Akcja w Celestynowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Akcja w Celestynowie (19-20 maja 1943) – akcja uwolnienia więźniów przewożonych transportem kolejowym z Warszawy do KL Auschwitz na stacji kolejowej w Celestynowie.

Przeprowadzenie akcji powierzono oddziałowi dyspozycyjnemu Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej "Motor 30". Na dowódcę wyznaczono kpt. Mieczysława Kurkowskiego "Mietka", a na jego zastępcę podchorążego Tadeusza Zawadzkiego ps. "Zośka". Obserwatorem z ramienia dowództwa był kapitan Adam Borys "Pług".

Akcja miała miejsce w nocy z 19 na 20 maja 1943 r. Opanowano stację kolejową, odcięto łączność telefoniczną, gdy pociąg wjechał na peron, inny patrol opanował parowóz i sterroryzował jego obsługę. Główna grupa harcerzy z Grup Szturmowych zaatakowała gestapowców ochraniających dołączoną do pociągu więźniarkę. Efektem tych działań było uwolnienie 49 więźniów, których bezpiecznie ewakuowano. Zginęło także pilnujących ich 4 gestapowców.

Pod koniec akcji padły nieoczekiwanie strzały od strony pociągu, które śmiertelnie raniły 2 jej uczestników: por. Stanisława Kotorowicza "Krona" i por. Włodzimierza Stysło "Jana II". Były to jedyne straty po stronie polskiej, nie licząc lekko rannego Wacława Dunin-Karwickiego ps. "Luty", który poległ w następnym roku w czasie powstania warszawskiego.

Akcja zakończyła się sukcesem i potwierdziła zdolności dowódcze "Zośki".

Bibliografia[edytuj]