Akio Toyoda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akio Toyoda
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

3 maja 1956
Nagoya, Japonia

Zawód, zajęcie

przedsiębiorca

Edukacja

prawo (studia licencjackie) na Uniwersytecie Keiō w Tokio
MBA na Babson College w USA

Stanowisko

prezydent i CEO Toyota Motor Corporation

Rodzice

Shōichirō Toyoda, Hiroko Mitsui

Małżeństwo

żonaty

Dzieci

2

Krewni i powinowaci

Eiji Toyoda, Kiichirō Toyoda, Sakichi Toyoda

Strona internetowa

Akio Toyoda (jap. 豊田 章男 Toyoda Akio; ur. 3 maja 1956 w Nagoi)japoński przedsiębiorca, prezydent i CEO Toyota Motor Corporation; kierowca wyścigowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia licencjackie w zakresie prawa na Uniwersytecie Keiō w Tokio oraz zdobył tytuł Master of Business Administration na Babson College w Wellesley (część Wielkiego Bostonu), w Massachusetts (Stany Zjednoczone)[1].

W 1984 roku rozpoczął pracę w Toyota Motor Corporation. Pracował w Japonii i za granicą w działach produkcji, projektowania i marketingu. W czerwcu 2000 roku dołączył do rady dyrektorów. W 2001 roku został dyrektorem (chief officer) na Azję i Chiny, a dyrektorem zarządzającym (managing director) w 2002 roku. Na początku 2015 roku objął stanowisko dyrektora dla regionów Azji, Oceanii, Chin i Bliskiego Wschodu. W czerwcu 2005 roku został wiceprezydentem Toyoty. Zakres jego odpowiedzialności obejmował IT, zarządzanie produktem, zarządzanie jakością, zakupy i sprzedaż. W czerwcu 2009 został CEO i prezydentem Toyota Motor Corporation[1]. Razem z nim powołano 4 wiceprezydentów i 8 członków rady. Akio Toyoda zastąpił na stanowisku Katsuakiego Watanabe, który został wiceprezesem zarządu[2].

Pierwszym dużym zadaniem nowego prezydenta było wyprowadzenie firmy z kryzysu po serii akcji przywoławczych. Udało się to pomimo światowej recesji i trzęsienia ziemi w Japonii w 2011 roku. Od 2012 roku Toyota jest największym producentem samochodów na świecie.

W 2012 roku został wybrany Człowiekiem Roku magazynu Autocar[3].

1 grudnia 2016 roku Akio Toyoda został prezesem nowej spółki wewnętrznej Toyoty, powołanej do konstruowania i wprowadzania do produkcji samochodów elektrycznych[4].

Sport[edytuj | edytuj kod]

Akio Toyoda (pseud. MORIZO) w zespole GAZOO Racing na torze Fuji International Speedway

Jest także kierowcą wyścigowym. Trzy razy startował w 24-godzinnym wyścigu ADAC na torze Nürburgring pod pseudonimem Morizō Kinoshita[5]. W 2009 zajął 4. miejsce w swojej klasie za kierownicą prototypu Lexusa LF-A, zajmując 87 miejsce w klasyfikacji generalnej[6].

Akio Toyoda powołał do życia zespół Gazoo Racing, aby rozpalać u pracowników Toyoty zamiłowanie do motorsportu[3].

7 lipca 2015 roku Akio Toyota ogłosił, że będzie pełnił funkcję dyrektora zespołu WRC Toyoty, który powróci do Rajdowych Mistrzostw Świata w 2017 roku. Jednocześnie Toyoda zapowiedział, że szefem zespołu będzie Tommi Mäkinen[7].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Shōichirō Toyody (1925-2023[8]), wnuka Sakichiego Toyody, założyciela firmy. Jest piątym prezydentem Toyota Motor Corporation z rodziny Toyoda.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sasuke
 
Heikichi
 
 
 
Asako
 
Sakichi
 
Tami
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Eiji
 
Rizaburō
 
Aiko
 
Kiichirō
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Shūhei
 
 
 
 
 
 
 
Tatsurō
 
Shōichirō
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Akio

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]