Akcja pracownicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Akcje pracowniczeakcje, których emisja lub sprzedaż są ograniczone do pracowników zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie.

Akcje pracownicze w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce akcje pracownicze oferowane są najczęściej pracownikom zatrudnionym w przedsiębiorstwach państwowych przekształcanych w spółki Skarbu Państwa oraz rolnikom lub rybakom, którzy w okresie pięciu lat przed wykreśleniem przedsiębiorstwa państwowego z rejestru, dostarczyli do tego podmiotu surowce wartości co najmniej 100 q żyta według cen przyjmowanych do obliczenia podatku rolnego w ostatnim roku przed wykreśleniem przedsiębiorstwa państwowego z rejestru.

Pracownicy oraz rolnicy i rybacy mają prawo nabyć nieodpłatnie do 15% akcji prywatyzowanego przedsiębiorstwa. Łączną wartość nominalną akcji przeznaczonych do nieodpłatnego nabycia określają przepisy ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz przepisy wykonawcze.

Wcześniej, na podstawie ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych z 1990 roku, pracownicy mieli prawo nabyć łącznie do 20% ogólnej liczby akcji należących do Skarbu Państwa na zasadach preferencyjnych, tzn. po cenie obniżonej o połowę w stosunku do ceny ustalonej dla osób fizycznych, co nie ograniczało możliwości nabywania większej liczby akcji na zasadach ogólnych.

Łączna wartość tych akcji nie może przekroczyć iloczynu liczby uprawnionych pracowników i kwoty osiemnastu średnich miesięcznych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z zysku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Leksykon polityki gospodarczej. pod red. Urszuli Kaliny-Prasznic, Wolters Kluwer Polska 2005