Akcja Socjalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Akcja Socjalna
Lider Alessandra Mussolini
Data założenia 8 grudnia 2003
Data rozwiązania 29 marca 2009
Ideologia polityczna narodowy konserwatyzm, nacjonalizm

Akcja Socjalna (wł. Azione Sociale, AS) – włoska nacjonalistyczna i konserwatywna partia polityczna.

Historia[edytuj | edytuj kod]

AS została założona w 2003 z inicjatywy byłych działaczy Sojuszu Narodowego pod przywództwem wnuczki duce, posłanki Alessandry Mussolini[1]. Powodem odejścia z AN był sprzeciw wobec polityki prowadzonej przez Gianfranca Finiego, zmierzającej do odejścia od haseł powodujących traktowanie sojuszu jako partii postfaszystowskiej i przekształcenia go w proeuropejskie ugrupowanie konserwatywne.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 liderka AS została jedynym eurodeputowanym nowej formacji[2]. Przed wyborami parlamentarnymi dwa lata później Alessandra Mussolini zawiązała koalicję z dwoma małymi stronnictwami skrajnej prawicy (w tym otwarcie neofaszystowską Nową Siłą) pod nazwą Alternatywa Socjalna, która przystąpiła do bloku Dom Wolności Silvia Berlusconiego. W wyborach lista ta otrzymała 1,2% głosów, nie uzyskując żadnych mandatów w Izbie Deputowanych bądź w Senacie[3].

Wkrótce koalicja uległa rozpadowi, zaś wielu działaczy Akcji Socjalnej wróciło do Sojuszu Narodowego. W 2008 partia przyłączyła się do Ludu Wolności, z którego listy w przedterminowych wyborach Alessandra Mussolini ponownie została posłanką. W marcu 2009 AS zakończyła działalność jako partia polityczna, przystępując do przekształconego w jednolite ugrupowanie Ludu Wolności[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alessandra Mussolini (wł.). ilsole24ore.com. [dostęp 2018-01-22].
  2. Alessandra Mussolini. europarl.europa.eu. [dostęp 2018-01-22].
  3. Archivio Storico delle Elezioni (wł.). interno.it. [dostęp 2018-01-22].
  4. Italy: Berlusconi sets up a new right-wing party (ang.). wsws.org, 8 kwietnia 2009. [dostęp 2018-01-22].