Akwarele (zespół muzyczny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akwarele
Rok założenia 1966
Rok rozwiązania 1969
Gatunek bigbit, soul, rhythm and blues
Aktywność 1966–1969
Wydawnictwo muzyczne Polskie Nagrania „Muza”,
Powiązania Chochoły

Akwarelepolski zespół wokalno-instrumentalny. Pierwszy samodzielny zespół Czesława Niemena[1].

Zespół powstał w październiku 1966 roku w wyniku kooperacji wokalisty z byłymi muzykami zespołu Chochoły[1][2]. Działał w składzie: Czesław Niemen (śpiew), Tomasz Jaśkiewicz (gitara), Marian Zimiński (organy), Paweł Brodowski (gitara basowa) i Tomasz Butowtt (perkusja)[1]. W ostatnim składzie pojawili się basiści: Tadeusz Gogosz i Janusz Zieliński.

W lutym 1967 roku dokonał nagrań dla Studia Rytm. W połowie 1967 r. Akwarele powiększyły się o sekcję instrumentów dętych, którą tworzyli: Ryszard Podgórski (trąbka) i Zbigniew Sztyc (saksofon tenorowy)[3]. W tym okresie Niemen wystąpił z towarzyszeniem zespołu w filmie Sukces (reż. Marek Piwowski).

Zespół nagrał trzy longplaye: Dziwny jest ten świat, Sukces i Czy mnie jeszcze pamiętasz?, wydane przez Muzę (reedycja CD Digiton) oraz CD Niemen od początku: Dziwny jest ten świat (Muza 1996), CD Niemen od początku: Sukces (Muza 1997), CD Niemen od początku: Czy mnie jeszcze pamiętasz? (Muza 1997)[1].

Akwarele towarzyszyły Czesławowi Niemenowi we wszystkich nagraniach, trasach koncertowych oraz festiwalach w kraju i za granicą, m.in. w Montreux (Szwajcaria) i na MIDEM w Cannes (Francja)[1]. Lider rozwiązał zespół w sierpniu 1969 roku.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Akwarele
  2. Chochoły
  3. Paweł Brodowski, Coda: Zbigniew Sztyc, jazzforum.com.pl [dostęp 2018-07-17].