Akwarele (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Akwarele (grupa muzyczna))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Akwarele
Rok założenia 1966
Rok rozwiązania 1969
Gatunek bigbit, soul, rhythm and blues
Aktywność 1966–1969
Wydawnictwo muzyczne Polskie Nagrania „Muza”,
Powiązania Chochoły

Akwarelepolski zespół wokalno-instrumentalny. Pierwszy samodzielny zespół Czesława Niemena[1].

Zespół powstał w październiku 1966 roku w wyniku kooperacji wokalisty z byłymi muzykami zespołu Chochoły[1][2]. Działał w składzie: Czesław Niemen (śpiew), Tomasz Jaśkiewicz (gitara), Marian Zimiński (organy), Paweł Brodowski (gitara basowa) i Tomasz Butowtt (perkusja)[1]. W ostatnim składzie pojawili się basiści: Tadeusz Gogosz i Janusz Zieliński.

W lutym 1967 roku dokonał nagrań dla Studia Rytm. W 1968 roku Akwarele powiększyły się o sekcję instrumentów dętych, którą tworzyli: Ryszard Podgórski (trąbka) i Zbigniew Sztyc (saksofon tenorowy)[1]. W tym okresie Niemen wystąpił z towarzyszeniem zespołu w filmie Sukces (reż. Marek Piwowski).

Zespół nagrał trzy longplaye: Dziwny jest ten świat, Sukces i Czy mnie jeszcze pamiętasz?, wydane przez Muzę (reedycja CD Digiton) oraz CD Niemen od początku: Dziwny jest ten świat (Muza 1996), CD Niemen od początku: Sukces (Muza 1997), CD Niemen od początku: Czy mnie jeszcze pamiętasz? (Muza 1997)[1].

Akwarele towarzyszyły Czesławowi Niemenowi we wszystkich nagraniach, trasach koncertowych oraz festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Montreux (Szwajcaria) i na MIDEM w Cannes (Francja)[1]. Lider rozwiązał zespół w sierpniu 1969 roku.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]