Akira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Akira
アキラ
Manga
Autor Katsuhiro Ōtomo
Wydawana 19821990
Liczba tomów 6
Akira
アキラ
Gatunek anime, postapokalipsa
Rok produkcji 1988
Data premiery 16 czerwca 1988
Kraj produkcji  Japonia
Język japoński
Czas trwania 128 minut
Reżyseria Katsuhiro Ōtomo
Scenariusz Katsuhiro Otomo
Izō Hashimoto
Główne role Mitsuo Iwata
Nozomu Sasaki
Mami Koyama
Muzyka Shoji Yamashiro
Zdjęcia Katsuji Misawa
Montaż Takeshi Seyama
Produkcja Ryōhei Suzuki
Shunzō Katō
Dystrybucja Japonia Toho
Polska IDG Poland
Budżet 100 000 000 jenów
Nagrody
1992: Silver Scream Award na Amsterdam Fantastic Film Festival

Akira (jap. アキラ?) – tytuł mangi oraz filmu anime z 1988 roku, nakręconego na jej podstawie. Reżyserem filmu oraz autorem mangi jest Katsuhiro Ōtomo. Mangę po raz pierwszym opublikowano w Young Magazine.

Studio Warner Bros dysponuje prawami do filmu od 2002 roku i wielokrotnie próbowało rozpocząć produkcję aktorskiego remake'u, lecz nie wiadomo, czy film powstanie[1].

Wersja polska[edytuj]

Manga[edytuj]

W 1999 roku, dzięki wydawnictwu Japonica Polonica Fantastica, manga została wydana także w Polsce.

  • Tłumaczenie: Rafał Rzepka[2].

Film anime[edytuj]

Oficjalna polska premiera anime na DVD miała miejsce 2 lutego 2006 roku[3], kiedy to film dołączony został do magazynu Kino Domowe[4]. Wcześniej, w 1996 roku film wyemitowany został w Polsce w kodowanej telewizji Canal+[5].

  • Dystrybucja: IDG Poland
  • Tłumaczenie: Piotr Skotnicki (wersja angielska); Seweryn Pazdej (wersja japońska)[6].

Opis fabuły[edytuj]

Akcja Akiry rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Na gruzach Tokio powstała nowa metropolia – NeoTokio. 31 lat wcześniej Tokio zniszczone zostało w ogromnej eksplozji, która zapoczątkowała III wojnę światową. W 2019 miasto ogarnięte jest chaosem. Na ulicach szaleją młodociane gangi motocyklistów. Trwają starcia między policją a antyrządowymi powstańcami. Fanatycy religijni głoszą rychłe nadejście mesjasza – legendarnego Akiry.

Główni bohaterowie to Kaneda i Tetsuo Shima, członkowie gangu motocyklowego Scrum Half. Kaneda jest założycielem oraz przywódcą Scrum Half. Traktuje Tetsuo jak młodszego brata, którego jednak zawsze trzeba ochraniać. W czasie walki z gangiem Klaunów, Tetsuo ulega wypadkowi. Rozpędzonym motocyklem wpada w dziwnego chłopca o twarzy starca, który wychodzi cało z wypadku. Na miejscu pojawia się wojsko, które znajduje zbiegłego chłopca i zabiera go razem z rannym Tetsuo, który trafia do laboratorium, gdzie poddawany jest dziwnym eksperymentom. Ich celem jest obudzenie tkwiącej w nim psychicznej mocy.

Tetsuo szybko wzrasta w siłę i wymyka się spod kontroli wojska i naukowców. Zawsze najsłabszy wśród rówieśników, wyśmiewany i poniżany, teraz sam dyktuje warunki. Dowiaduje się też o istnieniu przepotężnego Akiry – który doprowadził do zagłady miasta przed trzydziestu laty. Tetsuo postanawia go odnaleźć. Z czasem przepełniająca go moc staje się tak potężna, że sam nie jest w stanie jej opanować.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]