytuj kod]

Trenowani przez sierżanta Rzeźnika ludzie, są luźno powiązanym zespołem G.I. Joe wykorzystywanym do przeprowadzania niekonwencjonalnych działań. Za karę trafił tu też porucznik Sokół.

  • Mercer – były członek Kobry, który przejrzał na oczy.
  • Czerwony pies – były piłkarz, którego wyrzucono z drużyny za niepohamowaną brutalność.
  • Byk – dobrze umięśniony były akrobata cyrkowy, który ma trochę nierówno pod sufitem.

Kobra – La[edytuj | edytuj kod]

Starożytna rasa humanoidalnych stworzeń:

  • Golobulus – najwyższy władca Kobry – La.
  • Mściciel – potężny i uskrzydlony dowódca Królewskiej Straży.
  • Pytona – budząca grozę zabójczyni z wygoloną głową i „końskim ogonem” z tyłu głowy.
  • Królewska Straż – żołnierze Kobry – La, którzy na stałe mają przyczepione do ciała insekty stanowiące ich zbroję.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Na początku filmu, kiedy Pytona włamuje się do siedziby Kobry i przy pomocy węży przecina siatkę, słychać odgłosy mieczy świetlnych Dartha Vadera i Obi-Wana z Gwiezdnych wojen. Z kolei w scenie, w której Kobra atakuje tajną bazę G.I. Joe gdzie ukrywany jest przekaźnik słychać dźwięki TIE Fightera, a nawet oddech Vadera (moment, kiedy Wielki Wąż atakuje Duke’a)[3].
  • Porucznik Sokół początkowo miał być synem generała Hawka.
  • Scenarzyści pierwotnie nie zamierzali zostawiać w filmie nazwy „Kobra – La”, gdyż był to tymczasowy wypełniacz w scenariuszu. Jednak kierownictwu firmy Hasbro bardzo przypadła ona do gustu i wymusili jej pozostawienie[3].
  • We wstępnych założeniach scenariusza Duke miał zginąć podczas bitwy. Decyzja ta inspirowana była śmiercią Optimusa Prime’a w The Transformers: The Movie, kiedy oba filmy były w produkcji. Jednakże kiedy zginął Optimus, Hasbro spotkało się z gwałtowną reakcją małoletnich fanów i ich rodziców, więc zdecydowano się wycofać z pomysłu uśmiercenia Duke’a. W scenariuszu dodano nowy dialog, który wyjaśnia, że jest on tylko w śpiączce, a na koniec filmu wraca do zdrowia[4].
  • Czołowa sekwencja rozpoczynająca film, w której Kobra atakuje Statuę wolności, w pierwotnych założeniach miała być finałową sceną[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. G.I. Joe: The Movie (Blu-ray).
  2. Akcja G.I. Joe. b.allegroimg.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-06)]., VHS
  3. a b c Did You Know?
  4. G.I. Joe Interview – Buzz Dixon. joeheadquarters.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-04)]..

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]