Akwedukt Walensa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Akwedukt Walensa

Akwedukt Walensa[1] (zwany także Akweduktem Walentyniana[2]; tr. Bozdoğan Kemeri, gr. Άγωγός του ὔδατος) – akwedukt w Stambule w Turcji. W czasach Konstantynopola dostarczał wodę do miasta.

Zbudowano go w 373 roku na rozkaz cesarza rzymskiego Walensa[2]. Budowę akweduktu nadzorował prefekt Konstantynopola Klearch[2]. Akwedukt leży między trzecim a czwartym wzgórzem Półwyspu Historycznego[3]. Nie jest znana trasy akweduktu w samym Konstantynopolu. Przypuszcza się, że budowla biegła wzdłuż Złotego Rogu, przecinała miasto i docierała do Forum Tauri[4]. Zachowana część akweduktu mierzy 18,5 m wysokości w najwyższym punkcie oraz 625 m długości[4].

Za czasów panowania Justyna II w 576 roku odnowiono akwedukt. Po uszkodzeniu budowli przez Awarów w 626 roku odrestaurowano akwedukt[4]. Za panowania Justyniana II rozbudowano akwedukt, by mógł doprowadzić wodę do okolic kościoła św. Anny z Deuteron[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mirosław J. Leszka, Teresa Wolińska: Konstantynopol Nowy Rzym. Miasto i ludzie w okresie wczesnobizantyjskim. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011. ISBN 978-83-01-16521-5.