Akio Morita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Akio Morita (jap. 盛田 昭夫 Morita Akio; ur. 26 stycznia 1921, zm. 3 października 1999)japoński przedsiębiorca, współzałożyciel (wraz z Masaru Ibuką) koncernu Sony. Umieszczony na liście Time 100: Najważniejsi ludzie stulecia.

Pochodził z rodziny producentów żywności, ukończył studia na Osakijskim Uniwersytecie Cesarskim (Ōsaka Teikoku Daigaku, obecnie Uniwersytet Osakijski Ōsaka Daigaku) w Osace.

W 1944 roku zaciągnął się do Cesarskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Japonii. Poznał tam swojego przyszłego partnera biznesowego, rzecznika patentowego i elektronika, Masaru Ibukę (1908–1997).

7 maja 1946 roku założył zalążek przyszłej międzynarodowej Sony Corporation (pod nazwą Tōkyō Tsūshin Kōgyō Kabushiki Kaisha), mając za głównych inwestorów członków rodziny Morita i zatrudniając na początku 20 pracowników.

Autor autobiograficznej książki „Made in Japan: Akio Morita i Sony”. Książka opisuje historię rodziny Morita, narodziny Sony, rozwój gospodarczy Japonii po klęsce w II wojnie światowej. Przekazuje również informacje o kulturze japońskiej w szczególności w odniesieniu do filozofii i stylu życia Japończyków, który jest wyjaśniony przez umieszczenie go w kontekście historycznym. Opisano również firmowe patenty, międzynarodowe konferencje i sposób wynalezienia walkmana.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]