Akinori Asashōryū

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Akinori Asashōryū
朝青龍 明徳

Asashōryū Akinori
Ilustracja
Asashōryū
Data i miejsce urodzenia 27 września 1980
Ułan Bator
Imię i nazwisko przy narodzeniu Долгорсүрэнгийн Дагвадорж
Zawód zapaśnik

Akinori Asashōryū (jap. 朝青龍 明徳 Asashōryū Akinori?), właściwie Dolgorsürengijn Dagwadordż (mong. Долгорсүрэнгийн Дагвадорж, trl. Dolgorsürengiin Dagvadorj) (ur. 27 września 1980 w Ułan Bator, Mongolia) - mongolski zapaśnik japońskich walk sumo, pierwszy w historii wielki mistrz (yokozuna) pochodzący z tego kraju.

Po zakończeniu kariery przez Akebono, Musashimaru oraz Takanohanę przez prawie 4 lata był jedynym yokozuną w zawodowym sumo (jap. 大相撲 ōzumō?). Obecnie jedynym yokozuną jest jego rodak Hakuhō Shō.

Asashōryū reprezentował bardzo urozmaicony styl walki. Był przedstawicielem zapaśników (jap. 力士 rikishi?) nowej fali, pochodzących spoza Japonii. Poza nim w najwyższej grupie maku-uchi było lub jest kilku zawodników z Mongolii, Rosji, Bułgarii i Gruzji.

Rozpoczął karierę, praktykując mongolską odmianę tego sportu. Po wyjeździe do Japonii kontynuował treningi w stajni zapaśniczej Takasago. Zadebiutował w roku 1999, a już w 2001 roku udało mu się awansować do grupy san'yaku (dosł. „trzy rangi”), skupiającej zapaśników trzech najwyższych rang poniżej rangi yokozuny, tzn.: ōzeki, komusubi i sekiwake. W ciągu zaledwie dwóch lat zdominował walki sumo i 30 stycznia 2003 roku otrzymał zaszczytny tytuł 68. yokozuny w historii tego sportu. 4 lutego 2010 roku ogłosił zakończenie kariery. Wygrał ogółem 25 turniejów.

Asashōryū mierzy 184 cm wzrostu, waży 148 kg. W momencie otrzymania tytułu wielkiego mistrza ważył zaledwie ok. 130 kg i przeszedł do historii jako jeden z najlżejszych zapaśników tej rangi w historii sumo.