Akcja pracownicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Akcja pracowniczaakcja, której emisja lub sprzedaż są ograniczone do pracowników zatrudnionych w danym przedsiębiorstwie. Akcje pracownicza stanowią jedno z narzędzi motywacji pracowników – określony pakiet tych instrumentów jest im bowiem najczęściej oferowany albo po preferencyjnych cenach, albo za darmo.

Akcja pracownicza w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce akcje pracownicze oferowane są najczęściej pracownikom zatrudnionym w przedsiębiorstwach państwowych przekształcanych w spółki Skarbu Państwa oraz rolnikom lub rybakom, którzy w okresie pięciu lat przed wykreśleniem przedsiębiorstwa państwowego z rejestru, dostarczyli do tego podmiotu surowce o wartości co najmniej 100 q żyta według cen przyjmowanych do obliczenia podatku rolnego w ostatnim roku przed wykreśleniem przedsiębiorstwa państwowego z rejestru. Pracownicy oraz rolnicy i rybacy mają prawo nabyć nieodpłatnie do 15% akcji prywatyzowanego przedsiębiorstwa. Łączną wartość nominalną akcji przeznaczonych do nieodpłatnego nabycia określają przepisy ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników[1] oraz przepisy wykonawcze.

Podatek od akcji pracowniczych nakładany jest dopiero w momencie zbycia akcji pracowniczych i objęty jest 19% podatkiem dochodowym. Podatek dokumentowany jest rocznie po zakończeniu roku podatkowego. Rozliczenie należy udokumentować poprzez PIT-38[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ustawa z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników (Dz.U. z 2017 r. poz. 1055, ze zm.).
  2. Rozliczenie podatku od akcji pracowniczych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Leksykon polityki gospodarczej. pod red. Urszuli Kaliny-Prasznic, Wolters Kluwer Polska 2005, s. 11–12.