Akwedukt Walensa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Akwedukt Walensa

Akwedukt Walensa (zwany także Akweduktem Walentyniana[1]; tr. Bozdoğan Kemeri, gr. Άγωγός του ὔδατος) – akwedukt w Stambule w Turcji. W czasach Konstantynopola dostarczał wodę do miasta.

Zbudowano go w 373 roku na rozkaz cesarza rzymskiego Walensa[1]. Budowę akweduktu nadzorował prefekt Konstantynopola Klearch[1]. Akwedukt leży między trzecim a czwartym wzgórzem Półwyspu Historycznego[2]. Nie jest znana trasy akweduktu w samym Konstantynopolu. Przypuszcza się, że budowla biegła wzdłuż Złotego Rogu, przecinała miasto i docierała do Forum Tauri[3]. Zachowana część akweduktu mierzy 18,5 m wysokości w najwyższym punkcie oraz 625 m długości[3].

Za czasów panowania Justyna II w 576 roku odnowiono akwedukt. Po uszkodzeniu budowli przez Awarów w 626 roku odrestaurowano akwedukt[3]. Za panowania Justyniana II rozbudowano akwedukt, by mógł doprowadzić wodę do okolic kościoła św. Anny z Deuteron[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mirosław J. Leszka, Teresa Wolińska: Konstantynopol Nowy Rzym. Miasto i ludzie w okresie wczesnobizantyjskim. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011. ISBN 978-83-01-16521-5.