Przejdź do zawartości

Akha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wioska Akha w Tajlandii
Rolnicy Akha. Pień bananowca posłuży jako pokarm dla świń
Tradycyjne nakrycie głowy
Ceremonia pogrzebowa Akha
Flaga ludu Akha w Tajlandii

Akhagrupa etniczna zamieszkująca pograniczne rejony południowych Chin, Laosu, Mjanmy i Tajlandii (w prowincji Chiang Rai). Używają języka akha należącego do tybeto-birmańskiej rodziny językowej, blisko spokrewnionego z językami plemion Lisu i Lahu. Ich liczba jest szacowana na około 550 tys. (1990)[1] (według SIL ok. 450 tys.[2]), z czego mniej więcej połowa mieszka w prowincji Junnan w południowych Chinach. Dodatkowo w Chinach żyje blisko spokrewniona grupa etniczna, nazywana Hani, z której ok. 700 tys. osób mówi dialektami zbliżonymi do Akha[3].

Kultura materialna i tradycje

[edytuj | edytuj kod]

Akha wyróżniają się zachowaniem tradycyjnego stylu życia, ubiorów i zwyczajów. Słynne są zwłaszcza bardzo wyszukane nakrycia głowy kobiet. Wsie ludu Akha mają tradycyjne bramy, rytualne huśtawki oraz charakterystyczny styl domów. Te, zbudowane z bambusa i kryte strzechą, nie mają okien, co chroni przed wiatrem i deszczem. Są podzielone na część dla kobiet i dla mężczyzn.

Wierzenia i praktyki religijne

[edytuj | edytuj kod]

Akha w większości wyznają animizm i kult przodków. W każdym domu znajduje się ołtarz przodków, umieszczony w części dla kobiet (zwyczaju tego nie zachowują Akha wyznania chrześcijańskiego). Obchodzone są liczne święta, najczęściej związane z cyklem rolniczym. Jednym z najważniejszych jest święto huśtawki (ang. Swing Festival), przypadające pod koniec sierpnia, 120 dni po posadzeniu ryżu. Jest to święto plonów, obfitości i radości, a stawiana w każdej wsi huśtawka przypomina sposób, w jaki Bóg miał sprowadzić lud Akha na ziemię[4]. Podczas tego czterodniowego święta dorastające dziewczęta po raz pierwszy ubierane są jak dojrzałe kobiety, a najbardziej okazały element ich stroju stanowią barwne nakrycia głowy, których ozdoby odzwierciedlają kolejne etapy w życiu kobiety Akha.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Thai Hill Tribes Phrasebook, s. 40
  2. Akha. [dostęp 2009-02-25]. (ang.).
  3. Thai Hill Tribes Phrasebook s. 40
  4. The Akha Heritage Foundation. akha.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-16)]. (dostęp 1 marca 2009)

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Paul Lewis, Peoples of the Golden Triangle, Londyn 1984, ISBN 0-500-97472-1 (ang.).
  • David Bradley, Thai Hill Tribes Phrasebook, Lonely Planet, 1991, ISBN 0-86442-131-1 (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]