Aksamitka (szczyt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aksamitka
Ilustracja
Widok z Haligowców
Państwo

 Słowacja

Pasmo

Pieniny

Wysokość

841 m n.p.m.

Położenie na mapie Pienin
Mapa konturowa Pienin, blisko centrum po prawej na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Aksamitka”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Aksamitka”
Ziemia49°23′14″N 20°28′14″E/49,387222 20,470556

Aksamitka, dawniej nazywana Haligowczykiem – wzniesienie w Grupie Golicy w słowackich Pieninach[1]. Znajduje się po wschodniej stronie Płaśni, oddzielone od niej płytką przełęczą Pod Płaśniami (835 m). Aksamitka tworzy długi grzbiet ciągnący się aż do Przełęczy pod Tokarnią. Grzbiet ten oddziela dolinę Leśnego Potoku od doliny Lipnika. Wyróżniają się w nim 3 wierzchołki. Właściwy szczyt Płaśni ma 841 m n.p.m., ale na zachód od niego, pomiędzy przełęczą Pod Płaśnią znajduje się wyższy wierzchołek 850 m, po wschodniej stronie jest trzeci wierzchołek 814 m[2].

Cały masyw zbudowany jest ze skał osadowych (wapienie i dolomity). Górna część bardziej stromych stoków jest porośnięta lasem, ale w bardziej łagodnej dolnej części południowych stoków i w grzbiecie do Przełęczy pod Tokarnią wysoko podchodzą pola uprawne, obecnie użytkowane głównie jako pastwiska i łąki. W południowych stokach znajdują się skałki wapienne[3], na grzbiecie wieża radiowo-telewizyjna.

Nazwa Haligowczyk pochodzi od miejscowości Haligowce położonej u południowych podnóży, w dolinie Lipnika. Nazwa Aksamitka pochodzi od Piotra Axamita, jednego z przywódców husytów, który jak podaje w 1861 r. Onufry Trembecki Tutaj miał on miewać główny swój majdan, stąd całe podgórze węgierskie na wodzy trzymał. Namiestnik Węgier, Zapolya, z pospolitym ruszeniem, dopiero za powtórnym usiłowaniem zdołał go poskromić. Według podań ukrywał się on w niewielkiej jaskini w Aksamitce, notki o niej pojawiają się w XIX w. Z Aksamitką związane są także częste w górach legendy o ukrytych skarbach oraz legenda o skamieniałym zbójniku[1].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony czerwony: Czerwony KlasztorPrzełęcz pod Klasztorną Górą – Płaśnie – Aksamitka – Przełęcz pod TokarniąWielki Lipnik. 3.15 h, ↓ 2:45 h
szlak turystyczny zielony zielony: Leśnica – przełęcz Pod PłaśniamiHaligowce. 2:05 h, ↓ 2:05 h[2].
Grzbiet Aksamitki od wschodniej strony, z tyłu Płaśnie
Aksamitka, widok z Haligowców

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Józef Nyka, Pieniny, wyd. IX, Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006, ISBN 83-915859-4-8.
  2. a b Pieniny polskie i słowackie. Mapa turystyczna 1:25 000, Piwniczna: Agencja Wydawnicza „WiT” s.c., 2008.
  3. Stefan Michalik, Pieniny – park dwu narodów: przewodnik przyrodniczy, Krościenko n/D: Pieniński Park Narodowy, 2005, ISBN 83-913898-1-2.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]